TRANSLATOR

Roboty i supermoce w…Bibliotece! O warsztatach robotycznych w MBP Jasło

22 i 29 listopada br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zamieniała się w pracownie robotyki! Wszystko dzięki projektowi „Robotyka w Bibliotece”, który był realizowany we współpracy z lubelską Fundacją Rozwoju Wolontariatu oraz wolontariuszami programu PROJKETOR – wolontariat studencki.


Książka Roku 2014

Znamy już wyniki dorocznego konkursu "Książka Roku", organizowanego przez Polską Sekcję IBBY.

Tegorocznymi laureatkami głównych nagród literackich zostały debiutujące w konkursie Dorota Kassjanowicz za książkę dla dzieci "Cześć, wilki!" oraz znana ze swoich wierszy Anna Piwkowska za książkę dla młodzieży "Franciszka".

Jury literackie (Krystyna Zabawa, Małgorzata Kąkiel, Ewa Gajcy) wyróżniło Lilianę Bardijewską za książkę "O czym szumią muszle", Jarosława Mikołajewskiego za "Wiersze z kąpieli" oraz Tomasza Trojanowskiego za "Stroiciela".

Nagrodę dla ilustratorów Książka Roku 2014 otrzymały Maria Ekier za autorską książkę obrazkową "Złotouste zero w zenicie" oraz Marta Ignerska za projekt graficzny i rysunki do książki Anny Czerwińskiej-Rydel "Którędy do gwiazd? Opowieść o Elżbiecie Heweliusz, pierwszej kobiecie astronom".

Jury graficzne (Małgorzata Cackowska, Krystyna Rybicka i Anita Wincencjusz-Patyna) w kategorii książka obrazkowa wyróżniło Małgorzatę Gurowską za projekt graficzny książki "Lokomotywa / IDEOLO" oraz Ewę Kozyrę-Pawlak za autorską książkę "Ja, Bobik, czyli historia o kocie, który myślał, że jest królem", zaś w kategorii ilustracje Agatę Królak za ilustracje do książki Mateusza Wysockiego "Skrytki" i Mariannę Sztymę za ilustracje do książki Iwony Wierzby "Metryka nocnika".

Książki najchętniej wybieranym przez Polaków prezentem pod choinkę

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia rodzinie i przyjaciołom Polacy najczęściej podarują książki (41 %) oraz kosmetyki i perfumy (32 %). Z kolei sami chcielibyśmy dostać nie tylko książki (42 %), ale również gotówkę (38 %).
Jak wynika z międzynarodowego corocznego badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2014″, respondenci aż 14 spośród 17 krajów biorących udział w badaniu, wskazali książki jako najchętniej kupowany prezent pod choinkę. Pod tym względem różniła się tylko Rosja, gdzie wygrały kosmetyki i perfumy oraz Ukraina i RPA, gdzie z kolei królowały słodycze.

Zygmunt Miłoszewski, Jakub Żulczyk i Wit Szostak nominowani do Paszportów Polityki 2014

Ogłoszono nazwiska nominowanych do tegorocznych Paszportów Polityki. W kategorii literatura krytycy wybrali Wita Szostaka, Jakuba Żulczyka i Zygmunta Miłoszewskiego.
Jak tłumaczy jurorka tegorocznych Paszportów Polityki, Zofia Król, Wita Szostaka, autora opublikowanej w tym roku nakładem wydawnictwa Powergraph powieści „Sto dni bez słońca”, nominowano „za wrażliwe ucho, subtelnie prowadzoną melodię języka. I za próbę przełożenia historii Don Kichota na czasy współczesne”.

Nagrody Pary Prezydenckiej przyznane

Przed kilkoma dniami Para Prezydencka ogłosiła laureatów pierwszej edycji swej dorocznej nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.
Są nimi:
w kategorii literatura: Joanna Papuzińska,
w kategorii film: Andrzej Maleszka,
w kategorii muzyka: Andrzej Hundziak,
w kategorii sztuki plastyczne: Józef Wilkoń,
w kategorii teatr: Maciej Wojtyszko.

Słów kilka o twórczości Joanny Bator...


„Interesują mnie już tylko opowieści. Wymyślam je, wpuszczam w język i czuwam nad tym, jak rosną. Fascynują mnie pokrętne  genealogie i rodzinne (nie)podobieństwa. Ludzie jak ziarenka piasku, brzydkie  miasta i stacje, na których nie zatrzymują się pośpieszne. Inność, która  pojawia się  jak Dominika Chmura z „Piaskowej Góry” i ukazuje to, co ukryte pod pozorem  przeciętności i normy”.

To słowa samej autorki, zamieszczone na  tylnej okładce jej znakomitej książki, jaką jest  „Piaskowa Góra”.

Moje spotkanie z twórczością prozatorską  tej pisarki nie nastąpiło błyskawicznie po przyznaniu jej Nagrody Nike 2013  za powieść „Ciemno, prawie noc”. Za to z  wielką przyjemnością oddawałam się wcześniej  eseistycznej lekturze jej „Japońskiego wachlarza” (wyd.2004, 2011), będącego zapisem pobytu autorki w Kraju Kwitnącej Wiśni  i fascynacji kulturą japońską. Lekturze osobistego spotkania z odrębną kulturą, serią antropologicznych obrazków kreślonych ”tak, jak pędzel prowadzi” - wspomina w  przedmowie. Tego wszystkiego, co apelowało do jej oczu, uszu i kubków smakowych.

Konkurs na fraszkę

Narodowe Centrum Kultury, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Agencja Reklamowa Aviator ogłaszają ogólnopolski konkurs literacki „Piękno naszego języka w codzienności umyka”.

Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają osoby 50+ oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Na autorów najlepszych fraszek promujących piękną polszczyznę czekają cenne nagrody, w tym m.in. tygodniowe i dwutygodniowe wczasy w Polsce oraz atrakcyjne wydawnictwa NCK. Akcję wspierają Związek Literatów Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.