TRANSLATOR

Ruszył system Academica

Już pół miliona publikacji naukowych udostępnia Biblioteka Narodowa użytkownikom bibliotek z całego kraju w systemie Academica. Ten nowatorski na skalę światową system wirtualnych wypożyczeń uruchomiła w czwartek szefowa resortu kultury Małgorzata Omilanowska.

Dawniej użytkownicy biblioteki, którzy chcieli skorzystać z publikacji dostępnych w innej jednostce, mogli liczyć jedynie na tradycyjny system wypożyczeń międzybibliotecznych. Publikacje w formie drukowanej przesyłano wtedy pocztą z jednej biblioteki do innej, co - jeśli egzemplarz był dostępny - zwykle trwało np. kilka dni. Teraz, dzięki systemowi Academica, system takich międzybibliotecznych wypożyczeń zyskał elektroniczny wymiar. Dzięki temu książki czy czasopisma w cyfrowej formie mogą błyskawicznie trafić z Biblioteki Narodowej do wybranej biblioteki naukowej na terenie kraju.

Tak wyglądał odpowiednik dzisiejszego czytnika, czyli pierwsza mobilna biblioteczka

Bibliotekarze z Uniwersytetu w Leeds natrafili w archiwach na jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą mobilną biblioteczkę w historii. Na długo przed wymyśleniem czytników, smartfonów i tabletów był to jedyny sposób, aby miłośnicy literatury mogli zabrać ze sobą w podróż sporą ilość książek.
Mobilna biblioteczka mieściła się w drewnianej skrzynce wielkości dużego atlasu, oprawionej w brązową skórę indyczą. Wewnątrz znajdowały się trzy półki z niewielkimi książkami z zakresu historii, poezji, teologii i filozofii, m.in. dzieła Cycerona, Wergiliusza, Owidiusza, Horacego, Seneki i Juliusza Cezara.

Patrick Modiano odebrał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury

W obecności 1570 gości przybyłych w środę na uroczystość w sztokholmskiej filharmonii francuski pisarz Patrick Modiano przyjął z rąk króla Szwecji medal i dyplom noblowski.
Miniony tydzień był wyjątkowo pracowity dla ceniącego spokój i samotność pisarza. Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla spotkali się 6 grudnia na śniadaniu w wąskim gronie zorganizowanym w Muzeum Nobla w Sztokholmie. Podczas posiłku mieli okazję poznać się nawzajem i usłyszeć o tym, co będzie się działo podczas Tygodnia Noblowskiego.