TRANSLATOR

Karuzela Group - polska liryka w norweskim brzmieniu

Karuzela Group to międzynarodowy zespół muzyczny, powstały w ramach projektu Aspiryna Blues, którego nazwa pochodzi od tytułu jednej z piosenek Agnieszki Osieckiej (muzyka Janusz Koman). Projekt stanowi największe wydarzenie związane z polską piosenką w Norwegii, które stało się najlepszą szansą do zapoznania norweskiej publiczności z klasyką naszej muzyki rozrywkowej. Pierwszy raz w historii teksty polskich poetów piosenki zostały przetłumaczone na język norweski i zagrane w nowych zaskakujących wersjach. Zespół balansuje na granicy kilku kultur europejskich, łącząc ze sobą odmienne gatunki muzyczne i temperamenty artystyczne, m.in. środkowoeuropejski, słowiański i skandynawski. Grupa łączy brzmienia jazzowe, folkowe, klasyczne i country.

Jennifer Weiner twierdzi, że książkę można ocenić po zdjęciu pisarza

Autorka bestsellerów Jennifer Weiner twierdzi, że istnieje skuteczny sposób, aby ocenić książkę przed jej przeczytaniem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie pisarza.
W wywiadzie udzielonym portalowi dla kobiet „TheHairpin” Weiner powiedziała: „Jeśli się uśmiechasz na kolorowym zdjęciu, wtedy jest to literatura kobieca (tzw. chick lit – przyp. red.). Jeśli zaś uśmiechasz się ironicznie, patrzysz surowo z zaciśniętymi ustami na czarno-białej fotografii i w każdym wywiadzie zbaczasz z tematu, aby powiedzieć, że ‘niepoważne książki nie zasługują na poważne zainteresowanie’, wtedy tworzysz prawdziwą literaturę”.

Nie ma Open’era bez książek i czytania!

Po zeszłorocznym sukcesie biblioteki na Festiwalu Open’er wspólnie z Programem Trzecim Polskiego Radia i Alter Art,  przygotowaliśmy trzecią edycję festiwalowej biblioteki.
Nasza biblioteka jest wyjątkowa i otwarta dla wszystkich od 2 do 5 lipca! Dla bosych, dla tych, którzy zawsze w trampkach i oczywiście dla wszystkich w kaloszach. Konkursy, zabawy literackie i nieformalne spotkania ze znanymi polskim autorami. Wszystkim, dla których czytanie jest przyjemnością i czynnością tak naturalną jak oddychanie i słuchanie muzyki, zapewnimy kontakt z książką. A tym, którzy dotąd stronili od książek pokażemy, że warto czytać.

Gryfia dla Małgorzaty Rejmer

Małgorzata Rejmer, autorka znakomitego tomu reportaży Bukareszt. Kurz i krew, została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w sobotę późnym wieczorem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. 

Znamy laureatów Nagrody Literackiej Gdynia

Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki i Jerzy Czech zostali laureatami tegorocznej - dziewiątej - edycji Nagrody Literackiej Gdynia. W tym roku do kategorii prozatorskiej, poetyckiej i eseistycznej dołączono kolejną - za przekład na język polski.

30 czerwca, godz. 18.30 - inauguracja działalności Galerii OKNA

Wystawa „Agnieszka Osiecka lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego” składa się z 26 portretów Agnieszki Osieckiej wykonanych przez zaprzyjaźnionego z Nią od lat szkolnych Jana Borkowskiego. Dopełniają one bogaty życiorys poetki lat młodzieńczych oraz ilustrują klimat tego szczególnego okresu jej życia i twórczości. Fotografie zostaną pokazane w pięciu tematycznych  grupach,  które  autor  nazwał:  obrazki  z  Łazienek,  plenerowe,  mazurskie,  różne i portrety. Fotografie pochodzą ze zbiorów Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”, która od jedenastu lat opiekuje się spuścizną poetki.