TRANSLATOR

BolognaRagazzi Award 2015

Znamy już zwycięzców tegorocznej, jubileuszowej edycji nagrody BolognaRagazzi Award. Ta prestiżowa, międzynarodowa nagroda, przyznawana podczas targów książki w Bolonii za najciekawszą pod względem graficznym i edytorskim książkę dla dzieci, zostanie wręczona w tym roku po raz pięćdziesiąty. Polscy artyści od lat znajdują się wśród laureatów tej nagrody (m.in. Iwona Chmielewska, Marta Ignerska i Urszula Palusińska), w naszym narodowym dorobku mamy też sporo wyróżnień - w tym roku, właściwie już tradycyjnie, wśród książek wyróżnionych znalazły się polskie tytuły: w kategorii "non fiction" - "Typogryzmol" Jana Bajtlika wydany przez Wydawnictwo Dwie Siostry, a w kategorii "Book&Seeds" - "Wytwórnik kulinarny" Katarzyny Boguckiej i Szymona Tomiły wydany przez Wytwórnię. Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.

Pisarz i bibliotekarz najbardziej pożądanymi zawodami w Wielkiej Brytanii

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez YouGov dowodzą, że najbardziej pożądane zawody w Wielkiej Brytanii wcale nie należą do najlepiej opłacanych. Brytyjczycy wciąż stawiają na aurę prestiżu, jaka otacza pisarzy, bibliotekarzy i nauczycieli akademickich.
Bycie pisarzem zajmuje pierwsze miejsce na liście najbardziej pożądanych zawodów – pracę tę chciałoby wykonywać aż 60% respondentów. Na drugim i trzecim miejscu również uplasowały się zawody związane z książkami – są to bibliotekarz (54%) i nauczyciel akademicki (51%).

Wprawdzie w badaniu odnotowano różnice w preferencjach w zależności od płci (mężczyźni chętniej wybierali zawód maszynisty, kierowcy Formuły 1, astronauty i posła, kobiety zaś częściej chciały być projektantkami wnętrz i bibliotekarkami), to jednak pierwsze trzy najbardziej pożądane miejsca pracy przedstawiały się dla obu grup tak samo.

Poniżej możecie zobaczyć pełne zestawienie najbardziej pożądanych zawodów w Wielkiej Brytanii:

Najgorsze wyniki od lat: Polacy coraz rzadziej chodzą do bibliotek, coraz mniej wypożyczają

Biblioteki publiczne odnotowały najgorsze od dziesięciu lat wyniki. Polacy coraz rzadziej chodzą do bibliotek i coraz mniej wypożyczają książek. Statystyki ratują organizowane w placówkach imprezy literackie, edukacyjne i wystawy, które przyciągają coraz większą publiczność. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie bibliotek w Polsce za 2013 rok opublikowanego przez Bibliotekę Narodową.

Jak się okazuje, zahamowanie wieloletniej tendencji spadkowej odnotowane w badaniu z 2012 roku, pomimo poniesionych znacznych nakładów finansowych, było jedynie chwilowe. Tegoroczny raport nie pozostawia wątpliwości – coraz rzadziej chodzimy do bibliotek po to, by wypożyczać książki.

Liczba czytelników zarejestrowanych w 2013 roku wynosiła 6 434 537, czyli o 35 116 (0,5%) mniej niż w roku 2012. W 2013 roku czytelnikiem bibliotek publicznych był co szósty statystyczny Polak – 16,7% (w 2012 roku wskaźnik ten był nieco wyższy i wynosił 16,8%). Tak niskiego wskaźnika nie odnotowano w ostatnich dziesięciu latach.

Liryka extra: Jacek Dehnel

Poezja jest bytem potencjalnie wszechobecnym, niezwykle różnorodnym; poezja to nie tylko wiersz. To również slogan reklamowy, bajka dla dzieci, pieśń kościelna, rapowy kawałek, tekst z politycznej ulotki, autoterapeutyczny wpis w pamiętniku, dialog w artystowskim filmie. Tyle tylko, że rzadko zdajemy sobie sprawę, jak powszechnie obcujemy z poezją i jak bardzo jest nam ona potrzebna – mówi Jacek Dehnel na stronie projektu „Liryka extra”.
Jacek Dehnel - poeta, prozaik, tłumacz i felietonista to kolejny bohater projektu „Liryka extra”. Jego wiersze w oryginale oraz przetłumaczone na język niemiecki przez Dagmarę Kraus, a także mini-wywiad z poetą o jego warsztacie pisarskim można obejrzeć na stronie projektu.

"Liryka extra/ausgezeichnet liryk" to pomysł na polsko-niemiecką antologię współczesnej poezji online. Projekt powstał przy współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej, Instytutu Goethego oraz Literaturwerkstatt Berlin.