TRANSLATOR

Wydawnictwo TAKO zaprasza na warsztaty literacko-plastyczne

Zapraszamy do udziału w warsztatach literacko-plastycznych organizowanych przez Wydawnictwo TAKO.
Wydawnictwo Tako proponuje w ramach projektu "Opowiadania na tacy" cztery zajęcia tematyczne inspirowane książkami obrazkowymi z kolekcji OQO adresowane do dzieci oraz dorosłych odbiorców.

1. Magiczne portrety – twórcze zabawy z obrazem
Tematem zajęć łączących literaturę, sztuki plastyczne i zabawę jest portret. Zajęcia nawiązują do  książki „Wielka księga portretów zwierzą” Svjetlana Junakovicia.

2. Opowiadania na tacy z Kukurykiem
Bohater książki "Kukuryk" Marisy Núñez wprowadza uczestników w temat zajęć: Czym jest jedzenie dla człowieka? Czy żywność na całym świecie jest traktowana z podobnym szacunkiem? Czy można spojrzeć na żywność jako na materię inspiracji artystycznej?

Zapraszamy na akustyczny koncert muzyki rozrywkowej

Filia nr 2 MBP (ul. Peowiaków 12)
Godz. 20.30

Podczas koncertu zostaną zaprezentowane znane i mniej znane covery w zupełnie nowych, oryginalnych aranżacjach. Nie zabraknie również piosenek autorskich, które jeszcze nigdzie nie były wykonywane, a są materiałem przygotowanym na debiutancką płytę wokalisty – Łukasza Mielko. Usłyszymy melodyjne, interesujące kompozycje z pogranicza muzyki popularnej i nowoczesnej muzyki alternatywnej, z soulowym zacięciem w akustycznych, nastrojowych aranżacjach.

Lekacja ŁOPATOLOGICZNA w F. 2 MBP

Jak co poniedziałek, Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odwiedziły przedszkolaki. Miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji bibliotecznej, w której główną rolę odegrała ŁOPATA!:) Tak, tak… to nie pomyłka! Tego poranka nad biblioteką unosiła się dziwna ciemna chmura, która wywołała wśród dzieci rozproszenie i brak koncentracji. Pani bibliotekarka nie mogła znaleźć żadnego sposobu na przekazanie wiedzy maluchom. Nie pomogły żadne tradycyjne metody! Dzieci wciąż nie mogły zrozumieć „jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa biblioteka”. Pani bibliotekarka, mądra głowa, postanowiła wrócić do jednego z czołowych haseł polskiego pozytywizmu („praca u podstaw”) i użyć dość niekonwencjonalnej metody „wkładania wiedzy do głowy” ŁOPATĄ. Każdy maluch otrzymał dużą „szuflę wiedzy” zaczerpniętej z książek. Reakcje dzieci były różne, przeważało zdziwienie! Stała się bowiem rzecz niesamowita. Nad biblioteką pojawiła się jasna, promieniująca dobrą energią chmura przynosząca radość, szczęście, no i wiedzę, o którą tak trudno! Lekcja ŁOPATOLOGICZNA sprawiła, że w bibliotece pojawiły się same „chodzące encyklopedie”. Od tej chwili już nikt się nie zastanawiał, jak ogromną siłę ma biblioteka i książki, które możemy w niej wypożyczyć. Przedszkolaki przekonały się na własnej skórze, że wiedza nie boli, a czyni człowieka szczęśliwym! 

Spotkanie autorskie z Edą Ostrowską w F. 2 MBP

Filia nr 2 MBP (ul. Peowiaków 12) serdecznie zaprasza już dzisiaj w NOC BIBLIOTEK o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z Edą Ostrowską.

Spotkanie autorskie z Edą Ostrowską promujące jej najnowsze wydawnictwo, widowisko poetycko - muzyczne, pt."Ptak w tak-taku". Autorka do tej pory wydała siedemnaście zbiorów poetyckich oraz jedną prozę poetycką. W 2012 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Spotkanie poprowadzi Kazimierz Bolesław Malinowski.

