TRANSLATOR

Polska książka potrzebuje ratunku - zakończenie akcji

Ludzie kultury, autorzy książek, artyści, publicyści, księgarze i wydawcy zwrócili się w liście otwartym do Pani Premier Ewy Kopacz i Parlamentarzystów z apelem o szybkie uchwalenie przepisów o jednolitej cenie książki. Projekt ustawy został przygotowany z wykorzystaniem doświadczenia krajów członkowskich Unii Europejskiej z najwyższymi wskaźnikami poziomu czytelnictwa. Głównym celem regulacji jest zwiększenie dostępu czytelników do ambitnej literatury. 

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Maciejem Robertem

Któż z nas nie pamięta filmu "Pociągi pod specjalnym nadzorem", najbardziej znanego dzieła czechosłowackiej Nowej Fali? O tej i innych adaptacjach filmowych prozy Bohumila Hrabala będzie opowiadał Maciej Robert w spotkaniu autorskim, które odbędzie się w Filii nr 2 MBP w najbliższy piątek 27 lutego o godz. 17.00. Zapraszamy!

E-bookowe tajemnice. Ciekawostki o książce elektronicznej

„Książki elektroniczne podbiły już serca setek tysięcy osób w Polsce i milionów na całym świecie. Ci, którzy mają za sobą pierwsze przygody z e-czytaniem, bez zająknięcia wymieniają zalety e-booków: szybkość i łatwość dostępu, tysiące książek na jednym urządzeniu, wygoda czytania niezależnie od miejsca i czasu. Czy e-książki kryją przed nami jeszcze jakieś tajemnice, sprawdza firma Virtualo prezentując 5 ciekawostek na temat e-booków” - czytamy w komunikacie czołowego dystrybutora e-książek.

Ponad 40 lat e-książek
Dynamiczny wzrost rynku e-książek w Polsce obserwujemy od 2010 roku. W tym okresie Empik kupuje udziały w firmie Virtualo, specjalizującej się do tej pory w rozwiązaniach IT do sprzedaży e-booków i aktywnie zaczyna uczestniczyć w rozwoju polskiego rynku książek cyfrowych. Gdyby spytać przeciętnego czytelnika o datę powstania pierwszej e-książki, zapewne odpowiedziałby, że pierwsze e-booki pojawiły się na świecie niedługo przed 2010 rokiem, 10 może 15 lat temu. O e-bookach na świecie zrobiło się jednak głośno już w 1971 r., kiedy to Michael Stern Hart założył Projekt Gutenberg, mający na celu bezpłatne udostępnianie elektronicznych wersji książek. Mimo młodego rynku e-książki w Polsce, e-booki na świecie mają już więc ponad 40 lat.

Być jak Agatha Christie

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 ogłosili siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne. Z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin Agathy Christie konkurs przybierze nieco inną niż zwykle formę.

Hasło konkursu brzmi: "Być jak Agatha Christie". Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat "locked room" i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.

„Ida” z Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny. Historyczny sukces polskiego kina!

Po 4 statuetki dla „Birdmana” i „Grand Budapest Hotel”, 3 dla „Whiplash”. I ta jedna dla Polaków najważniejsza: dla „Idy”.

87. galę rozdania Oscarów Polacy oglądali z większą niż zwykle niecierpliwością – Akademia nie szczędziła naszym twórcom nominacji.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego wywalczyła statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Ta sztuka nie udała się wcześniej żadnemu Polakowi. Film otrzymał również nominację w kategorii najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski), statuetkę zdobył jednak Emmanuel Lubezki (za „Birdmana”).

Sukces wróżyli „Idzie” krytycy zachodnich mediów. Stawiali na nią również bukmacherzy. „Jeśli żywicie niechęć do filmów z napisami i czarno-białych zdjęć – obejrzyjcie »Idę«, zmienicie zdanie” – zachęca Noah Pisner z serwisu Mic.com. „W przeszłości nasze kino nie zawsze potrafiło opowiadać o polskich losach w sposób zrozumiały dla zagranicznego widza. Pawlikowskiemu to się udało” – tłumaczy Zdzisław Pietrasik.