TRANSLATOR

Dziś rusza Festiwal Opowiadaczy

Tradycja opowiadania historii od wielu lat na całym świecie przeżywa wielki renesans. W czasach gdy podstawowym środkiem przekazywania wiedzy o minionych i aktualnych wydarzeniach były opowieści, szczególną rolę odgrywali bajarze, snujący je wśród słuchaczy zgromadzonych wokół ogniska, w czyimś domu lub gospodzie. Tak też było w miejscu, w którym żyjemy – na Lubelszczyźnie. Niestety, wraz z postępem cywilizacji to niezwykłe zjawisko zupełnie tu zanikło – tak jak w innych częściach Polski.

Niesamowite murale Natalii Rak (galeria)

Natalia Rak to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest bez wątpienia najbardziej utalentowaną artystką street art w Polsce. Spójrzcie na tworzone przez nią piękne murale. My nie możemy się doczekać aż zaprojektuje okładkę jakiejś książki.

Aranżacje, które przyciągną do biblioteki młodego czytelnika

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest zachęcić dzieci i młodzież do korzystania z bibliotek. Nie wiadomo, czy jest to spowodowane rozwojem technologii, co sprawia odłożenie lektury na bok, niechęcią do wyrobienia w najmłodszych nawyku czytania, czy brakiem czasu. Poniżej przedstawiamy galerię, która pokazuje, że w bibliotece może być kolorowo, poczytać można nawet na leżąco, a książki nie muszą stać na szarych półkach.

Big Book Festival już w ten weekend w Warszawie!

Big Book Festival to święto wielbicieli książek. Dwa dni, kilka tysięcy czytelników, 150 gości, 50 spotkań w międzynarodowym towarzystwie, dyskusje, spacery literackie, głośne czytanie, wirtualne rozmowy. Kilkanaście miejsc, wydarzenia na serio i z przymrużeniem oka. Zaskakujące przestrzenie miasta, ulice, prywatne gabinety pisarzy. Nowoczesny festiwal włączający publiczność w akcje literackie. Zaskakujący i tworzony wspólnie. Całkowicie otwarty.Trzecia edycja Imienin Jana Kochanowskiego

Biblioteka Narodowa zaprasza na trzecią edycję Imienin Jana Kochanowskiego, które odbędą się w Ogrodzie Krasińskich już 14 czerwca.


Artystyczny recykling książek w wykonaniu Keri Muller

Mieszkająca w RPA artystka Keri Muller odzyskuje ze składowisk makulatury stare książki przeznaczone na recykling i daje im jeszcze jedną szansę na opowiedzenie historii, tym razem za pomocą formy, a nie treści. Tworząc instalacje z wyrzucanych książek, Muller chce sprowokować widzów do innego spojrzenia na odpady i niechciane przedmioty. Wprawdzie czytelników do niczego prowokować nie musi, ponieważ rzadko zdarza im się wyrzucać jakiekolwiek książki, gdyby jednak mieli pozbyć się zniszczonych i niepotrzebnych egzemplarzy, pocieszyć może ich fakt, że przynajmniej niektóre trafić mogą w tak utalentowane ręce, jak te należące do południowoafrykańskiej artystki.

Zdublowane okładki (często znanych książek)

Znaleźliśmy ostatnio bardzo ciekawy artykuł na blogu www.gosiarella.pl. Jego autorka pracowała kiedyś w księgarni i często musiała odnajdywać książki "po okładce". Po pewnym czasie zauważyła, że część lektur ma podobną, o ile nie identyczną, szatę graficzną. Natrafiliście w swoich bibliotekach na jakieś "duble"?