Wybierz najlepszą polską książkę dla dzieci!

Od 5 maja można głosować na najlepszą polską książkę dla dzieci za rok 2013! Kapituła konkursu, organizowanego w ramach rozpoczynającego się w poniedziałek Festiwalu Literatury dla Dzieci, nominowała już finałowe publikacje. To Ty decydujesz, kto zostanie zwycięzcą. Do wygrania statuetka, 10 000 zł i kampania promocyjna książki o wartości 30 000 zł! Wśród głosujących 1 czerwca rozlosowanych zostanie 20 zestawów książek.

Noc Bibliotek 2014

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza w dniu 9 maja (piątek) w godz. 18.00-22.00 na Noc Bibliotek do wybranych filii MBP, które na ten wieczór przygotowały atrakcyjną ofertę kulturalną.

Nagroda im. Lindego 2014

Niemiecki powieściopisarz i eseista Wilhelm Genazino oraz polski prozaik Janusz Rudnicki zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo "tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.  

Bibliotekarz w formie

Pulowerek.pl opublikował wywiad z Markiem Siąkowskim - bibliotekarzem, a zarazem trenerem osobistym. Pan Marek jest prawdopodobnie najbardziej umięśnionym pracownikiem biblioteki w Polsce, a przenoszenie stosu książek nie stanowi dla niego żadnego problemu. Przeczytajcie wywiad z fit - bibliotekarzem.


Konkurs plastyczny dla dzieci „Przebranie dla Muminka”

Filia 24 MBP zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym „Przebranie dla Muminka”.

Raport UNESCO: smartfony przyczyniają się do wzrostu czytelnictwa w krajach Trzeciego Świata

Opublikowany pod koniec kwietnia raport UNESCO wskazuje na niespodziewaną korzyść, jaką przyniosła smartfonowa rewolucja. Okazuje się, że ludzie zamieszkujący rejony, w których jest ograniczony dostęp do książek, czytają więcej dzięki swym przenośnym urządzeniom.

Badanie przeprowadzone na zlecenie UNESCO w siedmiu krajach (Etiopia, Ghana, Indie, Kenia, Nigeria, Pakistan i Zimbabwe) dowiodło, że 62% respondentów czyta więcej, kiedy może to robić na swoich telefonach komórkowych. Jedna na trzy osoby powiedziała, że czyta swoim dzieciom na urządzeniach mobilnych, zaś 90% pytanych zapowiedziało, że w przyszłym roku będą czytać na telefonach jeszcze więcej.

Nagrody Wielkiego Kalibru. Znamy już nominowane powieści

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do jedenastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.

W Krakowie pojawiły się literackie ławeczki

23 kwietnia 2014 roku, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, na krakowskich Plantach pojawiło się pięćdziesiąt ławek, na których zamontowano tabliczki z nazwiskami pisarzy i poetów związanych z Krakowem.


Autorzy, którzy patronują ławeczkom, są reprezentantami najróżniejszych gatunków literatury, co ma dowodzić bogactwa i różnorodności literackiej spuścizny Krakowa. Obok klasyków pokroju Jana Kochanowskiego i Honoré de Balzaca znajdziemy również Ziemowita Szczerka i brytyjskiego autora pulpowych horrorów, Grahama Mastertona, który część fabuły swojej powieści „Bazyliszek” umieścił właśnie w Krakowie. Swoje ławki posiadają m.in. Jaroslav Hašek, William Styron, Jacek Dukaj, Jerzy Pilch, Joseph Conrad, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Stanisław Lem i Witold Gombrowicz.

Coldplay ukrył teksty nowych piosenek w bibliotekach

Zespół Coldplay wpadł na oryginalny sposób promocji swojej najnowszej płyty „Ghost Stories”, która ukaże się na światowym rynku 19 maja. Odręcznie napisane przez wokalistę Chrisa Martina teksty piosenek z nowego albumu ukryto w książkach znajdujących się w dziewięciu bibliotekach na całym świecie.

Tydzień Bibliotek 2014 pod hasłem: „Czytanie łączy pokolenia”

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2014 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.