TRANSLATOR

Wybrano Najpiękniejsze Książki Roku!

W 54. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2013 wzięło udział 100 firm wydawniczych, które nadesłały 163 tytuły opracowane przez twórców (grafików, typografów) zamieszkałych na stałe w Polsce. Wydawcy nagrodzonych i wyróżnionych pozycji otrzymują specjalne dyplomy honorowe, zaś drukarnie listy gratulacyjne.
Twórcom opracowań edytorsko-artystycznych przyznawane są dyplomy i nagrody finansowe.

Dział I – Literatura piękna
Nagroda

Cytadela – Tomasz Łysiak
projekt graficzny: Małgorzata Jurko
wydawca: Narodowe Centrum Kultury
druk i oprawa: Agencja Reklamowo-Wydawnicza
Arkadiusz Grzegorczyk, Stare Babice


Mistrzowie i młode wilki non-fiction. Big Book Festiwal 2014

To będą dwa dni rozmów bez fikcji - zapewniają organizatorzy Big Book Festival (14-15 czerwca). Jak zmienił się świat i ludzie przez 25 lat? Na to pytanie będą starać się odpowiedzieć najważniejsi polscy reporterzy, korespondenci, dziennikarze śledczy i pisarze literatury non-fiction. Wszystkie wydarzenia bloku ŚWIAT I LUDZIE odbędą się na Dworcu Warszawa Śródmieście w Al. Jerozolimskich 50, który na dwa festiwalowe dni zmieni się w czytelnię.

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014

Wczoraj 27 maja spektaklem grupy Teatrakcja zatytułowanym „Szajba na troopie” rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2014. Największa w Polsce impreza poświęcona literaturze kryminalnej potrwa do niedzieli 1 czerwca.

Elisabeth Asbrink z nagrodą Kapuścińskiego

Szwedzka reporterka Elisabeth Asbrink, autorka książki "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" została laureatką V edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki - ogłoszono w piątek wieczorem na gali w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich. 

"Jadąc tu czytałam Podróże z Herodotem. Znalazłam tam słowa cała pamięć jest teraźniejszością. Pamięć to materiał, na którym pracowałam. To nawet nie historia tylko coś troszkę starszego niż teraźniejszość. Wszystkie wspomnienia są wiecznie żywe" - powiedziała Elisabeth Asbrink odbierając nagrodę. 

Najlepsza książka dziecięca 2013

Książka "Wszystkie moje mamy" Renaty Piątkowskiej z ilustracjami Macieja Szymanowicza została wybrana najbardziej wartościową i najpiękniej wydaną publikacją dla dzieci w konkursie "Przecinek i kropka" - ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia V Warszawskich Targów Książki. 

Z cyklu: Stypendium w Indiach cz. 5 / Opowiada Katarzyna Poleszak

Nawoływania "sabzija, sabzija"1, "gadźar, tamatar, pjaz"2, wykrzykiwane po wielokroć przez wędrownych sprzedawców warzyw, budziły nas prawie codziennie. Zazwyczaj wyskakiwałyśmy wtedy z naszych łóżek z zamiarem zrugania handlarza obserwując jednocześnie, jak z domów naprzeciwko, z pierwszych, drugich i trzecich pięter, panie domu spuszczają na sznurkach kolorowe wiaderka z obliczoną kwotą, by następnie wciągać je mozolnie, wypełnione już po brzegi zakupionym towarem. Asia, rozbudzona, już się nie kładła, ale szybciutko ubierała i zwijała karimatę, aby zdążyć na sesję osiedlowej jogi. Garstka mieszkańców dzielnicy zbierała się codziennie w pobliskim ogrodzie by wspólnie powitać dzień porannymi ćwiczeniami. Ja, zaspana i leniwa, wolałam wrócić do łóżka, ale nie na długo. Zasnąć nie pozwalało łomotanie do drzwi pani zabierającej od nas śmieci. Na nic zdały się prośby, aby robiła to ciszej. Śmieci nie mogłyśmy też wystawić za drzwiami dzień wcześniej, bo w nocy mogłyby się stać łupem dla głodnych szczurów lub małp. Zrezygnowana i zła, że znowu nie udało mi się dłużej pospać, szłam się wykąpać. Zimny orzeźwiający prysznic zawsze nastrajał optymistycznie. Jeszcze tylko kubek gorącej kawy, zawsze rozpuszczalnej, bo mieloną trudniej było w Delhi zdobyć, i mogłam zacząć dzień. Jeżeli akurat miałam poranne zajęcia z tańca odissi, które odbywały się w Triveni Kala Sangam, szkole usytuowanej w samym centrum miasta, musiałam na nie dojechać autobusem. Z przesiadką. Na przystanek szłam około 10 minut mijając po drodze dostawców mleka, nie rozbudzonych do końca zamiataczy ulic, ludzi spieszących się do pracy, studentów oraz dzieci w kolorowych mundurkach udające się do szkoły na rowerowych rikszach. 

Mała książeczka o wielkich wydarzeniach w historii Ziemi

Ilustrator Evan Lorenzen stworzył miniaturową książeczkę, w której przedstawił najważniejsze wydarzenia z historii naszej planety.

Miniksiążeczka jest wielkości pięciocentówki i opisuje pojawienie się życia na Ziemi, wymieranie gatunków, wynalezienie ognia i rolnictwa, pierwsze zarazy, które dotknęły ludzkość, oraz wynalezienie elektryczności. Ostatnia z ilustracji przedstawia wydarzenie, jakie zgodnie z marzeniem Lorenzena dopiero powinno nadejść – chodzi o pierwszy kontakt z obcą cywilizacją. 

Biblioteczna majówka z jazzem nowoczesnym

W pogodny majowy poniedziałek wysłuchaliśmy trzeciego już koncertu z cyklu spotkań muzycznych „Jazz i Piosenka”, którego pomysłodawczynią jest Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych MBP - Pani Renata Filipiak, a koordynatorką i opiekunką - Pani prof. Zofia Bernatowicz, kierująca Zakładem Muzyki Rozrywkowej Wydziału Artystycznego UMCS.


New School Band - zespół młodych muzyków, studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod opieką artystyczną mgr Pawła Niewiadomskiego uraczył nas dużą dawką świetnego jazzu nowoczesnego. Band złożony z dziesięciu muzyków wraz z liderem i aranżerem Pawłem Niewiadomskim (puzon) zaprezentował sześć standardów z najlepszego okresu jazzu - przełom lat 50. i 60. XX wieku.