TRANSLATOR

Co czytają polskie nastolatki?

5 proc. dwunastolatków nie czyta żadnych książek - powieści, wierszy, komiksów. Nie sięga też po słowniki, atlasy, encyklopedie i lektury szkolne. Wśród piętnastolatków po książki nie sięga 14 proc. - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych.
Wśród nieczytających 12-latków jest 8 proc. chłopców i 2 proc. dziewczynek. Wśród 15-latków nie czyta 20 proc. chłopców i 7 proc. dziewczynek. Uczniowie deklarujący się jako nieczytający nie czytają też lektur szkolnych.

Wolontariat, crowdfunding, biblioteka! O projekcje „Robotyka w Bibliotece”

Studenci Politechniki Rzeszowskiej - wolontariusze Programu "PROJEKTOR - wolontariat studencki" podjęli się realizacji ważnego zadania. Za pomocą Lego Mindstorms chcą pobudzić dziecięcą wyobraźnię. Dzięki nim, w listopadzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle ma szansę zmienić się w przestrzeń realizacji dziecięcych marzeń. Środki niezbędne do realizacji zbierane są metodą crowdfundingową – dzięki Portalowi Finansowania Społecznościowego Fundujesz.pl dedykowanego dla trzeciego sektora.

90 lat temu urodził się Zbigniew Herbert

90 lat temu - 29 października 1924 roku - urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku, pisarz o wielkim dorobku, wyjątkowym autorytecie artystycznym i moralnym, o biografii tragicznie uwikłanej w historię XX wieku.
"Każdy kraj ma w ciągu całej swojej historii zaledwie kilku takich poetów, których słowa stają się własnością języka przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tak stało się z poezją Herberta jeszcze za jego życia" - pisał Czesław Miłosz

Julia Hartwig z Nagrodą im. Szymborskiej

Julia Hartwig została laureatką przyznanej po raz drugi Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono w sobotę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W uroczystości uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną - patroni honorowi uroczystości.

Hartwig została nagrodzona za wydany w zeszłym roku tomik "Zapisane". Wartość nagrody to 200 tys. zł. Laureatka otrzymała statuetkę będącą przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej.

Ruszył elektroniczny serwis e-ISBN

Biblioteka Narodowa uruchomiła w piątek serwis e-ISBN, służący do błyskawicznego nadawania publikacjom numeru ISBN. Nowy serwis pozwoli nie tylko zarządzać danymi wydawniczymi, będzie także wielką bazą informacji o publikowanych w Polsce książkach.
Ceremonia uruchomienia systemu, z udziałem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, odbyła się podczas trwających w Krakowie 18. Targów Książki. Zdaniem minister nowy serwis zdecydowanie ułatwi pracę wydawcom i bibliotekarzom.

Rekord frekwencji na targach w Krakowie

Niemal 60  tys. osób odwiedziło w ciągu czterech dni 18. Targi Książki w Krakowie. To rekord w historii imprezy, która po raz pierwszy odbywała się w międzynarodowej formule i w nowym miejscu - hali EXPO Kraków.

Na targach prezentowało się blisko 700 wystawców z 20 krajów, m.in. z Australii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Bohaterem osobnego salonu były Węgry.

W trakcie czterodniowej imprezy z czytelnikami spotkało się 600 autorów i to do nich czytelnicy czekali w kolejkach po autografy. Najdłuższe ustawiały się do: Borisa Akunina - najsłynniejszego rosyjskiego twórcy kryminałów, C.J. Daugherty, która przedłużyła swój pobyt w hali o godzinę, a i tak nie spotkała się z wszystkimi chętnymi, Jaume Cabre - najpopularniejszego katalońskiego autora oraz do polskich autorów: Marka Krajewskiego, Olgi Tokarczuk czy Andrzeja Stasiuka.