TRANSLATOR

Już dzisiaj rozpoczyna się 25. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

W dniach od 3 do 5 października 2014 roku w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się jubileuszowa, 25. edycja największego polskiego święta miłośników komiksu i gier. Gwiazdami tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier bez wątpienia będą Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński, Andreas Martens oraz Regis Loisel.

Jaślanie pobili rekord we wspólnym czytaniu!

Mamy rekord we wspólnym czytaniu! 30 września 2014 r. 724 jaślan na pół godziny zatopiło się w lekturze, bijąc tym samy rekord warszawskiego Big Book Festivalu! Gratulujemy i dziękujemy, że czytacie!

Wielki tydzień urodzinowy – wydawnictwo Czarne świętuje 18-lecie istnienia

Z okazji 18-lecia istnienia wydawnictwo Czarne zaprasza na obchody swej pełnoletności podczas cyklu wydarzeń pod nazwą „Dowód kulturalny – 18 lat Wydawnictwa Czarne”, jakie rozpoczną się 1 października w Warszawie.

Polacy wolą książki e-czytać niż słuchać

W ramach akcji „Bitwa e-book vs audiobook” przeprowadzonej w dniach od 16 do 22 września 2014 roku Virtualo sprawdziło, czy czytelnicy przyzwyczaili się już do książek w wersji audio i kupują je równie chętnie jak e-booki. Okazuje się, że jesteśmy wzrokowcami i dlatego wolimy e-czytać niż słuchać.

Obraz w kolekcji nowoczesnej - VI edycja wykładów z historii sztuki

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Galeria Labirynt

zapraszają na wykład
prof. Ryszarda Kasperowicza

Bernard Berenson: modernizm dla wszystkich

1 października 2014, godz. 17.00

Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Teatr Panopticum: Satanella

Spektakl oparty na wybranych fragmentach poematu satyrycznego Juliana Tuwima „Bal w Operze” oraz tekstach Witolda Gombrowicza i innych autorów współczesnych ze skomponowaną, z dużym wyczuciem i niezwykłą literacką wrażliwością, muzyką Piotra Tesarowicza. Na scenie człowiek odczłowieczony, podążający za zabawą, obżarstwem, seksem i mamoną. Siedlisko rozpusty, tempo, szampan, szatan, szantan! Pod maską konwenansów i luksusu, złowrogie, niemal szatańskie oblicze. Naczelnym hasłem proletariatu staje się slogan „IDEOLO”, a więc skrót od ideologii. Groteska w fantastycznym kostiumie! Zepsucie moralne prowadzące do zagłady i samounicestwienia.

Młodzi aktorzy Panopticum z dużym powodzeniem sprostali trudnemu teatralnemu zadaniu. Dopadły mnie miłe wspomnienia z dzieciństwa o teatrze, z którym ja byłam związana. Jak dobrze, że takie teatry jeszcze istnieją!   

Nominacje do Nagrody im. Beaty Pawlak

Książki Aleksandry Gumowskiej, Mateusza Janiszewskiego, Michała Książka, Adama Lacha, Małgorzaty Rejmer i Eli Sidi zostały nominowane do nagrody im. Beaty Pawlak przyznawanej tekstom na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Laureata poznamy 13 października.

1. edycja Kongresu Kultury Małych i Średnich Miast skoncentruje się na czytelnictwie

Jeszcze tylko dzisiaj można zarejestrować się, aby bezpłatnie wziąć udział w 1. edycji Kongresu Kultury Małych i Średnich Miast, który odbędzie się w dniach 14 i 15 października w Radomsku. Tegoroczne obrady będą koncentrowały się na temacie czytelnictwa, zasługującego dziś na szczególną uwagę.

Polska księgarnia zachęca: oddaj krew, a książki sprzedamy ci taniej

Księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl postanowiła przyłączyć się do szerzenia idei krwiodawstwa i zachęca swoich klientów do oddawania krwi, honorując aktywnych krwiodawców dodatkową zniżką na zakupy.
„Zdrowie jest bez wątpienia najważniejsze na świecie. Kondycja zdrowotna lubi płatać figle i nigdy nie wiadomo, kiedy możemy potrzebować pomocy medycznej. Dlatego właśnie warto pomagać. Mamy nadzieję, iż dzięki temu krwiodawcy poczują się jeszcze bardziej docenieni, co może posłużyć jako motywacja do regularnych donacji i przekazywaniu informacji o akcji bliskim i znajomym” – mówi przedstawiciel księgarni, Paweł Mieczkowski.

Prawie trzy czwarte młodych czytelników wciąż woli tradycyjne książki

Przyszłość tradycyjnej książki jawi się w jasnych kolorach. Badanie przeprowadzone na zlecenie portalu „Bookseller” ujawnia, że 73% młodych czytelników w wieku od 16 do 24 lat woli tradycyjne książki od wydań cyfrowych i audiobooków.