TRANSLATOR

Noc Kultury 2014

Noc Kultury to jedyne takie wydarzenie na skalę kraju i Europy. Jedna noc, setki wydarzeń, tysiące artystów i animatorów, blisko sto tysięcy uczestników i miliony kilowatów energii miasta! To wszystko już 7 czerwca w Lublinie!

Weź udział w III edycji konkursu stypendialnego dla bibliotekarek i wygraj 5000 zł!

Ruszyła III edycja konkursu stypendialnego dla bibliotekarek w ramach Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Bibliotekarki mogą ubiegać się o stypendium w wysokości 5000 zł, które mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem osobistym. Tegoroczna edycja konkursu skierowana jest do wszystkich bibliotekarek pracujących w bibliotekach publicznych – niezależnie od wielkości miejscowości. Termin przesyłania zgłoszeń upłynie 31 lipca br. Stypendium zostanie wręczone podczas V Kongresu Bibliotek Publicznych 20 października w Warszawie.

Słuchacze radiowej Dwójki wybrali 25 najważniejszych polskich książek minionego 25-lecia

Wiesław Myśliwski i jego „Traktat o łuskaniu fasoli” zdobył najwięcej głosów w plebiscycie „25 książek na 25-lecie” zorganizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski.

Ihar Babkou z Nagrodą im. Giedroycia

Ihar Babkou otrzymał w poniedziałek Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim w 2013 r. Doceniono jego powieść "Chwilka: trzy historie".

Zakładkowicze polecają

Po ostatnim przeglądzie nowości wydawniczych (i nie tylko) Zakładkowicze polecają:

Marta poleca:
Alina Mrowińska "Magda, miłość i rak"

XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w filiach MBP

W dniach od 2 do 8 czerwca br. w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom  zapraszamy do filii MBP:

Filia nr 2, ul. Peowiaków 12, tel. 81 466-62-02
6 czerwca 2014, godz. 10.00 - MAbookTA - Warsztaty „Jak powstaje książka?”

Filia nr 3, ul. Hutnicza 20, tel. 81 746-29-63
4 czerwca 2014, godz. 10.00 - MAbookTA - Warsztaty „Jak powstaje książka?”

Rok Wiesława Myśliwskiego. Wręczono nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wiesław Myśliwski otrzymał jedną z dorocznych nagród ministra kultury i dziedzictwa narodowego – w kategorii „litertura”. Uroczystość wręczenia nagród z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego odbyła się w czwartek 29 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

Dla Wiesława Myśliwskiego jest to już kolejny wyraz uznania w tym roku. W styczniu jego „Ostatnie rozdanie” (Znak) zostało uhonorowane nagrodą „Książka Roku” przyznawaną przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, a w ostatnich tygodniach pisarz otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy oraz Honorową Nagrodę Warszawskich Targów Książki IKAR, a także został nominowany do nagrody Nike, której – jak dotąd – jest jedynym dwukrotnym laureatem – w 1997 i 2007 roku. 

Portret rodzinny Pana Cogito

Czy potrafisz sportretować swoją rodzinę? Fundacja im. Zbigniewa Herberta zaprasza do udziału w konkursie na najciekawszą fotograficzną interpretację jednego z wierszy Herberta poświęconych rodzinie.
Konkurs, odbywający się na facebookowej stronie Pan Cogito, skierowany jest do wszystkich osób interesujących się fotografią i twórczością Zbigniewa Herberta. Konkurs ma zachęcać do poszukiwań artystycznych zainspirowanych utworami poety oraz do rozwijania wyobraźni poprzez łączenie sztuk wizualnych i literatury.

PWN uruchamia portal self-publishingowy

Grupa PWN uruchomi portal self-publishingowy dla autorów. Napisałeś książkę i chciałbyś ją wydać? Jeśli do tej pory nie udało ci się znaleźć wydawcy, możesz zrobić to sam. Cokolwiek piszesz – powieść, wiersze, pamiętniki – za pomocą Rozpisani.pl będziesz mógł to opublikować w druku lub jako ebooka.


Marcin Wroński laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2014

Marcin Wroński zgarnął podwójną Nagrodę Wielkiego Kalibru! W trakcie sobotniej gali jego „Pogrom w przyszły wtorek” okazał się najlepszą powieścią kryminalną zarówno zdaniem jury, jak i czytelników.

Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska w laudacji podkreśliła, że po raz pierwszy jury było jednomyślne i przyznało nagrodę z pełnym przekonaniem. „Pogrom w przyszły wtorek” to piąty kryminał retro z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim. Przewodnicząca zwróciła uwagę, że Wrońskiemu udało się stworzyć bohatera, który się rozwija, a akcję osadzić w ciekawym okresie przełamywania się okupacji. Jest to książka o Lublinie i jego klimacie w pierwszych powojennych latach.