TRANSLATOR

Bestellery Empiku 2014

Znamy laureatów Bestsellerów Empiku 2014! Na podstawie blisko 30 milionów głosów oddanych przez klientów w formie zakupów, Empik już po raz 16. przyznał swoje nagrody.
W ubiegłym roku w literaturze polskiej nie było debiutu, który wstrząsnąłby listami bestsellerów. Spośród rodzimych pisarzy w piątce nominowanych znaleźli się sami giganci: Grochola, Tokarczuk, Wiśniewski, Cejrowski oraz Zygmunt Miłoszewski. I to właśnie do autora "Gniewu" powędrowała statuetka Bestsellera Empiku dla najpopularniejszej polskiej książki 2014 roku. To drugi z rzędu laur dla Miłoszewskiego w tej kategorii. 

Konkurs Zielonej Sowy

Zielona Sowa ogłosiła konkurs dla przedszkoli wokół przygód wikinga Tappiego, bohatera serii „Tappi i przyjaciele”. Przedszkola, które przystąpią do konkursu mają szansę wygrać książki oraz spotkanie z Marcinem Mortką, autorem opowieści o przygodach Tappiego i jego przyjaciół. Wystarczy wspólnie z dziećmi stworzyć własną wizję przygód wesołego wikinga w dowolnej  technice plastycznej i przesłać do wydawnictwa.

Prace można przesyłać od 4 lutego do 30 kwietnia.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci w maju 2015 roku.

Szczegóły na stronie wydawnictwa http://www.zielonasowa.pl/akcje/tappi

Szymborska na nowo

Wczoraj minęły trzy lata od śmierci Wisławy Szymborskiej. A kilka dni temu nakładem wydawnictwa Znak ukazały się wznowienia trzech tomów poetyckich Szymborskiej: „Chwili”, „Tutaj” oraz „Końca i początku”.
W tomie „Koniec i początek” znalazły się najbardziej znane i najchętniej omawiane przez krytyków utwory, takie jak „Niektórzy lubią poezję", „Nienawiść" czy „Kot w pustym mieszkaniu". To jeden z jej najważniejszych tomów, który - wydany w 1993 roku - być może ostatecznie przesądził o przyznaniu poetce Literackiej Nagrody Nobla.

Literatura czeska tematem wiodącym czwartej edycji festiwalu Literacki Sopot

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz czwarty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2014 roku w Sopocie. Tematem wiodącym czwartej edycji imprezy będzie literatura czeska.
„Po edycji polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej czas na pokazanie dorobku artystycznego Czechów – naszych południowych sąsiadów” – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. „Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy Aleksandra Kaczorowskiego – tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi”.