TRANSLATOR

„Samotność Portugalczyka” Iza Klementowska

Portugalia z książki Izy Klementowskiej to nie piękne wybrzeża, fado, porto czy saudade. Autorka wraca do niechlubnej przeszłości, dyktatury Antonio de Oliveiry Salazara, wydarzeń z lat 70. i wojen kolonialnych w Angoli, Gwinei i Mozambiku, które to stanowią klucz do portugalskiej duszy – wciąż tkwiącej w letargu, wiecznie za czymś tęskniącej. 

„Lizbona: muzyka moich ulic” Marcin Kydryński

„Lizbona: muzyka moich ulic” Marcina Kydryńskiego nie jest typowym przewodnikiem po tym mieście, aczkolwiek spacerowanie ulicami z tą książką może być naprawdę fascynujące. 
Kydryński zabiera nas w intymne, prywatne dzielnice, a właściwie to ulice Lizbony, na których rozbrzmiewa fado – muzyka, będąca głównym powodem przyjazdu autora do tego miasta. Lizbona, to muzyka – pisze Kydryński, ale równie ważne miejsce zajmują w niej opustoszałe budynki w najstarszych dzielnicach (Alfama i Bairro Alto), sentyment do spraw dawnych, często przegranych, schyłkowość… Czuć, że klimat miasta, które jest o krok do tyłu, odpowiada mu, wręcz bliski jest jego usposobieniu.