TRANSLATOR

Wesołego Alleluja!


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
redakcja Zakładki składa wszystkim swoim czytelnikom
wiosenne życzenia,
aby w czas Święta Paschy w Waszych sercach,
rodzinach i domach zagościła radość, spokój
i wielka nadzieja odradzającego się życia.

V Warszawskie Targi Książki. Najnowsze informacje

Tegoroczne Warszawskie Targi Książki biją wszelkie dotychczasowe rekordy. Swoją ofertę zaprezentuje blisko 700 wystawców z Polski i 23 innych krajów. Na czytelników czekać będą tysiące nowości i bestsellerów w wyjątkowo korzystnych cenach. Niezwykle interesująco zapowiada się program wydarzeń towarzyszących. Czwartek i piątek tradycyjnie należeć będą do profesjonalistów i młodych czytelników. Sobota i niedziela – do wszystkich – bez wyjątku. W weekend królować będą spotkania autorskie i inne wydarzenia literackie oraz artystyczne. Dla uczestników targów dostępna będzie łatwa w obsłudze aplikacja do pobrania na telefon komórkowy. Pozwoli sprawdzić aktualny program wydarzeń, harmonogram spotkań z autorami, listę wystawców czy plan targów (do pobrania ze sklepu App Store i Google Play z początkiem maja).

Ryszard Krynicki laureatem nagrody Polskiego PEN Clubu

Ryszard Krynicki został tegorocznym laureatem nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Poeta opublikował ostatnio pierwszy - po ośmioletnim milczeniu - tomik wierszy „Haiku. Haiku mistrzów”. Wręczenie nagrody odbędzie się 28 kwietnia w Warszawie.  

Już w maju Festiwal Literatury dla Dzieci

Festiwal Literatury dla Dzieci to największe w Polsce wydarzenie literackie dla najmłodszych. Rozpocznie się już 12 maja b r. w Krakowie. W ciągu trzech tygodni odbędzie się przeszło sto wydarzeń, takich jak spotkania z autorami, warsztaty literackie i plastyczne, gry miejskie, oraz wystawy. Patronat nad akcją objął m.in. UNICEF, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Ambasada Szwecji i Polska Sekcja IBBY.

„E-booki w bibliotece”. Seminarium Instytutu Książki dla bibliotekarzy

Instytutu Książki zaprasza pracowników bibliotek publicznych i wydawców oraz wszystkich zainteresowanych tematyką e-booków na seminarium „E-booki w bibliotece”, które odbędzie się 16 maja w Bibliotece Narodowej w Warszawie (Audytorium im. Stefana Dembego, al. Niepodległości 213).

Filie nr 30 i 35 MBP zapraszają na spotkanie z Ewą Jałochowską i warsztaty dla dzieci z historii sztukiKajtek ma siedem lat i nie zna nazwisk wielkich mistrzów. Picasso może być dla niego bohaterem kreskówki, Rafael nazwą czekolady, natomiast rokoko kojarzy mu się - nie może być inaczej - z gdaczącą kurą. Niewiedza Kajtka jest jednak skarbem, dzięki któremu potrafi skrzywić się paskudnie i powiedzieć, że obrazy Picassa są do niczego, bo takie kanciaste, a Matisse namalował kobietę z zieloną twarzą. Zielona twarz zupełnie się Kajtkowi nie podoba. Nie rozumie, ani dlaczego twarz jest zielona, ani dlaczego kobiety na obrazach Picassa wyglądają jak mężczyźni, ani po co ktoś namalował na płótnie czarny kwadrat i wtedy sztuka przestała być ładna.

Właśnie w tej chwili, gdy Kajtek patrzy z mamą, autorką książki, na czarny kwadrat, zaczynają się rozmowy z Kajtkiem, składające się na Historię sztuki dla dzieci i rodziców, dzięki którym mogą oni wspólnie odkryć tajemnicę sztuki, zrozumieć, jaka była kiedyś i dlaczego tak bardzo zmieniła się ostatnio.

15 powodów, dla których powinno się umawiać z bibliotekarzami.

Na portalu pulowerek.pl pojawił się ostatnio felieton mówiący o statystykach dotyczących bibliotekarskiego randkowania. Według niego istnieje 15 (znalazłoby się pewnie więcej) powodów, dla których powinno się umawiać z bibliotekarzami.

bookfairdelights.blogspot.com

Gwarancje Kultury 2014 rozdane

Już po raz dziewiąty kapituła konkursu, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura i współpracujący z Anteną krytycy, wybrała laureatów Gwarancji Kultury. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: literatura, teatr, film, muzyka poważna, jazz, rock i inne, sztuki wizualne, menedżer kultury, kultura w sieci. W tej ostatniej kategorii zwycięzcę wytypowała publiczność w internetowym plebiscycie, w którym oddano 1956 głosów.

W kategorii „literatura″ zwyciężyła Małgorzata Rejmer uhonorowana Gwarancją Kultury za „Bukareszt. Kurz i krew”, zbiór reportaży z miasta pełnego śladów dawnej świetności i upadku. Za przejmujące historie mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych pomiędzy spuścizną komunistycznej dyktatury Ceausescu a światem Zachodu. Za język reportażu najwyższej próby.

Z cyklu: Stypendium w Indiach cz.4 / Opowiada Katarzyna Poleszak

Poszukiwania mieszkania nie zajęły mi i moim polskim koleżankom dużo czasu, ale żeby je znaleźć musiałyśmy wyprowadzić się z położonego na południu Delhi Youth Hostelu. Na osiedla ulokowane w pobliżu uniwersytetu miałyśmy bliżej z Majnu ka Tila, tybetańskiej kolonii położonej w północnym Delhi. Jest to nad wyraz urokliwe miejsce, pełne malutkich zadbanych hotelików i restauracji serwujących przepyszne tybetańskie dania. Zadbane i dosyć czyste, pełne odświętnej atmosfery, tworzy zupełnie inny świat, swoistą enklawę spokoju z dala od zgiełku kilkunastomilionowego miasta. 
 budgettraveller.org.jpg