TRANSLATOR

„Ziarno prawdy” od dziś w kinach

„Kryminał filmowy z prawdziwego zdarzenia” – tak o „Ziarnie prawdy”, najnowszym filmie Borysa Lankosza mówi Zygmunt Miłoszewski, którego książka była podstawą scenariusza. Pisarz komplementuje też Roberta Więckiewicza, który zagrał głównego bohatera – prokuratora Teodora Szackiego. "Ziarno prawdy" trafi do kin 30 stycznia.

"Ziarno prawdy", łącząc cechy kryminału i thrillera, opowiada o zbrodni popełnionej w Sandomierzu. Powszechnie lubiana działaczka społeczna pada ofiarą zabójcy. Morderca porzuca jej nagie ciało w miejscu publicznym. Sposób, w jaki kobietę pozbawiono życia, przywodzi na myśl mord rytualny. W pobliżu zwłok znaleziony zostaje nóż do rytualnego uboju zwierząt - taki, jakich używali Żydzi.

Czytanie czyni nas szczęśliwszymi

Badania wyraźnie pokazują zależność między czytaniem książek a innymi aktywnościami życiowymi - mówi prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rozmowie z Xiegarnia.pl - Czytanie przekłada się na naszą sprawność w pracy i lepsze podejście do spraw międzyludzkich, a to czyni nas po prostu ludźmi szczęśliwszymi.

Rozmowa z prof. Małgorzatą Omilanowską została zarejestrowana w Bibliotece Narodowej, po konferencji prezentującej działania na rzecz rozwoju czytelnictwa, na której przedstawiono m.in. wyniki badań stanu czytelnictwa w Polsce.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania na stronie Xiegarnia.pl


Konkurs o Nagrodę Włodka rozstrzygnięty

Laureatami konkursu o Nagrodę im. Adama Włodka za 2014 rok zostali Mikołaj Łoziński oraz Miłosz Waligórski.
Organizatorem i fundatorem Nagrody im. Adama Włodka jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda została ustalona zapisem testamentowym Wisławy Szymborskiej w 2012.

Nagrodę tę przyznaje Fundacja za projekt na napisanie książki o charakterze literackim,  literaturoznawczym lub za przekład. Laureatami mogą zostać młodzi twórcy, którzy nie ukończyli 35 roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę. O Nagrodę mogą starać się pisarze, poeci, tłumacze, badacze i krytycy literaccy.

Polacy czytają więcej! Opublikowano wyniki badań czytelnictwa w Polsce w 2014 roku

O 2,5 procent wzrósł odsetek osób deklarujących czytanie – dowiadujemy się z najnowszych wyników badań czytelnictwa w Polsce przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2008 roku udało się zatrzymać spadkowy trend, chociaż wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia w tej dziedzinie.
Z badania TNS przeprowadzonego na zlecenie Biblioteki Narodowej dowiadujemy się, że 41,7% Polaków oświadczyło, iż w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. To o 2,5 punkty procentowe więcej, niż dwa lata wcześniej. Wynik ten przełożył się na wszystkie grupy czytelnicze. Odsetek osób czytających od 3 do 6 książek wzrósł do 12,3% (w 2012 roku wynosił 10,8%), od 1 do 2 książek – do 16,4% (w 2012 roku – 15,7%), zaś u czytających więcej niż 7 książek – do 11,3% (w 2012 roku – 11,1%).

Akcja „Przeczytam 52 książki w roku” wychodzi z sieci. Startuje impreza „Poczytajże!”

Za sprawą internetowej inicjatywy „52 Book Challenge PL” aż 83 tysiące Polaków wyraziło wolę czytania w tym roku najmniej jednej książki na tydzień. W tym tygodniu ta internetowa społeczność czytelników po raz pierwszy będzie miała okazję spotkać się w realnym świecie, biorąc udział w krakowskiej imprezie o nazwie „Poczytajże!”.

„Już od samego początku, gdy uświadomiłem sobie nieoczekiwany sukces frekwencyjny facebookowej akcji ‚Przeczytam 52 książki w 2015 roku’, zamarzyłem sobie, że aby inicjatywa rzeczywiście żyła i funkcjonowała w świadomości społecznej, musimy również wyjść z Internetu do kawiarń, czytelni, a w cieplejszej porze roku także w malownicze plenery. Bardzo się cieszę, że to postanowienie tak szybko otrzymało realne kształty i nie mogę doczekać się spotkań z innymi uczestnikami naszego czytelniczego wyzwania” – mówi twórca internetowej inicjatywy „52 Book Challenge”, dziennikarz i startupowiec Marcin Gnat.