TRANSLATOR

Podróż po niezwykłym komiksie / "Maus" Art Spiegelman

Komiks to dość specyficzne medium. Ma kartki, okładkę, ale zamiast klasycznego tekstu - rysunki. W wielu krajach taka forma przekazywania treści posiada bardzo wysoką pozycję, a np. w Japonii jest wręcz jednym z głównych elementów kultury. W Polsce, jak na razie, z komiksem jest raczej słabo, głównie dlatego, że nie mamy żadnej tradycji w tym kierunku. Podczas gdy w USA Superman i Kapitan Ameryka walczyli z nazistami, reklamowali płatki dla dzieci czy wymieniali uprzejmości z prezydentem Kennedym, u nas rynek komiksowy właściwie nie istniał.

Biblioteka oczami stażysty

Biblioteka jest miejscem, gdzie wypożycza się książki. To powszechny pogląd o działaniu tej instytucji. Gdy dowiedziałam się, że będę odbywać staż w bibliotece, wśród znajomych słyszałam takie słowa: idziesz do biblioteki? Pewnie nie będziesz nic robić tylko siedzieć i czytać książki. Ty w bibliotece, nie jesteś za młoda? Tam pracują same stare panny. Były one potwierdzeniem panującego stereotypu, że w bibliotece nie robi się nic poza wypożyczaniem książek, a bibliotekarka to starsza, zmęczona niepowodzeniami życiowymi kobieta. Otóż nic bardziej mylnego, czego mogłam doświadczyć na stażu.

Kochany Święty Mikołaju... czekam na Ciebie!Gdy jesteśmy małymi dziećmi, nie mamy najmniejszych wątpliwości, że Święty Mikołaj istnieje. Czekamy na niego z bijącym sercem i wypiekami na policzkach. Aż podczas szóstej czy siódmej gwiazdki zaczynamy coś podejrzewać... Dlaczego przyszedł wtedy, kiedy mama zawołała nas do kuchni czy kiedy tata kazał nam coś potrzymać? Zaczynają się wątpliwości. Czy on istnieje aby naprawdę?

Zapraszamy do zabawy!

Zachęcamy wszystkich Czytelników Zakładki do przesyłania nam zdjęć Waszych choinek. Fotki drzewek będziemy umieszczać w tym poście. Liczymy na Waszą kreatywność! Czekamy na maile: zakladka@mbp.lublin.pl

Na zachętę - ekologiczna, niewymagająca podlewania choinka z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Ruszyła II edycja konkursu „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart”

Rusza II edycja konkursu „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart” organizowana przez serwis Lustro Biblioteki. Konkurs jest okazją do wymiany ciekawych poglądów na temat książek i czytelnictwa. To przede wszystkim sposobność do poznania losów pozostawionych zakładek w książkach. Celem akcji jest wyłonienie zwycięzcy, który zaprezentuje w dowolnej formie pisemnej wraz ze zdjęciem pracę z tłem historycznym dotyczącą znalezienia jakiegoś przedmiotu w książce, czyli tytułowej „Zakładki z przeszłości". Patronat honorowy nad konkursem objęła Biblioteka Narodowa.

Rookie Book Fair / Targi Książek

"Tygodnik Powszechny" zaprasza na II edycję ROOKIE - targów książek artystycznych Rookie Book Fair oraz serii wykładów i dyskusji Rookie Book Ideas, w całości poświęconym autorom, kolekcjonerom oraz projektantom książek.

Co podarować molowi książkowemu? Podpowiadamy! Nasze top 10 na gwiazdkę!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Czas zadumy, radości i... obdarowywania najbliższych prezentami. Oto kilka podpowiedzi dla św. Mikołaja i Gwiazdki. Co kupić molowi książkowemu?

Zachęcić młodych do książek. Ale jak? / Youth Engagement Summit 2013

Jak sprawić, by młodzi ludzie sięgali po książki i gazety, a czytanie nie stało się rozrywką nielicznych? Nad tym zastanawiano się podczas pierwszego dnia kongresu Youth Engagement Summit 2013 w siedzibie "Gazety". Zasady są proste: najpierw czytasz kolejne odcinki opowiadania, ukazujące się symultanicznie w różnych gazetach w całym kraju. Gdy przeczytasz całość - piszesz recenzję. Gdy jest dobra, trafia do konkursowej puli. A gdy napiszesz najlepszą, wygrywasz nagrodę - stypendium na wycieczkę dla całej swojej klasy.

