TRANSLATOR

Najgrubsza książka świata

Książka, w której zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie, została wpisana do księgi Guinnessa. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki.

Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Największa książka świata

W Malezji wydrukowano największą książkę na świecie. 50-stronicowy album "Ilustrowana historia Sarawaku" ma 3 m wysokości i 2,2 m szerokości. Prace nad nim trwały dwa lata, drukowanie 45 dni, a oprawianie ponad miesiąc. Album trafił na aukcję, a dochód z jego sprzedaży był przeznaczony na cele dobroczynne.


Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Najmniejsza książka świata

W Piotrowicach w willi Zygmunta Szkocnego znajduje się Muzeum Najmniejszej Książki Świata. Zygmunt Szkocny ur. w 1911 roku jest z zawodu architektem. Pierwszym dziełem pana Szkocnego była książeczka o wymiarach 15 x 20 mm, poświęcona historii III powstania śląskiego opisanego w 15280 literach. Kolejne dzieła były coraz mniejsze. Do wybuchu wojny wykonał 12 miniaturowych książeczek.Wszystkie miniatury są pisane ręcznie, piórkiem technicznym na papierze welurowym lub kancelaryjnym i oprawione zgodnie z regułami sztuki introligatorskiej w cielęcą skórę. Takie zajęcie wymaga niezwykłej cierpliwości, wytrwałości, a przede wszystkim zdolności. Autor najmniejszych książek świata posiada certyfikat Guinnessa przyznany w 1994 roku.

Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Najstarsza książka świata

W bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii można obejrzeć najstarszą książką świata. Wystawiony w muzeum obiekt, to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na 2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo - wschodniej Bułgarii.

Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Największa Biblioteka online w Polsce

Wirtualna biblioteka „Books24x7” - gromadzi materiały z takich dziedzin jak zarządzanie, IT, inżynieria, finanse czy administracja publiczna. To największy tego typu zbiór książek i artykułów w wersji online w Polsce. Na początku stycznia 2007 roku do biblioteki dodano 278 nowych tytułów. Dzięki temu liczy ona już ponad 12 tys. egzemplarzy. Do korzystania ze zbioru wystarczy standardowa przeglądarka stron internetowych. Adres tej strony to : www.books24x7.pl

Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Największa Biblioteka na świecie

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (Library of Congress) – największa biblioteka świata, powstała w 1800 roku. Posiada ponad 130 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmanów oraz biblioteką sztuki. Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy. Pełni funkcję biblioteki narodowej. Biblioteka Kongresu oficjalnie wpisała język śląski do rejestru języków świata. 

Źródło:
http://www.eioba.pl/a/35pk/ciekawostki-dla-milosnikow-ksiazek

Literackie ciekawostki


Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.


MBP na Festiwalu Fantastyki "Falkon"

Falkon - Ogólnopolski Festiwal Fantastyki w Lublinie to jeden z największych i najważniejszych konwentów miłośników tej tematyki w  Polsce, organizowany już od 13 lat.

Podczas tegorocznej edycji w dniach 8-11 listopada na terenie Targów Lublin przewinęło się ponad 4 tys. osób, głównie aktywnych odbiorców literatury fantastycznej i szeroko rozumianej kultury jej towarzyszącej. Liczba i różnorodność wydarzeń realizowanych podczas Falkona jest imponująca, wśród nich są spotkania autorskie i promocje książek, jak również stoiska wydawnictw specjalizujących się w fantastyce.

Spowiedź heretyka. Sacrum Profanum / Piotr Weltrowski, Krzysztof Azarewicz, Adam Darski

Wymieniona w tytule książka wpadła mi w ręce właściwie przypadkiem. Niespecjalnie miałem ochotę czytać o życiowych perypetiach lidera Behemotha, ale skoro już się trafiło, postanowiłem przynajmniej przekartkować i przejrzeć całość. Ot tak, żeby wyrobić sobie opinię. Po kilku pierwszych stronach stwierdziłem jednak, że pozycję warto przeczytać w całości.

O niepełnosprawności z przymrużeniem oka / "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy

Książka „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy ukazująca się równolegle z premierą filmu, to wzorowana na prawdziwych wydarzeniach, doskonała opowieść dla każdego, w każdym wieku.