TRANSLATOR

Od dzisiaj Targi Książki w Katowicach

Już dzisiaj w katowickim Spodku rozpoczęła się czwarta edycja Targów Książki w Katowicach.
Targi Książki to miejsce dyskusji o książkach, zabawy z książką, rozmów poważniejszych i tych nieco mniej poważnych o literaturze i jej znaczeniu w rozwoju, kształceniu, doświadczaniu świata. Obok szerokiej oferty przygotowanej przez wydawnictwa, kolejna edycja Targów będzie obfitować w bogaty program wydarzeń towarzyszących. Odbędą się między innymi liczne spotkania z autorami, panele dyskusyjne, różnego rodzaju warsztaty i akcje czytelnicze oraz wiele innych atrakcji inspirowanych literaturą. Święto książki jest okazją, aby znaleźć lekturę idealną dla każdego, by oderwać się od codzienności i spotkać się, także przy kawie bądź herbacie, z autorami ulubionych książek. Organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia w dużej mierze skupiają się na najmłodszych czytelnikach poprzez aranżowanie wielu atrakcji, zabaw i konkursów związanych z książką. To znakomita okazja, aby przekonać swoje dziecko, że obcowanie z książkami może być przygodą, którą warto zacząć od najmłodszych lat. Podczas tegorocznych Targów nie zabraknie też konkursu na najlepszy blog książkowy eBuka. Odbędzie się także szkolenie dla blogerów, którego tematem będą działania związane z promocją bloga w Internecie.

„Po drugiej stronie lustra”/ „Krótki film o miłości. Powrót na Broad Peak” Jacek Hugo-Bader

Długo zastanawiałam się, jak i czy w ogóle napisać recenzję tej książki. Nie da się o niej pisać tak po prostu, tak zaraz po jej przeczytaniu… Takie historie ogląda się dobrze w telewizji albo czyta o nich, gdy dotyczą innych miejsc i czasów! Nie naszych, nie tu i teraz! Jacek Hugo-Bader pokusił się jednak i postanowił stworzyć opowieść o świecie, który zobaczył. Nie będę wchodziła w dyskusję na temat konfliktu, do jakiego doszło po powstaniu tej książki między JHB a Jackiem Berbeką. To ominę. Przyjmę natomiast taki punkt widzenia, że książka ta została napisana z perspektywy człowieka będącego poza środowiskiem wspinaczkowym, dlatego w swoim odczuciu dopuszczam pewien margines omyłek autora, należącego bez wątpienia do grona najlepszych polskich reportażystów. 

Get IT! Czyli dlaczego współczesna biblioteka nie może obejść się bez nowych technologii?

Trwa miesiąc nowych technologii w bibliotece, organizowany przez społeczność LABiB. Na portalu labib.pl oraz podczas webinariów aktywni członkowie sieci LABiB i zaproszeni przez nich eksperci z całej Polski dzielą się z Wami wiedzą na temat wykorzystania Internetu i narzędzi IT w różnych sferach pracy w bibliotece. 

Jasnowidze 2014! KONKURS

Od 15 listopada do 15 grudnia można nadsyłać prace na międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci. Jego organizatorem jest wydawnictwo Dwie Siostry.

Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia pięknych i wartościowych książek dla dzieci oraz odkrywanie utalentowanych twórców i stwarzanie im możliwości zaistnienia na polskim i międzynarodowym rynku wydawniczym.

Ambasador Czytelnictwa

Eric-Emmanuel Schmitt odebrał wczoraj w Ambasadzie Francji nagrodę Dyskusyjnych Klubów Książki
Dyskusyjne Kluby Książki to środowisko wolne od nałogów współczesności. Klubowicze czytają dużo. Czytają to, co chcą. I, rzecz oczywista, o swoich lekturach rozmawiają. Swoimi lekturowymi wyborami dzielą się między sobą a czasami i ze światem. Taką właśnie okazją do podzielenia się książkową fascynacją ma być przyznawanie przez Dyskusyjne Kluby Książki tytułu Ambasadora Czytelnictwa. 

Wyróżnienie, wraz ze statuetką i dyplomem, trafiło w ręce autora, który jest jednym z najchętniej czytanych przez Dyskusyjne Kluby Książki. Eric-Emmanuel Schmitt, nie tylko od lat jest na szczycie rocznych zestawień pisarzy najczęściej czytanych przez kluby, ale również jest autorem, który miał okazję nie raz spotkać się z klubowiczami. Najgłośniejszym i najbardziej obleganym było spotkanie ze śląskimi Dyskusyjnymi Klubami Książki w Katowicach, którego fragmenty transmitowane były przez Program Trzeci Polskiego Radia. Dlatego też nagrodę Ambasadora Czytelnictwa wręczyła Aneta Satława z Biblioteki Śląskiej w towarzystwie Elżbiety Kalinowskiej, zastępcy dyrektora Instytutu Książki.  

Niemcy zwrócili Polsce bezcenny średniowieczny rękopis

Uznawany dotąd za zniszczony w czasie drugiej wojny światowej średniowieczny rękopis kazań powrócił do zbiorów Biblioteki Narodowej. Przekazania dokonał w poniedziałek 17 listopada prof. Thomas Bürger, dyrektor Saksońskiej Biblioteki Krajowej – Drezdeńskiej Biblioteki Państwowej i Uniwersyteckiej na ręce dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej w obecności prof. Małgorzaty Omilanowskiej, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Rolfa Nikela, ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Biblia najbardziej wpływową książką wszech czasów wg Brytyjczyków

Brytyjczycy wybrali najbardziej wpływowe książki wszech czasów. Na pierwszym miejscu znalazła się Biblia, wyprzedzając nieznacznie „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina.

Biblia zdobyła 37% głosów, wyprzedzając o 2 punkty procentowe „O powstawaniu gatunków” Karola Darwina. W uzasadnieniu dla wyboru świętej księgi chrześcijan podawano zazwyczaj, że: „Zawiera zasady/wytyczne, jak być dobrym człowiekiem”. Z kolei dzieło Darwina, zdaniem respondentów, odpowiadało „na fundamentalne pytania o ludzką egzystencję”. Co ciekawe, Biblię częściej wybierały kobiety, Darwina mężczyźni. „To są dwie idee, które starły się ze sobą w XX wieku. Myślę, że to pokazuje, że możemy czerpać wiedzę z nich obu” – mówi Tom Walker, Dyrektor ds. Wydawniczych The Folio Society.

Stypendia Kapuścińskiego

Do 12 grudnia można nadsyłać zgłoszenia w czwartej edycji Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych dziennikarzy. Wyniki zostaną ogłoszone 23 stycznia 2015 r. - w ósmą rocznicę śmierci patrona konkursu.

Autorytet

Wojciech Jagielski został AuTORytetem studentów dziennikarstwa. Tytuł ten pisarz i reportażysta otrzymał w wyniku plebiscytu MediaTory. Statuetka zostanie wręczona 29 listopada podczas uroczystej gali w Krakowie.
Biuro prasowe Studenckich Nagród Dziennikarskich MediaTory poinformowało, że nagrodę przyznali adepci dziennikarstwa z 20 polskich uczelni. Na karcie do głosowania w pustym miejscu studenci sami mogli wpisać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski autorytet. Mogli też skorzystać  listy pomocniczych propozycji, które znajdowały się na karcie do głosowania.