TRANSLATOR

Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival

Asian Dub Foundation, The Tiger Lillies i Big Lao Che Band zagrają w lipcu w Lublinie na Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival. A to dopiero początek atrakcji...


Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art’n’Music Festival prezentuje najciekawsze i najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków, stawia na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne, a także pewien szczególny pierwiastek wschodni, który choć obecny od zawsze, w tym roku, dzięki projektowi Wschód Kultury zyska szczególną rangę.

Znamy 20 nominowanych do Nagrody GDYNIA

Tytuły 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia V Warszawskich Targów Książki. W tym roku do kategorii prozatorskiej, poetyckiej i eseistycznej dołączono kolejną - za przekład na język polski. Laureatów poznamy 28 czerwca.

W tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia zgłoszono rekordową liczbę książek - jury pod przewodnictwem Małgorzaty Łukasiewicz wybierało nominacje spośród 426 tytułów.

Wśród książek poetyckich nominacje otrzymały tomiki: "Rozmowy z głuchym psem" Dariusza Foksa (Dom Literatury w Łodzi), "Kir" Szczepana Kopyta (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), "Ladino" Joanny Roszak (Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), "Pulsary" Michała Sobola (Nisza) oraz "Jeden" Marcina Świetlickiego (EMG).

Gryfia 2014 – nominacje

Anna Augustyniak, Angelika Kuźniak, Anna Nowakowska, Małgorzata Rejmer oraz Katarzyna Zdanowicz otrzymały w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki nominacje do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia przyznawanej przez "Kurier Szczeciński". 

Znamy nominacje do Nagrody Literackiej Nike!

Dziś, podczas Warszawskich Targów Książki, ogłoszono nominacje do 18. edycji Nagrody Literackiej Nike.

Co czytają znani i lubiani?

Zastanawialiście się kiedyś jakie książki lubią znane osobistości? Po jaką lekturę sięga Bill Gates, czy Tom Hanks? Przedstawiamy Wam ulubione książki popularnych osób.


Melorecytacja poezji na bitach

Biblio zaprasza młodzież i dorosłych na nowe warsztaty poświęcone nabywaniu i rozwijaniu umiejętności melorecytacji w oparciu o teksty utworów poetyckich, przy akompaniamencie muzycznym z gatunku hip-hop, tworzeniu własnych tekstów oraz sztuce ich scenicznego przedstawiania. 

Startują 5. Warszawskie Targi Książki!

W dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym odbędą się piąte Warszawskie Targi Książki. W tym czasie stadion zamieni się w gigantyczną księgarnię, czytelnię i miejsce atrakcji literacko-artystycznych dla dorosłych i dzieci.

Ranking wydawców. Łagodna erotyka i Dan Brown przyciągnęły kupujących

We wczorajszym wydaniu „Rzeczpospolitej” ukazał się przygotowany wspólnie z firmą Biblioteka Analiz raport o polskim rynku wydawniczo-księgarskim wraz z tabelą największych polskich wydawnictw (o pozycji w rankingu decyduje przychód firmy ze sprzedaży książek za rok 2013). 

Nagrody Silesius wręczone

Poeta i prozaik Dariusz Foks został uhonorowany za całokształt twórczości przez jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. 

Nagrodę wręczono w sobotę 17 maja we wrocławskim Teatrze Lalek. Laureatami siódmej edycji Nagrody Silesius zostali również Mariusz Grzebalski i Martyna Buliżańska.

Jury pod przewodnictwem prof. Jacka Łukasiewicza w kategorii książka roku przyznało nagrodę Mariuszowi Grzebalskiemu za tom „W innych okolicznościach” (wydawnictwo EMG). Jak napisała Magda Piekarska w „Gazecie Wyborczej” z 19 maja, „zwyciężyła poezja ostentacyjnie zwrócona w stronę zwyczajności”. 

Spotkanie z Iwoną Chmielewską w Ośrodku Książki Obrazkowej MBP

23 maja 2014 roku Ośrodek Książki Obrazkowej OKO Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odwiedzi Iwona Chmielewska, artystka, twórczyni książki obrazkowej – picturebooks, w której  fabuła i ilustracja mają swoje równoważne istotne miejsce.

„Ostatnie rozdanie” Wiesław Myśliwski

Nie mam wątpliwości, najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego „Ostanie rozdanie”, to powieść wybitna, obejmująca całość ludzkiego istnienia, w pewnym sensie dotykająca tajemnicy bytu. Autor zachęca odbiorcę do myślenia, a robi to w niezwykle prosty sposób. Nie poucza, nie moralizuje, nie ocenia. Pochyla się natomiast nad codziennością, zwyczajnością, która kryje w sobie coś niepowtarzalnego, najważniejszego. Pisarz pokazuje indywidualną, intymną, pełną goryczy opowieść mężczyzny przybierającą aspekt uniwersalny, przez co historia staje się wielowymiarowa, możliwa do odczytania na różnych poziomach.