TRANSLATOR

Od deski do deski

W marcu na polskim rynku książki pojawiło się nowe wydawnictwo, którego założycielem jest popularny dziennikarz, Tomasz Sekielski. Oficyna debiutuje serią "Na F/Aktach". Będą to powieści czołowych polskich pisarzy, inspirowane autentycznymi wydarzeniami z ostatnich dekad. Do współpracy przy debiutanckiej serii zaproszono takich twórców, jak Łukasz Orbitowski, Wojciech Kuczok, Janusz Wiśniewski i Sylwia Chutnik. Pomysł serii jest wzorowany na słynnym dziele Trumana Capote "Z zimną krwią" z 1966 roku - książce, która zapoczątkowała światową sławę powieści dokumentalnych. Rzeczywiste tragedie, prawdziwe historie, zbrodnie, które naprawdę popełniono, stały się kanwą dla fabularnych powieści, porywających czytelnika w świat tamtych wydarzeń.

II Festiwal Literatury dla Dzieci

Już 10.05.2015 ruszy druga edycja unikatowego w skali kraju i Europy Festiwalu. Podczas kilkunastu dni dzieci i młodzież oraz ich rodzice będą mogli bezpłatnie wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w czterech miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Najważniejszą ideą i celem wszystkich warsztatów jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Co chcemy przekazać – czyli motyw przewodni tegorocznej edycji

Kiedy rodzi się nowy człowiek, trafia on do bezpiecznej przystani jaką jest dom. Na straży jej spokoju staje rodzina z rodzicami na czele. Jednak po kilku latach nawet najbardziej troskliwi i zapobiegliwi opiekunowie nie mogą dłużej oddzielać dziecka od tego, co za drzwiami. W przedszkolu, szkole czy na podwórku dzieci spotykają inny świat i problemy różne od tych, które dobrze poznały w bezpiecznej oazie domu. Często jest to świat trudny, niejednoznaczny i niezrozumiały.

Chcemy pomóc dzieciom odnaleźć się w tym świecie. Dlatego głównym odbiorcą, podmiotem i wartością Festiwalu będzie jak zawsze dziecko, jednak w tym roku osią tematyczną stanie się dziecko w społeczeństwie. Pragniemy przekazać dzieciom, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi – stąd motyw przewodni jako hasło wywoławcze: Ludzie – różni a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami.

Konkurs Mistrz Promocji Czytelnictwa 2014

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich ogłasza VII edycję konkursu Mistrz Promocji Czytelnictwa. Celem konkursu jest popularyzacja działań bibliotek na rzecz upowszechniania czytelnictwa.
Dokumentację konkursową, zawierającą sprawozdanie z działań podjętych przez bibliotekę w całym 2014 roku, należy przesłać do Biura ZG SBP - Al. Niepodległości 213, 02-086 Warszawa lub w formie elektronicznej na adres email: konkurs@sbp.pl w terminie do 17 kwietnia 2015 r.

Ryszard Krynicki Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2015. Uhonorowano nią Ryszarda Krynickiego – wybitnego polskiego poetę, tłumacza wierszy m.in. Paula Celana, współtwórcę Wydawnictwa a5.
„Wiadomość, że zostałem laureatem Nagrody Zbigniewa Herberta, i to po tak świetnych poetach jak William Stanley Merwin oraz Charles Simic – niezmiernie mnie zaskoczyła. Nadal trudno mi w to uwierzyć, nie czuję się godny, ale jestem bardzo wzruszony, i bardzo szczęśliwy” – powiedział Ryszard Krynicki na wieść o otrzymaniu Nagrody. „W dniu tak radosnym wspominam inny szczęśliwy dzień w swoim życiu, kiedy niemal równe 40 lat temu, w lutym 1975 roku w Poznaniu, w czasie trwającego w tym mieście oficjalnego Zjazdu ZLP, w mieszkaniu moich przyjaciół Anny i Stanisława Barańczaków, z rąk Zbigniewa Herberta otrzymałem – równie niespodziewanie – niezależną Nagrodę Poetów, ufundowaną przez kilkanaścioro polskich poetów z inicjatywy Zbigniewa Herberta i Antoniego Słonimskiego. Traktowałem wtedy to wielkie wyróżnienie przede wszystkim jako gest solidarności z twórcą skazanym przez władze na milczenie. Dziękuję znakomitym poetom z jury Nagrody Zbigniewa Herberta, dziękuję Fundacji Jego Imienia, dziękuję losowi za ten jeszcze jeden niespodziewany dar – bo przecież wielką nagrodą było dla mnie przede wszystkim to, iż dane mi było w swoim życiu spotkać Zbigniewa Herberta”.