TRANSLATOR

Trudny czytelnik?

Trudny czytelnik. Na ten temat napisano już wiele, wystarczy wpisać frazę w wyszukiwarce google, i już rozwija nam się z szybkością jednego kliknięcia, kilkadziesiąt stron mniej lub bliżej powiązanych z tym zagadnieniem. Nie czytam. Nie chcę niczym się sugerować. Chcę sama, z własnego ponad półrocznego doświadczenia, stworzyć obraz czytelnika uprzykrzającego nam, tę wszak ciekawą pracę ze społeczną i edukacyjną misją. Jak to zrobić? Pytanie to spędza mi sen z powiek, ale może zacznę od początku.

Internet wszechmogący

Okazuje się, że wbrew opinii wielu, informacje zamieszczane w Internecie nie giną. Tak też było w przypadku "starszego brata" Zakładki - Niecodziennika Bibliotecznego. 11 grudnia na jego stronie został opublikowany artykuł pt. "Studencki gest poparcia dla Ukrainy".

70% konsumentów nie porzuci drukowanych książek, 60% ściągniętych e-booków nie zostało przeczytanych – nowy raport Ricoh

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IT Strategies we współpracy ze studentami Uniwersytetu Kolorado, większość konsumentów nie wyobraża sobie całkowitego porzucenia drukowanych książek, głównie z uwagi na korzyści, jakie daje obcowanie z literaturą w fizycznym formacie.

Sarkastyczny rys mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich / "Zapiski oficera Armii Czerwonej" Sergiusz Piasecki

To wręcz zaskakujące, jak często dobra lektura trafia w moje ręce przez zupełny przypadek. Bez żadnego polecenia, przesadnego szukania i innych tego typu zabiegów. Po prostu trafia i już. Tak też było z „Zapiskami Oficera Armii Czerwonej”, które pierwszy raz odkryłem ładnych kilka lat temu. Żeby było zabawniej - o tym, co tak właściwie czytam, dowiedziałem się dopiero w połowie książki. Ot magia przypadkowo wyszperanych w internecie tekstów.

Lekka, przyjemna i wciągająca / "Życie artystek w PRL" Sławomir Koper

Na bibliotecznej półce z nowościami znalazłam ostatnio kolejną, po „Kobietach władzy PRL”, książkę Sławomira Kopra – „Życie artystek w PRL”. Muszę przyznać, że książka zawiera sporo ciekawych anegdot i faktów, których do tej pory nie znałam, na przykład ta, że pieniądze zarobione w Związku Radzieckim trzeba było wydać na miejscu, co oczywiście zaskoczyło również Agnieszkę Osiecką, z trudem dokonującą tego czynu.

„Gajos” nagrodzony Piórem Fredry za Najlepszą Książkę Roku 2013

Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Podczas uroczystej gali, która otwierała 5 grudnia br. Wrocławskie Targi Dobrych Książek statuetkę otrzymało warszawskie wydawnictwo Marginesy za monografię Janusza Gajosa autorstwa Elżbiety Baniewicz.

Trifonidis Roots Trio i młodzi lubelscy muzycy na Lublin Jazz Festiwal

Z okazji piątej, jubileuszowej edycji Lublin Jazz Festiwal został powołany do życia wyjątkowy zespół – Lubelska Orkiestra Jazzowa. W jej skład weszli: Trifonidis Roots Trio oraz młodzi lubelscy muzycy. Podczas trzydniowych warsztatów, Orkiestra przygotowała specjalnie zaaranżowane na tę okazję utwory i wykonała je podczas ostatniego dnia festiwalu.