TRANSLATOR

Zapraszamy do udziału w akcji "Przynieś starą fotografię"

Ruszamy z akcją "Przynieś starą fotografię"! Zachęcamy mieszkańców Lublina do udostępnienia ze swoich domowych archiwów starych zdjęć Lublina, które będą udostępnione w Internecie (na platformie cyfrowej "Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej" i "Biblioteki Multimedialnej Teatru NN") oraz w publikacjach i na wystawie. Liczymy na to, że razem odnajdziemy nowe nieznane zbiory zdjęć dzielnic Lublina. Nasza akcja jest doskonałą okazją do włączenia się mieszkańców w obchody Jubileuszu 700-lecia Lublina, które będziemy wspólnie świętować już w 2017 roku. 

Fotografie można przynosić do 14 listopada do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po zeskanowaniu zdjęcia zostaną niezwłocznie zwrócone właścicielom.

Akcja prowadzona jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie wraz z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN i Fundacją Aktywności Obywatelskiej w ramach projektu "Lublin. Historia dzielnic. W 700-tną rocznicę lokacji miasta", realizowanego przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Ćwicz mózg. Czytaj

Słyszeliście o neurobiologii literatury? Ta nowa dyscyplina nauki wzięła się z połączenia sił literaturoznawców i specjalistów od mózgu. Próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak bardzo wciągają nas historie innych osób i czy warto skłaniać ludzi do czytania czegoś więcej niż tylko newsów w internecie?

Ciekawi tego naukowcy z Uniwersytetu Stanforda kazali ochotnikom czytać w maszynie do rezonansu magnetycznego (bez obawy! - byli to doktoranci literaturoznawstwa - ludzie przygotowani do takiego wysiłku) "Mansfield Park" - powieść XVIII-wiecznej brytyjskiej pisarki Jane Austen. Odkryto, że podczas lektury następuje pobudzenie takich rejonów mózgu, jakby czytelnik wskakiwał w fabułę książki i przeżywał ją zupełnie fizycznie.

Profesor Raymond Mar, psycholog z kanadyjskiego University of Toronto, eksperymentalnie dowiódł, że ci, którzy chętniej oddają się czytaniu literackiej fikcji, lepiej radzą sobie w sytuacjach społecznych, mają bardziej rozwiniętą empatię i wgląd w przyczyny zachowań innych ludzi. W innych badaniach sprawdzano, jak nasz mózg reaguje na poezję oraz jak metafory pobudzają rejony odpowiedzialne za przetwarzanie zmysłowe: słuchowe, wzrokowe i dotykowe.

Przejdź na Barwną stronę mocy

Letnie miesiące sprzyjają podróżom. Przyszedł zatem czas, aby udać się z długo wyczekiwaną wizytą do Barwnej Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, która funkcjonuje w Białej Podlaskiej. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie, które otrzymałam we wrześniu 2014 r podczas IX Forum Młodych Bibliotekarzy w Gorzowie Wielkopolskim. To tam poznałam dwie cudowne, energiczne kobiety – Mariolę Szupiluk, która kieruje „Barwną” oraz Ewę Gerung, bibliotekarkę. 

Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzież jest jedną z agend Miejskiej Biblioteki Publicznej. Instytucja istnieje od 75 lat, ale Barwna została otwarta zaledwie trzy lata temu. Wszystko dzięki projektowi opiewającemu na prawie 10 mln zł. Ponad 6,5 mln pozyskano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałe środki pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz z wkładu własnego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Biblioteka składa się z czterech działów o łącznej powierzchni 461 m2.. Są to dział dziecięcy, wypożyczalnia książek młodzieżowych, dział multimedialny oraz czytelnia. Barwna jest także połączona z Interaktywnym Centrum Naukowym MultiCentrum, które również wchodzi w skład MBP. Jak przystało na nowoczesną bibliotekę, Barwna to nie tylko miejsce wypożyczania książek. To centrum życia społecznego i kulturalnego. To miejsce spotkań, zabawy i edukacji mieszkańców. Można tam zarówno skorzystać z internetu, jak i obejrzeć film. Biblioteka pełni również funkcję ośrodka kultury, galerii sztuki i jest świetnym miejscem do nauki.