TRANSLATOR

Znamy laureatów Rankingu Bibliotek 2014

Biblioteki w Barcinie, Lubaczowie i Polanicy Zdroju zajęły pierwsze trzy lokaty w tegorocznym Rankingu Bibliotek przeprowadzonym po raz czwarty przez Instytut Książki oraz dziennik „Rzeczpospolita”.
Samorządowcy oraz dyrektorzy najlepszych bibliotek odebrali dyplomy z rąk Jacka Olbrychta, Dyrektora Generalnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz organizatorów Rankingu – Grzegorza Gaudena, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Nobel dla Patricka Modiano

Literacka nagroda Nobla w 2014 r. została przyznana przez Akademię Szwedzką dla Francuza Patricka Modiano. To najbardziej prestiżowa międzynarodowa nagroda literacka na świecie.
"Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji" - tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy.

Księgi Jakubowe

Za dwa tygodnie, 23 października, nakładem Wydawnictwa Literackiego ukażą się Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk. Z tej okazji autorka wyruszy z ogólnopolską trasę promocyjną.

Księgi Jakubowe to najobszerniejsza ze wszystkich książek cenionej pisarki. Niemal tysiąc stron, kilkudziesięciu bohaterów, liczne wątki dygresyjne, XVIII-wieczne ryciny, niezwykła historia charyzmatycznego Żyda Jakuba Franka i jego wyznawców oraz hipnotyczna narracja – to wszystko składa się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. W Telewizji Literackiej WL można obejrzeć pierwszy fragment Ksiąg Jakubowych w interpretacji samej Olgi Tokarczuk.

66. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie

Już dzisiaj rozpoczynają się 66. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie - największe na świecie spotkanie branży wydawniczej. W targach weźmie udział ponad 7 000 wystawców z ponad 100 krajów. Gościem honorowym będzie w tym roku Finlandia. 
Na polskim stoisku o powierzchni 180 m2 (Hala 5.0 B 93), którego organizatorem jest Instytut Książki, zaprezentuje się 40 polskich wystawców, w tym najważniejsi wydawcy polskiej literatury: Wydawnictwo Literackie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Grupa Wydawnicza Foksal.

Konkurs na esej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zaprasza młodzież szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych kończących się egzaminem dojrzałości oraz studentów wyższych uczelni do wzięcia udziału w XI OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA ESEJ. Temat brzmi: Literatura pamięci. Twórczość Wiesława Myśliwskiego – lekcja wspominania.

Darmowe e-booki do wypożyczenia w krakowskich pojazdach komunikacji miejskiej

W październiku Krakowskie Biuro Festiwalowe wspólnie z platformą e-bookową Woblink po raz kolejny uruchomiło akcję „Czytaj KRK!”, za sprawą której mieszkańcy miasta mogą bezpłatnie wypożyczyć 10 bestsellerowych e-booków. W tym roku kody QR można znaleźć w 100 pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej.

Karol Modzelewski laureatem Nagrody Literackiej Nike 2014

Historyk mediewista Karol Modzelewski został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca”. Nazwisko zwycięzcy ogłoszono w niedzielę wieczorem podczas uroczystej gali, jaka odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.