TRANSLATOR

Książki inspirują!

Co powiecie na takie nietypowe wykorzystanie książek?
 

Nowości wydawnicze

„Złodzieje koni” Remigiusz Grzela
„Złodzieje koni” to powieść o  pokoleniach mężczyzn w „zaklętym” kręgu kompleksów, słabości i tchórzostwa. „Romantykach”, złodziejach złudzeń i marzeń. Pokoleniach nieobecnych ojców, milczących matek. Rodzinie jako polu walki.  To powieść o niebezpieczeństwie odkrywania rodzinnych tajemnic, groźnym wpływie historii kreującej zastępy bohaterów niezdolnych do życia. Pisana nie „w imię Ojca”, a w imię „synów-kalek”. Bo przecież mogłoby być zupełnie inaczej…

Nagroda specjalna dla Jacka Bocheńskiego. ZAiKS nagradza wybitnych twórców

Doroczne Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS zostały wręczone w środę 23 kwietnia – w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Nagrody przyznano w dziewięciu kategoriach. 
Nagrodami ZAiKS uhonorowali zostali:
- nagrodą specjalną – Jacek Bocheński, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, eseistów i publicystów, redaktor, a także tłumacz literatury niemieckiej i klasycznej, do grudnia 2013 roku przewodniczący Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,

Nie żyje Tadeusz Różewicz

Tadeusz Różewicz, jeden z najwyżej cenionych polskich poetów współczesnych, prozaik, dramaturg i eseista nie żyje. Zmarł we Wrocławiu, w październiku skończyłby 93 lata.

Informację o śmierci artysty przekazał PAP rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski. "Świat stracił jednego z największych poetów. To również olbrzymia strata dla wrocławskiej kultury" - powiedział PAP dyrektor wydziału kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda.

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

„Lubelskie Dni Seniora” w bibliotece!

W dniach 23-29 kwietnia 2014 r. obchodzone są po raz kolejny „Lubelskie Dni Seniora”. Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, włączając się w akcję, serdecznie zaprasza seniorów do wzięcia udziału w imprezach organizowanych przez bibliotekę. 

Program:

Filia nr 1, ul. Kościelna 7a, tel. 81 746-55-10
23.04.2014  r. - Recytacja poezji - godz. 12.30

Filia nr 2, ul.Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
23. 04. 2014 r. - godz. 15.00 - Spektakl "Jak powstała Narnia? Wokół cyklu  C. S. Lewisa"
Spektakl przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Lublinie w ramach szkolnego projektu "Czytać każdy może". Opiekunem jest mgr Joanna Wójtowicz. Na spotkanie zapraszamy seniorów wraz z wnukami.

29. 04. 2014 r. - godz. 9:00 - Kurs komputerowy dla seniorów
II edycja kursu komputerowego dla seniorów.