TRANSLATOR

V Lubelska Noc Bibliotek

PROGRAM NOCY BIBLIOTEK - 12 maja 2016 Miejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.

Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. Dlatego warto podczas Nocy Bibliotek zajrzeć do filii MBP w Lublinie, które przygotowały oryginalną i atrakcyjną ofertę kulturalną.


„Przeżyć. Droga dziewczyny z Korei Północnej do wolności” Yeonmi Park i Maryanne Vollers

Myśląc o Korei Północnej mam przed oczami filmy dokumentalne przedstawiające reżim i nieomylnych wodzów tego kraju. Miejsce z jednej strony niewyobrażalne, straszne i nieludzkie, z drugiej fascynujące i pobudzające w pewnym sensie wyobraźnię. 

Yeonmi Park urodziła się w Korei Północnej w latach 90. Od urodzenia wierzyła w bezwzględne prawa reżimu, kochała swojego przywódcę Kim Dong Ila, nie miała swojego zdania, a w jej głowie pojawiały się jedynie utarte slogany. Jej pokolenie różniło się jednak od pokolenia rodziców i dziadków. Miało dostęp do produktów przemycanych zza granicy, m.in. pirackich płyt DVD pokazujących zupełnie inny, zachodni świat. Głód panujący w państwie doprowadził do tego, że rodzice Yeonmi zaczęli handlować na czarnym rynku, co później skutkowało wieloma tragicznymi konsekwencjami. W roku 2007 w wieku czternastu lat wraz z matką uciekła do Chin, gdzie stała się ofiarą handlu żywym towarem. Jej droga do wolności była dramatyczna i pełna brutalności. Czytając tę historię, trudno uwierzyć, że przeżyła. Dziś Yeonmi Park ma 24 lata i walczy o prawa mieszkańców Korei Północnej.