TRANSLATOR

Znamy dwudziestkę nominowanych do 10. Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła jubileuszowej 10. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wyłoniła nominowanych w czterech kategoriach do Gdyńskich Kostek Literackich. Do Nagrody zgłoszono ponad 400 tytułów, z których wyróżniono dwadzieścia. Nominacje zostały ogłoszone podczas pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.
Wśród nominowanych autorów znaleźli się twórcy znani od lat polskim czytelnikom, jak choćby Andrzej Mencwel doceniony za esej „Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX”, Dariusz Sośnicki wyróżniony w kategorii „Poezja” za tomik „Spóźniony owoc radiofonizacji” czy Piotr Kamiński, autor przekładu „Opowieści zimowej” Williama Shakespeare’a. Są również twórcy, którzy po raz kolejny zawitają do Gdyni, jak Filip Zawada – tym razem nominowany za książkę prozatorską „Pod słońce było”.

Doroczne Nagrody Ministra Kultury

Olga Tokarczuk, Tomasz Kot, Krzysztof Globisz i Michał Nogaś znaleźli się wśród tegorocznych laureatów Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Adam Zagajewski. Gala wręczenia statuetek z udziałem minister Małgorzaty Omilanowskiej odbyła się we wtorek w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Minister Małgorzata Omilanowska przypomniała podczas gali, że nagrody te są „okazją, by wyróżnić tych, którzy w poprzednim roku kalendarzowym dokonali czegoś szczególnego″. Jak mówiła, wybór laureatów nie był prosty, „ponieważ wydarzeń w ubiegłym roku, które zwróciły uwagę Polaków i świata, było naprawdę bardzo wiele″. Kapituła dokonała wyboru spośród licznych zgłoszeń - zaznaczyła Omilanowska. Dziękując ludziom kultury, minister podkreśliła, że „to, co się wydarza w polskiej kulturze, stanowi znakomity motor, dźwignię naszej promocji za granicą″.

Ryszard Krynicki odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2015

12 maja 2015 Ryszard Krynicki, wybitny polski poeta, odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2015. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzymał czek na 50 tysięcy dolarów oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.
Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Podczas uroczystości w Teatrze Polskim zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać wystąpienia laureata i jego wierszy w autorskiej interpretacji. Ważnym elementem wydarzenia były krótkie filmy zrealizowane przez Katarzynę Kuszyńską i Grzegorza Jankowicza, prezentujące sylwetki Laureatów Nagrody, tegorocznego jury oraz polskich poetów i poetek czytających wiersze Zbigniewa Herberta. Wieczór uatrakcyjnił występ zespołu Pustki.

Ogłoszono program Big Book Festival 2015

Wielkie gwiazdy literatury w kameralnych okolicznościach. Dyskusje o sprawach istotnych i zabawy nie całkiem poważne. Piękne zbrodnie, spacery w przeszłość oraz kuchnia literacka. Przez trzy dni, od 12 do 14 czerwca, w centrum Warszawy odbędzie się ponad 40 spotkań z udziałem stu gości z kilkunastu krajów. Wszystko to w scenerii dawnej fabryki serów.Organizatorzy Big Book Festival zapraszają na spotkania, panele, spacery, warsztaty, plenerowe wycieczki i wystawę. W tym roku podczas wszystkich wydarzeń mile widziani będą czworonożni towarzysze, bo festiwal odbywa się pod hasłem „Człowiek nie pies i czytać musi!”.

„Pan Mercedes” wyróżniony Nagrodą im. Edgara Allana Poe dla najlepszego kryminału

Mistrz horroru, Stephen King, za swoją pierwszą powieść detektywistyczną pt. „Pan Mercedes” otrzymał nagrodę im. Edgara Allana Poe, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w amerykańskiej literaturze kryminalnej.
Nagroda im. Edgara Allana Poe przyznawana jest przez Stowarzyszenie Amerykańskich pisarzy kryminałów od 1946 roku. Tegoroczna gala wręczania nagród odbyła się 29 kwietnia w nowojorskim hotelu Grand Hyatt. W wyścigu po najważniejszy laur dla najlepszej powieści kryminalnej Stephen King przegonił m.in. Iana Rankina nominowanego za „Saints of the Shadow Bible”, Stuarta Neville’a, któremu nominację przyniosła „The Final Silence”, Wileya Casha nominowanego za „This Dark Road to Mercy”, Mo Haydera z jego powieścią „Wolf” oraz Karin Slaughter nominowaną za „Cop Town”. Po ogłoszeniu zwycięzcy Rankin napisał na swoim profilu na Twitterze: „Cóż, po stronie minusów jest to, że nie wygrałem nagrody Edgara – zrobił to jakiś młody zbój nazwiskiem Stephen King. Po stronie plusów… Spotkałem pana Kinga”. Neville z kolei skomentował to tak: „Nie wygrałem Edgara, ale spotkałem Stephena Kinga, który był bardzo łaskawy w tolerowaniu mojego lizusostwa”.