TRANSLATOR

Zaskakująca mozaika w Muzeum w Sousse w Tunezji

Odwiedziłem przedwczoraj niezwykle ciekawe Muzeum Archeologiczne w Sousse w Tunezji, słynące z jednej z najlepszych w świecie kolekcji mozaik późnorzymskich i wczesnochrześcijańskich, których twórcy z tego regionu osiągnęli w tym okresie mistrzostwo w swojej sztuce.
Trochę o muzeum na jego stronie firmowej na FB - 

Wśród wielu wspaniałych, ogromnych i bogatych w znaczenia mozaik moją uwagę przyciągneła niepozorna, pokazana na zdjęciu, ponieważ przedstawia typową mandalę, opisaną w muzeum jako azjatycki symbol ying-yang. Wydało mi się to zaskakujące jak na III wiek naszej ery w afrykańskim obszarze Imperium Rzymskiego. Symbol ten może pojawia się w ikonografii rzymskiej, w późniejszych okresach również chrześcijańskiej, ale chyba raczej nie jako zaczerpnięty z Azji?
Korzystam tutaj w podróży z powolnego dostępu do Internetu, i nie mogę doszukać się wyjaśnienia tej międzykulturowej zagadki. 
Może ktoś z czytelników Zakładki mi pomoże i napisze w komentarzu skąd taki symbol na wczesnochrześcijańskiej mozaice i jakie było wtedy jego znaczenie?

Pozdrawiam z podróży po Tunezji i obiecuję kolejne relacje, jutro ruszam na pogranicze algierskie odwiedzić małą bibliotekę której chcielibyśmy pomagać jako MBP Lublin.
Najlepszego w Nowym Roku
Wojciech Olchowski

Ojcowie chrzestni polskiego yassu / Miłość, reż. Filip Dzierżawski, 2013.

Miesiąc po ukazaniu się książki Rafała Księżyka o Tymonie Tymańskim - „ADHD: autobiografia” miał swoją oficjalną premierę dokument filmowy Filipa Dzierżawskiego pt. „Miłość” (wcześniej pokazywany w kinach studyjnych). Tak się złożyło, że w tym roku minęła 25 rocznica powstania Miłości - najbardziej znanego zespołu sceny yassowej w Polsce.