TRANSLATOR

POCZYTAJ MI SZTUKĘ - Spotkania z nową dramaturgią dla dzieci i młodzieży
W kalendarium  wydarzeń Teatru im. H. Ch. Andersena pojawi się w tym roku nowa propozycja dla naszych widzów. Już 7 marca rusza cykl dwunastu spotkań z nową polską dramaturgią skierowaną do dzieci i młodzieży. W trakcie każdego wydarzenia aktorzy Teatru  Andersena oraz goście zaproszeni do projektu odczytają tekst kolejnej sztuki. W każdym spotkaniu uczestniczyć będzie autor sztuki, który podczas  rozmowy z widzami opowie nam o swoim warsztacie pisarskim, zmaganiach, niedogodnościach oraz zaletach fachu dramaturga. Jednocześnie spróbujemy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie czego oczekuje dzisiejsza młoda widownia, czy język, tematy i forma proponowanych im nowych tekstów dramaturgicznych spełniają ich oczekiwania, nurtują,  czy może jest to jednak kolejna bariera w kontakcie widz-teatr.

Cykl skierowany jest do nauczycieli, pedagogów, bibliotekarzy, instruktorów teatralnych czyli tych, którzy razem z nami kreują program wychowania teatralnego młodych widzów.

Mile widziani są również studenci, młodzież oraz wszyscy duzi i mali widzowie, którzy teatr kochają i nie trzeba ich tam przyciągać za uszy.
  
Koordynatorem i pomysłodawcą i reżyserem cyklu jest Daniel Arbaczewski. 

Kampania "Czytanie leczy" w F. 19 MBP

„Najmniejsza książeczka  nasuwająca pęki i szlachetne uczucia, więcej jest warta  od wszystkich zakurzonych ksiąg  mądrości i traktatów naukowych.”
/ Anatol France /

23 lutego przypada Światowy  Dzień  Walki z Depresją, do obchodów którego od  2001  roku włączyła się też Polska. Tego dnia można było skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich. Celem obchodów jest zmiana społecznego stosunku do depresji  i innych zaburzeń z nią związanych, a także  upowszechnienie wiedzy na  ten temat, również wśród niespecjalistów. Depresja bowiem wywołuje nie tylko poważne problemy zdrowotne, ale i społeczne, także na płaszczyźnie funkcjonowania zawodowego. Powszechnie uważa się, że  depresja jest czwartą najpoważniejszą dolegliwością zdrowotną na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Jako jednostka chorobowa winna być właściwie rozpoznana i leczona przez specjalistę. Choroba ta znalazła się w centrum publicznej uwagi i dyskusji dopiero niedawno, a znaczący wzrost zainteresowania społecznego tą chorobą notuje się właśnie w ostatnim czasie. 

Przekonaj się, że Lublin to miasto wielu kultur

W czwartek, 27 lutego, Filia nr 36 MBP zaprasza na wykład historyka Ziemowita Karłowicza pt. "Lublin - miasto wielu kultur i narodów: od średniowiecza do XX wieku".


Gadżety nie tylko dla bibliotekarzy

Każdy z nas lubi otaczać się niebanalnymi przedmiotami. Jest nam tym bardziej miło, jeśli okazują się one być związane z naszymi zainteresowaniami. Poniżej prezentujemy listę gadżetów, których nie powstydziłby się żaden bibliotekarz!

Bezpłatna nauka języka hindi. Zapisy do 28 lutego!

Indie to jeden z najbardziej tajemniczych krajów na świecie, a kultura indyjska, jedna z najbardziej fascynujących kultur. Planując podróż w rozmaite zakątki Indii, warto zapoznać się z panującymi tam zasadami, a przede wszystkim z językiem hindi.

Wszystkich chętnych zapraszamy do bezpłatnej nauki tego języka. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Poleszak -  absolwentka indianistyki, autorka reportaży o stypendium w Indiach, które cyklicznie publikujemy na Zakładce. 

Tydzień z Internetem 2014, 24-30 marca 2014 r. Zapraszamy do udziału!

Zapraszamy biblioteki, szkoły, domy kultury, pracownie komputerowe i inne instytucje i organizacje oferujące publiczny dostęp do komputerów i Internetu do udziału w ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem. Tegoroczna edycja kampanii odbędzie się w dniach 24-30 marca br. Jej myśl przewodnia to zdobywanie i rozwijanie umiejętności cyfrowych potrzebnych w nowoczesnej europejskiej gospodarce. 

„Książki Magazyn do czytania” – nowy numer od dzisiaj w kioskach!

Od dzisiaj w salonikach prasowych, kioskach oraz innych miejscach dystrybucji prasy można znaleźć nowy numer dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania”. W dwunastej odsłonie periodyku przeczytamy m.in. rozmowę Wojciecha Orlińskiego z Danem Brownem, premierowy fragment nowej powieści Michała Witkowskiego „Zbrodniarz i dziewczyna”, zaś Ignacy Karpowicz, Wojciech Kuczok, Joanna Bator i Patrycja Pustkowiak wyjaśnią, jak się pisze o seksie.

Z cyklu: Stypendium w Indiach cz.3 / Opowiada Katarzyna Poleszak

Właśnie skończyły się Światowe Targi Książki w New Delhi (nie mniej popularne są coroczne targi Delhi Book Fair odbywające się w sierpniu). To wywołuje lawinę wspomnień. Dużo bym dała, aby znaleźć się na rozległych placach Pragati Maidan, na których odbywają się targi. Niezliczone hale wystawiennicze, setki, jeśli nie tysiące, stoisk wydawnictw indyjskich i zagranicznych, zielone trawniki pokryte piknikowymi kocami w kratkę, rodziny z dziećmi, dla których targi są nie tylko okazją do kupienia książek, ale i spotkań towarzyskich przy popołudniowym lunchu. Pamiętam, jak z wypiekami na twarzy przemierzałam alejki pachnące świeżym drukiem, bojąc się, że nie zdążę obejrzeć wszystkiego, że czegoś nie kupię, że przegapię ważne spotkanie autorskie. Targi na szczęście trwają kilka dni, więc po zakończeniu zajęć, szybko wsiadałam z koleżanką do autobusu, który zapchany do granic możliwości, pustoszał dopiero na ostatnim przystanku. Przyjeżdżałam drugiego i trzeciego dnia, by w czwartym już tylko delektować się wycieczką wśród książek. Gdy byłam już zmęczona lub głodna, udawałam się na krótką przerwę do jednej ze znajdujących się na terenie Pragati Maidan kafejek lub restauracji. Zawsze wracałam z naręczem papierowych toreb i foliowych siatek, co doprowadziło do tego, że pod koniec drugiego stypendium, kiedy już na stałe wracałam do Polski, musiałam wysłać do kraju kilkadziesiąt paczek z książkami o wadze przeszło 120 kilo.