TRANSLATOR

Spektakularny debiut lubelskiego zespołu / Tatvamasi "Parts of entirety", Cuneiform Records, 2013

Z kilku ważnych powodów chciałbym napisać o debiucie płytowym lubelskiego zespołu Tatvamasi. Jest takie polskie przysłowie - cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie. I ten debiut jest najlepszym tego przykładem. Poza recenzją w Kurierze Lubelskim w listopadzie ubiegłego roku i fachowymi, bardzo pochlebnymi opiniami w sieci (krytyków muzycznych związanych z rockiem progresywnym) uważam, że w lubelskich mediach o Tatvamasi pisano i mówiono nie tyle, na ile zasługują. Nie bez powodu użyłem określenia spektakularny debiut. Zespół został dostrzeżony i doceniony przez prestiżową amerykańską wytwórnię płytową Cuneiform Records i jako pierwsza polska grupa wydał album pod jej szyldem.


Wznowienie po 46 latach „Pamiętników” Zofii Tołstoj

Dom Wydawniczy PWN wznowił po 46 latach pamiętniki Zofii Tołstoj, niezwykle cenny dokument pokazujący dramat życiowy jednego z największych geniuszów literatury oraz jego wiernej towarzyszki życia.

Wynaleziono książkę, która pozwala odczuć na własnej skórze emocje bohaterów

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts stworzyli książkę, która pozwala czytającemu doznać w trakcie lektury tych samych emocji, jakich doświadcza bohater.

Tatuaże między książki!

Praca bibliotekarza najnudniejsza na świecie? Nonsens! Bibliotekarze z Rhode Island przełamują stereotypy na temat swojej profesji. Żebyś tylko nie skończył (a) w bibliotece! Przestroga, troska, ale i drwina... Słowa znane każdemu humaniście w wieku licealnym. Bo praca przy wypożyczaniu książek kojarzy się z monotonią i brakiem rozwoju, w lepszym wypadku - domeną intelektualistów oderwanych od rzeczywistości. A jednak są bibliotekarze, zdolni walczyć z tymi stereotypami i odważnie manifestować miłość do swojej profesji. Choćby na własnym ciele.

W holenderskim mieście nazwy ulic zaczerpnięto z „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”

W centrum niedużego holenderskiego miasta Geldrop znajduje się dzielnica, gdzie nazwy wszystkich ulic zaczerpnięto od imion bohaterów klasycznych powieści J. R. R. Tolkiena. Główną ulicą dzielnicy Genoenhuis jest Laan van Tolkien, co można przetłumaczyć jako Aleja Tolkiena. Od niej zaś rozgałęziają się uliczki nazwane na cześć hobbitów, elfów, krasnoludów, a nawet kilku entów, o których przygodach mogliśmy przeczytać na kartach „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”.

Spotkanie z Moniką A. Oleksą w Filii 31 MBP

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Moniką A. Oleksą. Autorka książek "Uśmiech mima", "Miłość w kasztanie zaklęta" i "Ciemna strona miłości", zdobyła uznanie wśród naszych czytelników. Spotkanie odbędzie się w Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Nałkowskich 104a) w dniu 30 stycznia br. o godz. 17:00.

Powieści Érica-Emmanuela Schmitta

„Uczucia  przemieszczają się jak płyty, które tworzą Ziemię. Kiedy się poruszają, kontynenty zderzają się ze sobą, powstają gwałtowne przypływy, wybuchy wulkanów, tsunami i trzęsienia ziemi.”
/E.E. Schmitt, Tektonika uczuć z tomu „Opowieści o miłości”/

Erica Emmauela Schmitta, tego od Oskara i pani Róży, przed laty poznałam poprzez lekturę trzech opowiadań pod wspólnym tytułem „Opowieść o Niewidzialnym”, zawierającą najbardziej znany utwór pisarza. Opowiadanie „Oskar i pani Róża” to już lektura szkolna, choć dzieło czytane jest bez względu na wiek. Ten  najchętniej czytany w Polsce  francuski powieściopisarz, eseista i dramaturg zdobywa serca milionów czytelników na całym świecie, zdobył również i moje. Cenię go za zalety lekturowe i warsztat pisarski, niewątpliwie lekkie pióro, kreatywność i prostotę języka, choć to niekiedy pozory. Złośliwi mawiają też o banalnie prostym  jego  języku, bez wnikania w jakąkolwiek psychologię postaci, okraszoną dawką wzruszenia i obowiązkowym happy endem.

„Book it!” – spotkanie z Tymonem Tymańskim i Rafałem Księżykiem wokół książki „ADHD”

Kiedy: czwartek, 6 lutego 2014, godz. 19:00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny!

Gośćmi pierwszej w nowym roku odsłony cyklu Book it! będą Tymon Tymański i Rafał Księżyk. Okazją do spotkania będzie natomiast ponad 500 stronicowy efekt ich wspólnej pracy nad biografią tego pierwszego. Książka „ADHD” ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego,  ale prace nad nią zaczęły się dużo wcześniej. W przypadku Tymona nie mogło być jednak inaczej, gdyż tytuł idealnie oddaje jego żywiołową naturę. Jako posiadacz artystycznego ADHD, Tymon od lat zaangażowany był w dziesiątki projektów. Tworzył kolejne zespoły, nagrywał i wydawał płyty, kreował mody muzyczne, stymulował polską kulturę niezależną.  W jego bogatej biografii przewija się mnóstwo kluczowych wydarzeń ze świata muzyki, kina, teatru, literatury i sztuki, z ostatniego 30lecia. Przez te wszystkie lata nazbierała się też cała masa anegdot, wspomnień i historii. Rafał Księżyk zaś, autor zaprawiony w bojach podczas prac z Tomaszem Stańką czy Robertem Brylewskim,  był idealną osobą do przelania tego wszystkiego na papier. Jego ogromna wiedza muzyczna, erudycja, precyzja oraz kompleksowe podejście do tematu, w połączeniu z dynamiką Tymona, sprawiają, iż mamy do czynienia z jedną z najlepszych książek tego typu w historii współczesnej polskiej literatury.