Królowa literatury popularnej

Do takiego romansu - na dodatek „wszechczasów” - można przyznać  się jawnie, i to bez żadnych konsekwencji. Romansu z  książkami Joanny Chmielewskiej. Joanna Chmielewska - właściwie Irena Barbara Kuhn ( 1932-2013) - to  najpopularniejsza polska pisarka powieści kryminalnych, sensacyjnych, książek dla dzieci i młodzieży, a także  literatury  wspomnieniowej. Spod jej pióra wyszły również zabawne  poradniki o tym, co robić, aby domowe życie nie przerodziło się w kryminał, a nawet książka kucharska. Jednym słowem pisarka wszechstronna i osobowość nietuzinkowa. Miała wiele pasji, uśmiech na twarzy, niesamowity apetyt na życie, a także kilka uzależnień. Nas uzależniła od swych książek.  Któż nie znał tak kultowych pozycji, jak „Lesio” czy „Klin”. Przyznawała się do hazardu - kasyna i gonitwy konne, nałogów (nikotynizm), uwielbiała koty, bursztyny i robótki na drutach, także podróże. Z wykształcenia inżynier architekt. Jej przeznaczeniem była jednak literatura. Od 1970 roku  zajęła się twórczością literacką. W 1964 roku  wydała swą  pierwszą powieść „Klin’’. Ostatnią jest „Zbrodnia w efekcie” (2013). Swoje  kryminały określała jako sensacje humorystyczne.

Idealny dzień? - Spacer dziką stroną ulicy / Wspomnienie o Lou Reedzie (1942-2013)


Światowa muzyka rockowa znowu poniosła wielką stratę. 27 października w wieku 71 lat, prawdopodobnie na skutek powikłań po przeszczepie wątroby, zmarł Lou Reed – jeden z moich ulubionych poetów rocka.

Dla wielu artystów, przede wszystkim muzyków rockowych, ale nie tylko, był przewodnikiem, który swoją postawą pokazywał, jak wykorzystać talent i intelekt, pozostając bezkompromisowym, autentycznym i niezależnym twórcą. Sam Lou Reed podkreślał, że nie posiada ani głosu ani szczególnych umiejętności gry na gitarze. W 1967 roku ukazał się przełomowy już dziś dla muzyki rockowej album The Velvet Underground & Nico. Sprzedał się jedynie w 30 tysiącach egzemplarzy, ale jak nieco żartobliwie wspominał znany muzyk Brian Eno, każda z tych 30 tysięcy osób założyła własny zespół, wskazując na siłę oddziaływania płyty ze słynnym bananem Andy Warhola na okładce. Sam Lou Reed uważał, że jego piosenki są idealne do wykonywania dla innych zespołów, bo są łatwe do zagrania: To jedna z cech rock and rolla, które szczególnie lubię. Możesz usiąść i nauczyć się go grać. To demokracja. Nie to co w jazzie. 

Budowanie mody na bibliotekę / Biblioteka Multimedialna Biblio

Słowo moda niesie w sobie wiele różnorakich znaczeń. Definicja słownikowa opisuje modę zarówno jako „sposób ubierania się, czesania, makijażu,itp., popularny w jakimś okresie1” ale także jako zjawisko. „Jeśli coś jest w modzie, to jest modne lub bardzo popularne2”, „jeśli coś wchodzi w modę, to zaczyna być popularne3”. Nieco szersze, bardziej potoczne znaczenie możemy znaleźć na stronach wikipedii, gdzie moda definiowana jest jako potrzeba naśladowania innych, w celu identyfikacji z nimi. Zaznaczono występowanie mody w różnych dziedzinach życia społecznego, zwrócono także uwagę na powiązania mody z pojęciami, takimi jak styl czy popularność4.