TRANSLATOR

SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO. TAL[IA] – WYOBRAŹ SOBIE…

SŁOWODAJĘ – IA – MIASTO to cykl warsztatów, dla których wspólnym tematem jest relacja pomiędzy „ja” a „miasto”, a celem – stworzenie grupy młodych osób wyszkolonych w sztuce improwizowania opowieści, nawijania i „zmyślania”. Warsztaty skierowane są do uczniów gimnazjum i liceum.

Spotkania Opowiadaczy SŁOWODAJĘ to siedem uzupełniających się cykli spotkań/warsztatów z osobami zajmującymi się szeroko pojętą sztuką słowa, zarówno mówionego, pisanego jak i śpiewanego. Do przeprowadzenia warsztatów zaproszono gości mających bogate doświadczenie w niestandardowym używaniu słowa/narracji. Każde z siedmiu spotkań ma swój podtytuł i przyporządkowane jest jednej z muz. Warsztaty będą odbywać się od maja do listopada 2014. 

tal[ IA ] – Wyobraź sobie... – Przemek Buksiński,
[ M ]elpomene - dreszczowe historie miasta – Dariusz Jeż,
pol[ I ]hymnia - polifonia miasta – Sean Palmer,
k[ A ]liope – Odyseja Lubelska 2111 - Jarek Kaczmarek,
terp[ S ]ychore – gadajace ręce – Paweł Korbus,
eu[ T ]erpe – ja w mieście, ja w świecie – Junior Stress,
kli[ O ] – Lublin fantastyczny – Krzysztof Florys

Konkurs „Dowiedz się jaki jest Twój potencjał”

Zapraszamy biblioteki publiczne oraz domy, ośrodki kultury do organizowania spotkań dla młodzieży i osób dorosłych promujących bezpłatny serwis praca-enter.pl.

 
Serwis praca-enter.pl przygotowany został z myślą o osobach, które zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej lub szukają informacji o tym, jak poruszać się po rynku pracy. Jednym z elementów serwisu jest narzędzie „Twój potencjał”. Celem narzędzia jest zainspirowanie użytkownika propozycją zawodów, które mogą być bliskie jego preferencjom dotyczącym określonych umiejętności czy charakteru pracy. Drugi cel to rozwijanie świadomości zasobów i potrzeb użytkowników, tak aby mogli bardziej świadomie dokonywać wyborów w życiu zawodowym. 

Nowe marzy - konkurs na opowiadanie

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizator Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, ogłasza konkurs na najlepsze polskie opowiadanie roku. Hasło przewodnie edycji 2014 brzmi: NOWE MARZY. Wytyczne interpretacyjne dla autorek i autorów zawierają się w zdaniu: Wypisz-wymaluj, jak by to miało być, gdyby mogło być tak, jak się nam nawet nie śniło.

Korzystanie z biblioteki daje tyle zadowolenia, co 7 tysięcy złotych rocznie

Badanie wykonane na zlecenie brytyjskiego Departamentu Kultury, Mediów i Sportu dowodzi, że najwięcej zadowolenia i dobrego samopoczucia daje ludziom regularne korzystanie z biblioteki.

Jak wyliczono, satysfakcję, jaką przynosi częste odwiedzanie biblioteki, można wycenić na kwotę 1359 funtów rocznie (jakieś 7 tysięcy złotych). Jeśli więc często zachodzicie do miejscowej biblioteki, to dobre samopoczucie, jakie z tego powodu posiadacie, warte jest comiesięcznej podwyżki pensji o 580 złotych.