TRANSLATOR

Książkowe nowości lutego

Najkrótszy miesiąc roku przynosi sporo czytelniczych atrakcji. Wśród nich Patti Smith bujająca w obłokach, Joanna Szczepkowska odgrzebująca rodzinną przeszłość, niebezpieczne związki Beksińskich i kartograficzne cudeńko.

SOLOMON NORTHUP
ZNIEWOLONY
WYDAWNICTWO REPLIKA

Lata 40. XIX wieku. Czarnoskóry Solomon Northup pochodzi z północy Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do niewolników z Południa, jest doskonale wykształconym mężem i ojcem, cieszy się wolnością i szacunkiem. Do czasu – zostaje bowiem porwany i sprzedany w niewolę. Tak rozpoczyna się historia nowoczesnego Odyseusza, który przeżyje 12 lat jako podczłowiek, by cudem powrócić do rodziny. I napisać jedną z najbardziej wstrząsających książek w historii amerykańskiej literatury faktu.

Pamiętnik Northupa doczekał się dziesiątek wydań i przedruków. Teraz, przy okazji premiery głośnego filmu na jego podstawie w reżyserii Steve'a McQueena, mogą go poznać także polscy czytelnicy. Temat niewolnictwa był nam zawsze geograficznie i kulturowo dość daleki, tym bardziej może warto poznać relację z jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Zwłaszcza że to relacja z pierwszej ręki.
Premiera: 4 lutego

Poznaj najlepiej sprzedające się książki 2013 roku!

Gazeta Wyborcza opublikowała ostatnio listę bestsellerów polskich księgarni. Zobacz, po które książki najchętniej sięgaliśmy w ubiegłym roku.

Obyczajówka: Nie czytasz? Czytaj!

Dlaczego tak trudno o dobrą kampanię promującą książki? Znalezienie złotego środka spędza sen z powiek marketingowców, PR'owców, jak i samych pisarzy. No i jak tu nie czytać książek, kiedy świat dookoła trąbi jak na hejnale, żeby właśnie czytać! Media cały czas huczą o statystycznych Polakach, którzy odwiedzają papierowego przyjaciela raz do roku albo jeszcze rzadziej. Całe szczęście. że mole książkowe nadrabiają tą godną pożałowania czytelniczą zapaść. Chłonąc kolejne pozycje z księgarni niczym gąbka tłuszcz z patelni. Ale jak zachęcić tych nieoświeconych? Sprawić, by nagle zwrócili swe oczęta w kierunku czarnych liter na białym (ewentualnie pożółkłym) papierze? Wielu próbowało.

Dorota Masłowska nagrała płytę jako Mister D

Stało się. Dorota Masłowska nagrała płytę. Muzyczne wcielenie pisarki nosi nazwę Mister D. Album pt. „Społeczeństwo jest niemiłe” ukaże się nakładem Galerii Raster. Premiera płyty zapowiedziana została na 22 lutego podczas wernisażu wystawy o tym samym tytule. Zgodnie z zapowiedzią wydawcy debiutancki album Mister D to 11 utworów, łącznie nieco ponad 30 minut muzyki będącej autorską, domową mieszanka rapu, punka i muzyki tanecznej. W warstwie tekstowej „Społeczeństwo jest niemiłe” to psychodeliczny zlep opowieści z popularnej prasy, wyrażony statystycznie polskim językiem i właściwym mu sposobem rozumowania. „Uważam, że polskie społeczeństwo jest bardzo niemiłe. Ale nie mogę o tym napisać książki, bo nienawidzę literatury zaangażowanej. A tu nagle mogłam wyrazić wszystkie swoje ponure refleksje o tirówkach, alfonsach, hajsie i jeżdżeniu Audi. Czułam się wolna i szczęśliwa” – mówi o swoim projekcie Masłowska.

„60 lat minęło jak jeden dzień”. Recenzje wybranych publikacji na temat muzyki i kultury rockowej.

- „To tylko rock'n'roll”, Jerzy Wertenstein-Żuławski, ZAKR, Warszawa, 1990
- „Między duszą a ciałem: a po co nam rock?”, red. Wojciech J. Burszta, Marcin Rychlewski,
  Twój  Styl, Warszawa, 2003
- „Rewolucja rocka: semiotyczne wymiary elektrycznej ekstazy”, Marcin Rychlewski,
   Oficynka, Gdańsk, 2011
- „Ziemia obiecana: kultura rocka 1954-1994”, Gino Castaldo, Znak, Kraków, 1997
- „Głód niebios: rock'n'roll w poszukiwaniu zbawienia”, Steve Turner, Znak, 1997

W tym roku minie sześćdziesiąta rocznica powstania rocka jako gatunku muzycznego. Za umowną datę przyjmuje się rok 1954 kiedy to popularny amerykański prezenter Alan Freed rozpoczął w nowojorskiej rozgłośni radiowej WINS nadawanie programu muzycznego Rock and roll party, a rok później (9.07.1995) na szczycie amerykańskiej listy przebojów znalazła się piosenka Rock around the clock w wykonaniu Billy Halley'a i The Comets. A potem rockowe kamienie potoczyły się już z góry.

Do Śródziemia nie jest tak daleko!

Nowozelandzkie linie lotnicze przygotowały dla swoich pasażerów niecodzienną instrukcję bezpieczeństwa, w formie prezentacji video. Na ogół nie zwracamy uwagi na instruktażowe filmiki, które linie lotnicze wyświetlają przed lotem. Air New Zealand postanowiły podejść do tematu w dość niekonwencjonalny sposób, wykorzystując tolkienowską trylogię kręconą w ich kraju.
Spot powstał przy współpracy ludzi z Weta Workshop, którzy pomagali przy ekranizacji powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, autorstwa J.R.R. Tolkiena, i pokazywany jest na pokładach samolotów linii. 

Mrożek. Życie po życiu.

Ekspedycja Mrożek” to jest pewna forma zabawy, zmierzenia się z teatrem, zmierzenia się z tym człowiekiem w kontekście naszych czasów. Nie próbujemy opowiadać jaki Mrożek był, jak powinno się rozumieć jego teksty. To jest podróż z Mrożkiem wokół pytań o wolność, polskość i tęsknotę.”
Joanna Lewicka

Początkowo spektakl miał mieć tytuł „Na pełnym morzu”. Jednak w trakcie pracy nad widowiskiem autor zmarł i dopiero po jego śmierci powstał pomysł „Ekspedycji”. Zamiast wystawiać jeden z dramatów Mrożka, aktorzy postanowili spojrzeć szerzej na jego twórczość. Zgłębili utwory pisane w ostatnich latach przed śmiercią, listy, dzienniki, trafili też na „Donosy”, zakupione zupełnie przypadkiem w lubelskim antykwariacie. Dokonali otwarcia się na różne sztuki Mrożka, także te mniej znane, przedmiotem spektaklu czyniąc swoją osobistą ekspedycję.

Do przeczytania na raz / „Pokolenie IKEA” Piotra C.

Wg słownika języka polskiego PWN pokolenie to nic innego, jak grupa ludzi (także zwierząt lub roślin) będących mniej więcej w tym samym wieku lub ogół ludzi ukształtowanych przez podobne lub te same przeżycia, doświadczenia itp. Słyszeliśmy już dużo o pokoleniu X czy Y i wydawać by się mogło, że wszystko już o nich, jak o nas samych, już wiemy, a jednak…