TRANSLATOR

Konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne!

Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014!

Już po raz szósty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 28-31 maja 2014, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014. Podczas pięciu poprzednich edycji nagrodzono 113 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników warsztatów - wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), "Jak makiem zasiał" Anny Trojan (Prószyński 2012), "Jasnowidz" Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), a lada moment ukażą się kolejne: "Monogram" Joanny Marat (Prószyński 2014),  "Zasługa nocy" Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i "Ludzie przechodni" Piotra Bolca (Oficynka 2014). Warto zatem próbować!

Wybierz najlepszego Ebooka Roku 2013

1 marca rozpoczął się II etap konkursu Ebook Roku 2013 – przez cały marzec można oddawać głosy na najlepszą książkę elektroniczną. Ebook, który dostanie najwięcej głosów, otrzyma tytuł Ebooka Roku 2013. Wszystko w rękach czytelników!

Znamy nominowanych do Nagrody Kapuścińskiego. Oto najlepsze reportaże roku 2013

We wtorek poznaliśmy dziesięć tytułów nominowanych do piątej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiej - najważniejszej polskiej nagrody za reportaż literacki. Są wśród nich książki Wojciecha Jagielskiego, Filipa Springera i Macieja Wasielewskiego Nominowaną dziesiątkę jury - Maciej Zaremba Bielawski (przewodniczący), Piotr Mitzner, Elżbieta Sawicka, Iwona Smolka, Olga Stanisławska - wybrało spośród 82 książek nadesłanych przez 27 wydawnictw. Nieco połowę napisali Polacy, a wśród oficyn bezkonkurencyjne okazało się Czarne (27 książek).

W nominowanej dziesiątce jest pięć książek autorstwa Polaków oraz pięć autorstwa znakomitych reportażystów ze Stanów Zjednoczonych, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Dwie książki rozgrywają się w Polsce, pozostałe - w Grecji, RPA, Indiach, Salwadorze, Chinach, Szwecji i na wyspie Pitcairn, najmniejszym państwowym organizmie świata. Oto cała dziesiątka:

Elisabeth Asbrink, "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa", ze szwedzkiego przełożyła Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne, Wołowiec

5 Oscarów dla adaptacji książek

W nocy z niedzieli na poniedziałek po raz 86. wręczono Nagrody Akademii Filmowej. Wśród wyróżnionych produkcji nie mogło zabraknąć również ekranizacji książek. W tym roku zgarnęły one 5 statuetek.

Decyzją Akademii najlepszym filmem roku 2013 został uznany „Zniewolony. 12 Years a Slave”. Oscar trafił również do scenarzysty Johna Ridley’a, który na potrzeby filmu adaptował książkę oraz do aktorki Lupity Nyong’o za niezwykle wzruszającą rolę niewolnicy Patsey. Film oparty został na wspomnieniach Solomona Northupa, wolnego i wykształconego człowieka z Południa, który dwadzieścia lat przed wybuchem wojny secesyjnej został podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Po odzyskaniu wolności Northup postanowił spisać swoją dwunastoletnią odyseę. Książką ukazała się w lipcu 1853 roku i już wtedy stała się bestsellerem na amerykańskim rynku wydawniczym. W ciągu miesiąca sprzedało się 10 tysięcy egzemplarzy, w ciągu pierwszych dwóch lat nakład przekroczył 30 tysięcy kopii. Wspomnienia Northupa wznawiano później wielokrotnie. Wydanie z 2012 roku w serii Penguin Classics rozeszło się w nakładzie 150 tysięcy egzemplarzy. Od premiery filmu „Zniewolony. 12 years a Slave” w drugiej połowie minionego roku książka znowu trafiła na listy bestsellerów, doczekała się nawet polskiego przekładu nakładem wydawnictwa Replika.

„Co czytać?” – startuje nowy program telewizyjny o książkach

Już dzisiaj (4 marca) na antenie telewizyjnej Jedynki zagościł nowy program o książkach pt. „Co czytać?”. Przez najbliższych 13 tygodni dr Bogusław Bednarek w oryginalny sposób przybliżony nam nowe pozycje, jakie ukazują się na rynku literackim.

Kobieta nie krzyczy. Kobieta motywuje. "Pokolenie IKEA. Kobiety" Piotra C.

Cynizm to według słownika języka polskiego PWN lekceważące odnoszenie się do ogólnie uznawanych autorytetów i zasad etycznych. Czy kolejna książka Piotra C. mieści się w tej definicji?


Flash mob na Dworcu Centralnym promował autobiografię Burta Bacharacha

Polskie wydawnictwa coraz częściej sięgają po bardziej oryginalne pomysły, aby promować swoje książki. W środę 5 lutego 2014 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie Wydawnictwo Albatros uczciło premierę autobiografii Burta Bacharacha flash mobem, który wieńczył kilkugodzinny cykl atrakcji związanych z legendarnym amerykańskim kompozytorem.