TRANSLATOR

Wiersze-kolaże Krynickiego

Krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK wydało zbiór wierszy-kolaży G Ryszarda Krynickiego. "To pierwsza dokładna kopia oryginału z 1971 r." - poinformowała PAP przedstawicielka MOCAK-u Magdalena Mazik.

Nad tomikiem G Ryszard Krynicki pracował od jesieni 1967 do stycznia 1971 r. Do stworzenia zbioru wierszy-kolaży autor wykorzystał nagłówki artykułów oraz fragmenty tekstów prasowych. Tomik po raz pierwszy ukazał się w 1971 r. w jednym, przygotowanym przez autora, egzemplarzu. 

Krakowski MOCAK wydał G w serii 99 egzemplarzy sygnowanych przez poetę. "To edycja unikatowa, bibliofilska. Jest dostępna zarówno w księgarni, jak i w bibliotece MOCAKU" - powiedziała Mazik. 

Książka dla dzieci i młodzieży 2015

Premiery książek, spotkania z autorami, wystawy ilustracji, a także seminaria, dyskusje i warsztaty dla młodych czytelników złożą się na rozpoczynające się w piątek XIV Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży.
Targi promowane są jako największe w kraju wydarzenie poświęcone książkom dla najmłodszych i dla dorastających czytelników. Adresatem Spotkań są młodzi czytelnicy, całe rodziny, ale także księgarze i bibliotekarze. Podczas tegorocznej edycji swoją ofertę i liczne nowości zaprezentuje ponad 30 wydawców. 

Wybieramy wydarzenie kulturalne 2014

Sukces monodramu "Od przodu i od tyłu" Mateusza Nowaka prowadzi w głosowaniu czytelników na najlepsze wydarzenie kultury "Strzały 2014". Kolejne miejsca zajmują spektakl "Mistrz i Małgorzata" oraz koncerty z cyklu "Opus Magnum". Czy taka trójka utrzyma się do końca plebiscytu? Wszystko w Państwa rękach.
Niekwestionowanym liderem jest monodram "Od przodu i od tyłu", który zgromadził do tej pory 32% wszystkich głosów. Niemal o połowę gorszy wynik (18 proc.) uzyskał "Mistrz i Małgorzata" Teatru Osterwy. Medalowe miejsce zajmuje jeszcze "Opus Magnum" - KULowskie wieczory z muzyką".

Głosowanie trwa do 18 marca, dlatego każde z nominowanych wydarzeń wciąż zachowuje realne szanse na zdobycie statuetki. W drodze do sukcesu najwięcej wysiłku będą musieli jednak włożyć zwolennicy "Tężni" Roberta Kuśmirowskiego. Jego praca zdobyła tylko 1 proc. wszystkich głosów i zajmuje obecnie ostatnie miejsce. Ciężkie zadanie czeka też Marcina Wrońskiego i Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" - 3 proc. Wynik plasuje ich obecnie w końcówce stawki.


Aby poprawić wynik swoich faworytów, wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ i oddać swój głos.

Znamy listę książek zakwalifikowanych do nagrody Angelus 2015

Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”, największej nagrody literackiej w Polsce przyznawanej autorom pochodzącym z tego regionu, ogłosiło listę książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu.

O nagrodę Angelusa powalczy 66 publikacji. Są to:
1. Piotr Adamczyk „Dom tęsknot” (Wydawnictwo Agora)
2. Emil Andreev „Łomskie opowieści” (Wydawnictwo Toczka)
3. Jacek Bierut „Pornofonia” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza)
4. Ádam Bodor „Ptaki Wierchowiny”, (Wydawnictwo Czarne)
5. Krzysztof Chrząstek „Uśmiech słońca” (Wydawnictwo Zysk i S-ka)
6. Michał Cichy „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne)
7. Jacek Dehnel „Matka Makryna” (Wydawnictwo W.A.B.)
8. Renata Diaków „Artysta zmartwychwstały” (Wydawnictwo Novae Res)
9. Olgerd Dziechciarz „Pakuska” (Wydawnictwo GRAFPRESS)
10. Etela Farkašová „Fragmenty z nieczęstą tęsknotą za spójnością” (Wydawnictwo Abilon)