TRANSLATOR

„Szału nie ma, jest rak” z ks. Janem Kaczkowskim rozmawia Katarzyna Jabłońska

„Szału nie ma, jest rak” to poruszająca rozmowa Katarzyny Jabłońskiej z nieżyjącym już dzisiaj, księdzem Janem Kaczkowskim, który od czterech lat zmagał się z nowotworem mózgu. Zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 39 lat. Jak sam mówił „dyrektorował” w Puckim Hospicjum pod wezwaniem Ojca Pio. Co ważne, stworzył je i przez wiele lat pomagał jego pacjentom. A pomagał w sposób szczególny. Każdy chory w hospicjum traktowany był przez księdza indywidualnie, z ogromnym szacunkiem do samej śmierci. Spełniał życzenia nawet te najmniejsze, dotyczące potraw, wychodząc z założenia, że właśnie owa potrwa, może być ostatnią, jakiej chory skosztuje. 

"Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkins

„Dziewczyna z pociągu” to książka, która zyskała ogromną popularność, zanim jeszcze trafiła na polski rynek wydawniczy. Polecana i chwalona przez Tess Gerritsen, Stephena Kinga, Lisę Gardner. Mnie nie rozczarowała.

Główna bohaterka, Rachel straciła wszystko, co miała – męża, dom, pracę i przyjaciół. Wynajmuje pokój u koleżanki i spędza dni na upijaniu się oraz – aby ukryć fakt, że nie pracuje – na jeżdżeniu pociągiem do Londynu i z powrotem. W trakcie tych przejażdżek zaczyna obserwować mieszkańców domu przy torach, wymyśla im imiona, snuje rozważania kim są i zazdrości życia, które według niej jest idealne.