TRANSLATOR

Bibliotekarz – Zawód Glamour! Sesja zdjęciowa w MBP w Morągu

Czy zawód bibliotekarza jest nadal postrzegany jako staromodny? Czy bibliotekarz nie może być trendy? Po obejrzeniu przygotowanego materiału zmienicie raz na zawsze zdanie.

Według nas jest to zawód atrakcyjny, a czytanie książek jest modne i seksowne. Udowodniliśmy, że bibliotekarze są glamour organizując profesjonalną sesję zdjęciową bibliotekarzy i pracowników z MBP w Morągu, której efektem była wystawa zdjęć. Wernisaż odbył się 14 maja 2014 roku, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu podczas uroczystych obchodów Powiatowego Dnia Bibliotekarza. Ideą spotkania było promowanie książki w sposób nietradycyjny, jak również łamanie stereotypu, krążącego wśród społeczności, na temat zawodu bibliotekarza.

Udostępnianie piśmiennictwa. IK wzbogaci domenę publiczną

Instytut Książki uruchomił właśnie nowy programu „Udostępnianie piśmiennictwa”. Projekt realizowany jest w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020”. Jego celem jest nieodpłatne udostępnienie ważnych dzieł polskiego i światowego piśmiennictwa szerokiemu gronu odbiorców.
IK będzie kupować prawa do dzieł rekomendowanych przez ekspertów powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a podstawą do ułożenia listy dzieł przeznaczonych do wykupu będą zgłoszenia osób prywatnych, instytucji i organizacji. Swoje typy można przesyłać za pomocą elektronicznej ankiety, która znajduje się na stronie programu: www.instytutksiazki.pl/otwartezasoby.

Kanał Remont TV. Reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk


Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” zaprasza na widowiskowy spektakl ”Kanał Remont TV” w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, który odbędzie się 23. maja 2014 r. (piątek), o godz. 19.00. W przedstawieniu wezmą udział znani przedstawiciele władz, osoby ze świata nauki i kultury, popularni artyści.

Krystyna Lipka-Sztarbałło – wystawa ilustracji

Zapraszamy do Biblio na wystawę polskiej ilustratorki Krystyny Lipki – Sztarbałło. Ilustracje będą prezentowane od 7.05 do 30.05 w sali głównej biblioteki. Druga część wystawy prezentowana jest w Ośrodku Książki Obrazkowej „Oko”, Filii nr. 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, przy ulicy Braci Wieniawskich 5.

Spotkanie autorskie z mistrzem fotografii w Chatce Żaka

BOGDAN KONOPKA
„Rzecz o fotografii: po co robię swoje zdjęcia?”

22 maja 2014 r. | czwartek, godz. 18.00
Sala Widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS | „Chatka Żaka" | Lublin, ul. Radziszewskiego 16

Bursztynowy Motyl dla Bartka Sabeli. Nagroda za „Może (morze) wróci”

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę 2013 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej nagrodziło Bartka Sabelę. Autor książki „Może (morze) wróci” (Wydawnictwo Bezdroża/Grupa Helion) otrzyma nagrodę za wstrząsający, pełen erudycji i plastycznego języka, opis podróży po Uzbekistanie, miejscu, w którym autor odkrywa i ujawnia efekt ludzkiej zbrodniczej arogancji i niszczycielskiej przemocy wobec natury.

Charles Simic odbierze Nagrodę im. Herberta

14 maja amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.

W tym salonie fryzjerskim promuje się literaturę

Właściciel salonu fryzjerskiego Kannada w Bangalore w Indiach oferuje swoim klientom ścinanie włosów i inne usługi nazwane na cześć lokalnych pisarzy. Wszystko po to, aby promować język kannada, którym posługują się mieszkańcy jego regionu.