TRANSLATOR

Nagroda im. Lindego 2014

Niemiecki powieściopisarz i eseista Wilhelm Genazino oraz polski prozaik Janusz Rudnicki zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w poniedziałek kapituła wyróżnienia.

Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo "tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Honorowani są twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.  
O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Nagroda jest wręczana przemiennie w Toruniu lub Getyndze. Laureaci otrzymują pamiątkową plakietę, dyplom i nagrodę finansową - 5 tys. euro. W tym roku uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w 6 lipca w ratuszu w Getyndze.

Genazino urodził się w 1943 r., mieszka we Frankfurcie n. Menem. Po skończeniu germanistyki i filozofii pracował jako dziennikarz i redaktor m.in. czasopism "Pardon" i "Lesezeichen". Od początku lat 70. zajmuje się pisarstwem. W Niemczech opublikował kilkanaście powieści oraz kilkanaście tomów opowiadań i esejów.

W Polsce wydane zostały jego następujące utwory: "Kobieta, mieszkanie, powieść" (2006) i "Abschaffel. Trylogia" (2009), a także "Dramaty" (2011), będące wyborem sztuk, z których jedna "Dobry Boże, spraw, żebym oślepł" została przedstawiona w formie słuchowiska w Programie II Polskiego Radia (2012).

Genazino prowadził autorskie wykłady z poetyki na Uniwersytetach w Bambergu i we Frankfurcie n. Menem. Został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka o Literatury (1990) i Berlińskiej Akademii Sztuki (2005). Jest laureatem nagród literackich, w tym najbardziej cenionej w Niemczech nagrody im. Georga Buechnera (2004)

Rudnicki urodził się w 1956 r. Wyemigrował do Niemiec w 1983 r., mieszka w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę. 

Dotychczas opublikował utwory: "Można żyć" (1992), "Cholerny świat" (1994), "Tam i z powrotem po tęczy" (1997), "Męka kartoflana" (2000), "Mój Wehrmacht" (2004), "Chodźcie, idziemy" (2007), "Śmierć czeskiego psa" (2009) i "Trzy razy tak!" (2013). Jego utwory tłumaczono też na język czeski i niemiecki.

Jest też autorem felietonów "Listy z Hamburga", które regularnie publikuje w "Twórczości".

Rudnicki był nominowany do Nagrody Literackiej Nike za książkę "Chodźcie, idziemy" w 2008 r., a także za książkę "Śmierć czeskiego psa" w 2010 r., gdy znalazł się w finałowej siódemce.

Laureatami pierwszej edycji nagrody im. Lindego byli Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in. Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst. W zeszłym roku uhonorowano Eustachego Rylskiego i Brigitte Kronauer.

Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771- 847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.

Źródło:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,31117,nagroda-im--lindego-2014.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz