TRANSLATOR

Czytanie e-booków na podświetlonym ekranie może zaszkodzić twojemu zdrowiu

Naukowcy z Harvard Medical School ogłosili, że czytanie e-booków na urządzeniach zaopatrzonych w podświetlane ekrany wpływa negatywnie na sen, samopoczucie, ale i – co gorsza – na zdrowie.
Przez pięć dni w tygodniu dwunastu młodych, dorosłych, zdrowych ludzi czytało przed snem przez cztery godziny e-booka za pomocą urządzenia wyposażonego w ekran emitujący światło. Później ten sam eksperyment powtórzono z tekstem drukowanym na papierze. Jak się okazuje, osoby czytające książki na ekranie potrzebowały prawie 10 minut więcej czasu na zaśnięcie i były mniej śpiące na godzinę przed snem.

Zmarł Stanisław Barańczak

W piątek w nocy w swoim domu w Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak. Miał 68 lat.
Barańczak był jednym z najważniejszych twórców Nowej Fali w poezji polskiej, a także krytykiem literackim, eseistą i niezrównanym tłumaczem. To dzięki niemu mieliśmy możliwość przeczytać dzieła Williama Szekspira, a także wiersze m.in. E. E. Cummingsa, W. H. Audena, Emily Dickinson, Josifa Brodskiego, Roberta Frosta i T. S. Eliota. W 1999 roku Barańczak otrzymał nagrodę literacką Nike za tom „Chirurgiczna precyzja”. W listopadzie 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.