TRANSLATOR

Targi Książki w Krakowie po raz pierwszy międzynarodowe

Wydawcy z 20 krajów zaprezentują się podczas 18. Targów Książki w Krakowie. Impreza odbywająca się od 23 do 26 października po raz pierwszy będzie mieć charakter międzynarodowy.

Po raz pierwszy też wystawcy będą korzystać z nowej hali EXPO Kraków, w której będą mieć do dyspozycji nie 5 tys. m. kw., jak do tej pory, ale 9 tys. m. kw. i nowoczesne zaplecze konferencyjne.

Na targach będzie ponad 690 wystawców.

Swoją ofertę będą prezentować w Krakowie wydawnictwa m.in. z Australii, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Syrii, Szkocji, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Bohaterem salonu "Małe Ojczyzny" będzie literatura, tradycja i kultura Węgier: obok spotkań z węgierskimi pisarzami będzie można nauczyć się tańców i piosenek węgierskich czy spróbować tamtejszych specjałów.

W targach udział weźmie blisko 600 autorów m.in. mistrz kryminału Borys Akunin, kataloński pisarz Jaume Cabre, izraelski pisarz Etgar Keret, szwedzki duet Jerker Eriksson i Hakan Axlander Sundquist piszący thrillery pod pseudonimem Erik Axl Sund. Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Jackiem Dehnelem, Julią Hartwig, Zygmuntem Miłoszewskim, Grażyną Plebanek, Andrzejem Stasiukiem, Olgą Tokarczuk, Szczepanem Twardochem i Januszem L. Wiśniewskim.

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznana

Lekarz Mateusz Janiszewski, autor poświęconej Timorowi Wschodniemu książki "Dom nad rzeką Loes", i fotograf Adam Lach, za album "Stigma" o żyjących w Polsce Romach, otrzymali ex aequo Nagrodę im. Beaty Pawlak 2014 za publikację nt. innych kultur, religii i cywilizacji.

Josef Čapek - Malarz, Poeta, Pisarz

Galeria OKNA zaprasza na wystawę prezentującą sylwetkę oraz twórczość malarza, pisarza i poety Josefa Čapka – brata słynnego czeskiego pisarza, Karla Čapka.

„Cała naprzód!”. Piąty kongres bibliotek publicznych

20 października w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich rozpocznie się dwudniowy kongres bibliotek publicznych. Z całej Polski przyjedzie tu ponad 300 bibliotekarek i bibliotekarzy wraz z osobami, które na co dzień z ich bibliotekami współpracują - samorządowcami, członkami organizacji pozarządowych, wolontariuszami. Będą rozmawiać o wspólnych działaniach, dowiedzą się, do czego może im się przydać grywalizacja, jak zorganizować w bibliotece konsultacje społeczne, w jaki sposób poznać potrzeby mieszkańców stosując metodę design thinking.

Już jutro startuje Festiwal Schulza we Wrocławiu

Spotkania z pisarzami, gry miejskie, koncerty, sesje naukowe, panele dyskusyjne złożą się na program trzeciej edycji Bruno Schulz. Festival, który rozpocznie się 14 października we Wrocławiu.

Przypominamy, z kim będzie można spotkać się w czasie tegorocznej edycji festiwalu. Po pierwsze dwie gwiazdy izraelskiej literatury: David Grossman (spotkanie odbędzie się w czwartkowy wieczór w Auli Ossolineum; prowadzi Piotr Paziński) i Zeruya Shalev (która spotka się z czytelnikami w sobotnie popołudnie również w Ossolineum; prowadzi Szymon Kloska).