TRANSLATOR

Nominacje do Gwarancji Kultury 2014

27 najlepszych i najciekawszych w minionym roku osób, zespołów i zjawisk kulturalnych kandyduje do Gwarancji Kultury, prestiżowych nagród TVP Kultura w dziewięciu kategoriach. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia 2014 r. o godz. 20:00 w Telewizji Polskiej i będzie transmitowane na żywo na antenie TVP Kultura.

51 książek walczy o nagrodę Angelus

51 książek pisarzy z Polski i zagranicy zostało zakwalifikowanych do dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali 18 października. Wśród zgłoszonych książek jest dziesięć pozycji autorów zagranicznych. To książki m.in. pisarzy słowackich, ukraińskich, czeskich, rosyjskich czy albańskich.

Dzień z Hrabalem w radiowej Dwójce

Dzisiaj przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku – Bohumila Hrabala. Z tej okazji 30 marca Program 2 Polskiego Radia zaprasza na „Niedzielę z Hrabalem”.

Konkurs :)

Zakładka i Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej zapraszają do wzięcia udziału w konkursie!


Wielki pisarz, trudny człowiek. / „Mrożek. Striptiz neurotyka” Małgorzata I. Niemczyńska

Milczący…na pół tylko obecny…uprzejmie zdystansowany…leciutko kpiący…niechętny do publicznych wystąpień…podsuwający kąśliwe uwagi i szydercze słowa… Ani ładny, ani elokwentny, ani nie czarował… Jaki był naprawdę Sławomir Mrożek? Znamy już mnóstwo anegdot, które budują legendę pisarza. Swoją cegiełkę dokłada również Małgorzata I. Niemczyńska w książce „Mrożek. Striptiz neurotyka”, rozpoczynając od rozdziału Milczenie, w którym opisuje, jak w podeszłym wieku, dotknięty afazją pisarz, uczy się od początku czynności, takich jak składanie liter, poruszanie nadgarstkiem czy trzymanie ołówka.

Filia 21 MBP zaprasza na spotkanie autorskie "Bajgosie i Limerynie"

W dniu 28 marca (piątek) o godz. 17.00 Filia nr 21 MBP (biblioteka w Rynku Starego Miasta) zaprasza na muzyczne spotkanie z poetami Małgorzatą Skwarek-Gałęską i Ryszardem Krauze. 

Wieczór komediowy w wykonaniu Teatru RealiumDzielnicowy Dom Kultury "Bronowice" serdecznie zaprasza w najbliższy piątek, 28 marca o godzinie 18.00 na Wieczór komediowy w wykonaniu Teatru Realium.

Para Idealna
Autor:  Juliane Homokay
Przekład i reżyseria: Adrian Krać
Występują: Barbara Jaskmanicka, Adrian Krać, Paweł Półchłopek
Czas trwania: 14 min.

Opowiadanie bajek na dobranoc to wcale nie taka prosta sprawa. Zwłaszcza gdy pozornie prosta opowieść o pewnej parze młodej wymyka się spod kontroli narratorowi, którego starania by opowiedzieć piękną historię o idealnym życiu pary młodej spełzają na niczym w konfrontacji z mało wyrafinowaną rzeczywistością.

Druga edycja ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”

W czwartek 27 marca 2014 roku odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej akcji społecznej „Czytam w podróży… Herberta”. Ponad 20 szkół, 450 bibliotek i 200 banków w całej Polsce będzie zachęcało do wykorzystywania czasu podróży na lekturę wierszy autora „Pana Cogito”.

Kanadyjski kościół przekształcono w bibliotekę

Mieszkańcy prowincji Quebec w Kanadzie będą czcić słowo pisane w nieco inny sposób niż dotychczas. Dawny kościół Saint-Denys-du-Plateau przemianowano bowiem na nową bibliotekę imienia Monique-Corriveau.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Nominacje.

Dwanaście książek otrzymało nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zwycięzców w czterech kategoriach nagrody oraz nazwisko pisarza uhonorowanego tytułem Warszawski Twórca poznamy 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki. W kategorii prozatorskiej nominacje otrzymały książki: „Małe lisy” Justyny Bargielskiej (wyd. Czarne), „Umarł mi” Ingi Iwasiów (wyd. Czarne) i „Ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie), a w kategorii poetyckiej nominowano tomiki: „Teoria wiersza polskiego” Przemysława Dakowicza (wyd. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu), „Pomiędzy” Tadeusza Dąbrowskiego (wyd. a5) oraz „Języki obce” Jacka Dehnela (wyd. Biuro Literackie). 

Chorwacka laureatka. Przyznano nagrodę Europejski Poeta Wolności

Dorta Jagić z Chorwacji została laureatką trzeciej edycji nagrody literackiej Europejski Poeta Wolności przyznawanej w Gdańsku. Za tom „Kanapa na rynku” otrzymała pamiątkową statuetkę i 100 tys. zł. Tłumaczka jej wierszy Małgorzata Wierzbicka otrzymała 10 tys. zł. Nagrody zostały wręczone w piątek wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. „Wiersze Dorty Jagić są afirmacją wolności kobiety, jej niepoddawania się naciskom cielesności i uczuć, determinacji społecznych i historycznych. Łączą konkretne doświadczenie egzystencjalne z przesłaniem o uniwersalnym zasięgu” - napisano w uzasadnieniu jury.

Konkurs na Puszkę Warhola

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu w ramach projektu Ameryka w Twojej Bibliotece serdecznie zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na "Puszkę Warhola". Puszki z zupą firmy Campbell to dzieło namalowane przez Warhola w 1962 roku. Składają się na nie trzydzieści dwa płótna przedstawiające puszkę z zupą firmy Campbell we wszystkich dostępnych w tamtych czasach smakach. To właśnie to dzieło pomogło pop-artowi stać się najpopularniejszym nurtem artystycznym w Stanach Zjednoczonych. Zachęcamy do zaprojektowania własnej etykiety na puszkę. Wymiary etykiety to 16,5 cm x 7,5 cm. Tematyka projektu ma nawiązywać do takich zagadnień jak biblioteka, literatura, czytelnictwo. Całość ma być utrzymana w stylistyce amerykańskiego pop-artu. Etykiety można przesyłać do 25 kwietnia 2014 roku pod adresem mbp.awieczorek@gmail.com

Dziewczyny z powerem. Bibliotekarki łamią stereotypy

Staroświeccy, surowi, do tego w strojach z minionej epoki. Ponoć tak najczęściej wyobrażamy sobie bibliotekarzy. Bibliotekarki z miejskiej biblioteki w Lublinie postanowiły przełamać ten stereotyp. Promują czytelnictwo na Facebooku za pomocą tzw. sleeveface'ów. To zdjęcia, na których okładki książek, wyglądają jak części ciała.

- O bibliotekarzach można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są sztywni i mało pomysłowi - przekonuje Ewa Małolepsza z warszawskiej biblioteki "Przystanek Książka". - Uśmiechamy się do czytelników, bo kochamy te pracę. Rzeczywiście walczymy ze stereotypami. Ludzie lubią przebywać w bibliotece, lubią spędzać z nami czas - dodaje.

Osoby najczęściej korzystające z bibliotek są bardziej towarzyskie i aktywne od reszty społeczeństwa

Wyniki badań opublikowane w czwartek przez Pew Research Center dowodzą, że biblioteki publiczne prosperują głównie dzięki osobom, które nie kojarzą się z stereotypem tzw. mola książkowego – ogólnie rzecz biorąc są to ludzie bardziej towarzyscy i aktywni niż ci, którzy do bibliotek nie chodzą.