TRANSLATOR

O cygańskiej poetce słów kilka... / Angelika Kuźniak "Papusza"

Jak to się stało, że sięgnęłam po książkę Angeliki Kuźniak "Papusza"? Nie wiem. Chyba trochę z ciekawości, rozgłosu medialnego, ale przede wszystkim szansy odkrycia czegoś nowego. Bo Papuszy wcześniej nie znałam. Jasne, słyszałam o tej biednej cygańskiej poetce. Jednak jej życiorys nie pochłonął mnie aż tak bardzo, żebym miała studiować napisane przez nią wiersze czy poszukiwać materiałów o niej. Całe szczęście tylko ja jestem taką ignorantką... Angelika Kuźniak, autorka książki "Papusza" nie. I dzięki za to!

"Grawitacja" - odrodzenie Sandry Bullock

Grawitacja (Gravity) 2013
Reżyseria - Alfonso Cuarón
Występują - Sandra Bullock, George Clooney
Zdjęcia - Emmanuel Lubezki
Idealne połączenie psychologii przeżyć ekstremalnych postaci granej przez Bullock z zapierającymi dech w piersiach efektami wizualnymi i wspaniałymi widokami Ziemi z orbity.
Świetna trzymająca w napięciu rozrywka i inspirujące, wiarygodne przesłanie.
W pamięci pozostaje jednak odrodzenie emocjonalne bohaterki odgrywanej przez Bullock, jak i jej samej jako aktorki oraz na nowo interesującej urodą dojrzałej kobiety.
ZDECYDOWANIE POLECAM, JESZCZE W KINACH, W 3D

Wojciech Olchowski

Niezwykłe biblioteki

Arma de Instrucción Masiva czyli Broń Masowego Rażenia

Tę bibliotekę na kółkach stworzył Raul Lemesoff z należącego niegdyś do Sił Zbrojnych Argentyny Forda Falcona z 1979 roku. Lemesoff jeździ wyładowanym po brzegi książkami pojazdem i oferuje je przechodniom całkowicie za darmo.


Tytuły książek mylone przez czytelników

Pewnie wielu z Was tego doświadczyło. Czytelnik chce wypożyczyć książkę, której tytuł nam nic nie mówi. Co prawda jest on podobny do tego, który stoi na półce. Ale jednak coś tu nie gra...
Przedstawiamy przekręcone przez czytelników tytuły książek:

Porcja książkowych demotywatorów

Prezentujemy Wam porcję książkowych demotywatorów :)


Bez hałasu o minionej epoce / "Ida" Pawła Pawlikowskiego

Film niezwykle wysublimowany, skupiony, dopracowany w najmniejszym szczególe, można by rzec film z duszą, przenikający ciało i umysł. Zbudowany na stylistycznych kontrastach, ale też konsekwentny w swojej artystycznej formie, stylowy i schizofreniczny, po seansie nie łatwo się od niego uwolnić.
Paweł Pawlikowski opowiada prostą, nieskomplikowaną historię. Oto sierota o imieniu – Ida (Agata Trzebuchowska), od dzieciństwa wychowana w klasztorze, tuż przed złożeniem ślubów zakonnych, dowiaduje się o swojej jedynej żyjącej krewnej, stalinowskiej sędzi, „Krwawej Wandzie” (Agata Kulesza), która, jak sama wspomina, kilka lat wcześniej bezwzględnie rozprawiała się z „wrogami ludu”. To ona zdradza prawdę o żydowskim pochodzeniu i utraconym nazwisku dziewczyny. Zabiera przyszłą zakonnicę do rodzinnej wsi, gdzie za pomocą gróźb chce dociec przyczyn śmierci i miejsca pochówku rodziny Idy Lebenstein. Odpalając papierosa za papierosem, „wyrzucając” z siebie sarkastyczne teksty, dopina swego. Tymczasem uspokojona, pokorna, skrywająca pod habitem własne ciało Ida, modli się za duszę ciotki. Banał… ale nie, to tylko złudzenie, bowiem konfrontacja dwóch różnych osobowości będących na diametralnie innych etapach życia, świętej z nieświętą, doświadczeń, zachowań, a przede wszystkim poglądów powoduje, że Ida odkrywa własną tożsamość odnajdując w sobie odwagę dokonania wyboru i przestania być marionetką w rękach nieprzewidywalnego losu.

Śmierdzące sprawy / Justyna Polanska "Pod niemieckimi łóżkami"

Niezbyt często czytuję popularną literaturę piękną. Czasami, ze względu na swój zawód i trochę ciekawość, muszę jednak wybrać coś lekkiego. Tak też było z mocno rozreklamowaną książką Justyny Polanskiej "Pod niemieckimi łóżkami". Do tej pory nie mogę zrozumieć co skłoniło mnie do wyboru tego "wybitnego" dzieła. I co spowodowało, że nie zrezygnowałam z jego czytania po pierwszych dziesięciu stronach.