TRANSLATOR

"Piersi. Historia naturalna i nienaturalna" Florence Williams

Frapująca i zabawna różowa okładka ze zdjęciem dwóch apetycznych, czekoladowych babeczek zwieńczonych czerwonymi żelkami. Tytuł pogłębiający zaintrygowanie - „Piersi. Historia naturalna i nienaturalna”. 

Florence Williams amerykańska dziennikarka w swojej książce porusza temat zwykły i niezwykły zarazem. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak bardzo niezwykły. Metafora na okładce nasuwa współczesne uprzedmiotowione spojrzenie na ten typowo kobiecy organ, a także zapowiada humorystyczny styl pisarki. 

„Narzeczona Schulza” Agata Tuszyńska

Józefina Szelińska, Juna, w latach 1933-1937 narzeczona Brunona Schulza, pisarza, malarza, autora „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”. Jak stwierdza autorka książki „wszystko inne jest grą pamięci i wyobraźni”. 
Agata Tuszyńska sięga do mało znanego wątku z życia Schulza. Do jego związku z drohobycką nauczycielką języka polskiego – Józefiną Szelińską, jedyną kobietą, którą zwał narzeczoną, której zadedykował „Sanatorium pod Klepsydrą”, z którą, jak się dowiadujemy z lektury, planował przyszłość. Plany nie wyszły! Wszystko rozprysło się niczym bańka mydlana, po której nie pozostał żaden ślad.