TRANSLATOR

Z cyklu: Stypendium w Indiach cz. 6 / Opowiada Katarzyna Poleszak

Wakacje. Czas wypoczynku i letnich wojaży. Podróży rowerem, autobusem, pociągiem, samolotem, statkiem. W Indiach dodałabym jeszcze rikszę rowerową i motorową, a nawet ludzką, ale z tej nigdy nie chciałabym skorzystać. Zresztą występują one już tylko w Kalkucie i całe szczęście jest ich coraz mniej. Ulice Delhi często przemierzałam także na motorze, zdarzyło mi się nawet podróżować autokarem sypialnym de luxe z wybrzeży Goa do Bombaju. Znajdowały się w nim sypialne, dosyć wygodne i obszerne, boksy z leżankami, w których można było smacznie przespać całonocną podróż. Jednak nic nie przebije moich ukochanych indyjskich pociągów, których sieć kolejowa jest jedną z największych i najgęstszych na świecie. Co dziwne, mimo takiej liczebności i poplątanych trakcji, pociągi rzadko się spóźniają! 

Wybierz najgorętszą książkę lata!

Lato to czas wypoczynku i... książek. Trudno wyobrazić sobie wakacje bez lektury. Wszystkich wielbicieli literatury zapraszamy do wytypowania Najgorętszej Książki Lata. Zwycięską pozycję poznamy na Festiwalu Literacki Sopot 2014. Dla osób biorących udział w głosowaniu przewidziane są drobne książkowe upominki. 

Znamy już program Kawiarni Literackiej tegorocznej edycji Off Festiwal

Jak co roku organizatorzy jednego z największych festiwali kultury alternatywnej w Europie nie zapominają o pisarzach. W ramach tegorocznej Kawiarni Literackiej w Katowicach odbędą się spotkania i rozmowy, dla których literatura jest punktem wyjścia.
Podczas OFF Festival 2014 wspólnie z gośćmi Kawiarni Literackiej będziemy mogli zastanowić się m.in. nad tym, dlaczego interesuje nas życie innych ludzi, czy warto pisać o muzyce, jak wygląda dziś literatura dla dzieci i młodzieży, a nawet spróbujemy odpowiedzieć na pytanie… dlaczego w Polsce jest tak brzydko? Kuratorem Kawiarni ponownie został Krzysztof Varga. Księgarnię w Kawiarni Literackiej prowadzi w tym roku Korporacja Ha!art – będzie tam można dostać pozycje związane z programem kawiarni.

Wybierasz się na Przystanek Woodstock? Zabierz ze sobą niepotrzebną książkę!

Jeśli w tym roku wybierasz się do Kostrzyna nad Odrą, żeby wziąć udział w 20. Przystanku Woodstock, weź ze sobą książkę, która mogłaby wzbogacić zbiory gminnych i miejskich bibliotek.

"Zawieszone" książki we włoskich księgarniach

Po rozpowszechnionym we Włoszech zwyczaju tzw. zawieszonej kawy, czyli płacenia w barze za jej dodatkową filiżankę dla kogoś, kto poprosi o nią, choć nie ma pieniędzy, obecnie coraz popularniejsza jest tradycja zawieszonej książki w księgarniach.