TRANSLATOR

Wybierzmy wspólnie lektury dla najmłodszych!

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało internetową ankietę, dzięki której możemy się włączyć w ustalenie ostatecznej listy lektur dla uczniów podstawówek.
To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Na liście lektur znajdują się książki, które nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Zmieńmy to. Wybierzmy lektury najmłodszych uczniów! Takie, które pokochają. Takie, dzięki którym pokochają czytać - zachęcają pomysłodawcy na swej stronie internetowej.

Formularz ankiety znajduje się tutaj

Przyjdź do Biblioteki i rozgryź matmę! Rusza projekt „MegaMatma uczy w bibliotece”

Koniec problemów z matematyką! Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do bezpłatnego korzystania z platformy edukacyjnej MegaMatma.pl. Z platformy można korzystać w filiach bibliotecznych MBP: F.1 (ul. Kościelna 7a), F.9 (ul. Krańcowa 106), F.20 (ul. Krężnicka 125), F.22 (ul. Kruczkowskiego 14), F.24 (ul. Juranda 7), F.28 (ul. Nadbystrzycka 85), F.35 (ul. Bursztynowa 20), F. 36 (ul. Zygmunta Augusta 15) i F.39 (ul. Głuska 138). 
MegaMatma.pl to interaktywna platforma do nauki matematyki. Serwis zawiera obszerne opracowania wszystkich tematów omawianych w szkole, zadania wraz z wyjaśnieniem - krok po kroku - jak otrzymać prawidłowe rozwiązanie, a także tablice matematyczne, zestawy wzorów i symboli.

Galeria OKNA zaprasza na wystawę fotografii „Magiczny świat Bohumila Hrabala”

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie wraz z Czeskim Centrum  w ramach obchodów Roku Bohumila Hrabala zapraszają na wystawę „Magiczny świat Bohumila Hrabala”. Wystawa  prezentuje zdjęcia wykonane przez  Ladislava Michálka – przyjaciela i nadwornego fotografa pisarza.
Prace Michálka to pełne napięcia i plastycznej złożoności fotografie. Artysta rejestrował na nich różne sytuacje, nastroje, uczucia. Michálek fotografował proces stopniowej przemiany Libni, dzielnicy, której pełno jest dziś już tylko w opowiadaniach Hrabala, zakątki, małe uliczki, restauracyjki, domy, podwórka, pracownie rzemieślnicze, wyrzucone przez Wełtawę odpady, znikające ze ścian libeńskich domów napisy reklamowe. Pomiędzy nimi znajdują się również fotografie ówczesnych osobistości kultury nieoficjalnej, Hrabala, Boudníka, Bondy’ego w przestrzeniach Kerska, gospody, lasu czy pociągu.

PJ Harvey opublikuje tom poezji

W październiku 2015 roku na rynku anglojęzycznym ukaże się książka „The Hollow of the Hand”. To pierwszy tom wierszy PJ Harvey, której w przygotowaniu oprawy graficznej wydawnictwa będzie pomagał Seamus Murphy, fotograf wojenny i autor wideoklipów do „Let England Shake”.
Na 224-stronicowy tomik brytyjskiej wokalistki złożą się jej wiersze oraz ilustracje Seamusa Murphy’ego. Książka jest kroniką z podróży pary w ciągu ostatnich trzech lat. W tym czasie odwiedzili m.in. Waszyngton, Kosowo i Afganistan.

„Gottland” Mariusza Szczygła jedną z najlepszych książek 2014 roku wg Juliana Barnesa

„Gottland”, wybór znakomitych reportaży Mariusza Szczygła poświęconych Czechom, znalazł się wśród najlepszych książek 2014 roku polecanych przez czołowego brytyjskiego pisarza i laureata nagrody Bookera, Juliana Barnesa.

Planuj i działaj! Jak nie dać się pokonać projektom technologicznym – zapraszamy na webinarium

3 grudnia 2014 r. o godzinie 18.00 odbędzie się webinarium pt. „Planuj i działaj - jak nie dać się pokonać projektom technologicznym”. Webinarium, organizowane przez sieć bibliotekarzy LABiB we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jest jednym z internetowych spotkań poświęconych nowym technologiom i narzędziom. Webinaria są częścią cyfrowego miesiąca z LABIBem „Get IT” – na portalu labib.pl. 

Biblioteka pełna przygód – „Do-mowy wieczór językowy”

Głuchy telefon między regałami, logopedyczne stworki w wierszykach, językowe zagadki i zdjęcia w chmurach – za nami pełen aktywności i dobrych emocji „DO-MOWY wieczór językowy” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.