TRANSLATOR

Wesołego Alleluja!

Radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie, optymizmu i siły płynącej z odradzającego się życia.


Życzą Zakładkowicze 

Będziesz miał piękne życie, pełne nadziei, tęsknoty i złudzeń. Nie każdemu jest to dane*. / Ewa Winnicka „Angole”

W brytyjskiej prasie co chwila pojawiają się artykuły o „polskiej inwazji” na Wyspy. Nie bez przyczyny. Według szacunków w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyemigrowało tam ponad siedemset tysięcy Polaków, nieoficjalnie mówi się nawet o dwóch milionach naszych rodaków (więcej jest tam tylko Hindusów i samych Brytyjczyków). 

Dla jednych emigracja stała się kluczem do zawodowego czy osobistego sukcesu, dla drugich to miejsce zagubienia i lawiny porażek, walki ze swoimi kompleksami i poczuciem niższości. Po głośnych „Londyńczykach”, w których Ewa Winnicka opisała specyfikę powojennej emigracji do Wielkiej Brytanii, nakładem wydawnictwa Czarne pojawiła się kolejna pozycja tej dziennikarki – „Angole”, w której autorka oddaje głos samym emigrantom. 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Gospodarzem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci są Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wiele kultur – jedna opowieść

„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”.

Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.

Autorka tekstu, Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi, należy do znaczących postaci w świecie książki dziecięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest także prezesem tamtejszej narodowej sekcji IBBY. Ukończyła studia na uniwersytecie w Dubaju, pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu. Jest zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki. Jest też członkinią Komitetu Doradczego Fundacji Sharjah, zajmującej się wspieraniem czytelnictwa dzieci dotkniętych wojną lub katastrofami w Azji Centralnej i Afryce Północnej. Do znaczących osiągnięć tej fundacji należy otwarcie liczącej blisko 3000 vol. biblioteki na terenie obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii. 

Józef Hen z nagrodą Odry

Józef Hen został laureatem Nagrody „Odry” za rok 2014. Rada Redakcyjna i Zespół miesięcznika „Odra” uhonorowały autora za „wydany w ubiegłym roku tom Dziennika ciąg dalszy, kontynuacji Dziennika na nowy wiek, będącego wnikliwą diagnozą stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku. Dzienniki to jednocześnie zwieńczenie obszernej twórczości nestora polskiej literatury, na którą składają się tak wybitne powieści jak Nikt nie woła, epickie wspomnienia z Nowolipiem na czele, biograficzne eseje: Ja, Michał z Montaigne czy Mój przyjaciel król, a także scenariusze wielu głośnych filmów i seriali”.