TRANSLATOR

Funpakiet w bibliotece! Bezpłatne kursy e-learningowe w MBP!

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie we współpracy z firmą Funmedia, ekspertem w dziedzinie nowoczesnych multimediów edukacyjnych, przygotowała dla czytelników półroczny, bezpłatny, nieograniczony dostęp do pięciu internetowych kursów e-learningowych (specjalistycznych i językowych) dla dzieci, osób dorosłych, seniorów i wszystkich dysponujących wolnym czasem oraz mających chęć rozwijania swoich umiejętności. 

W ofercie znajduje się zarówno multimedialny kurs języka angielskiego na poziomie A1-B2, jak też kursy specjalistyczne:

Czytaj - uczy techniki szybkiego czytania i poprawia pamięć fotograficzną,
Pamiętaj - skutecznie wspomaga procesy pamięciowe,
Pisz - rozwija umiejętności szybkiego bezwzrokowego pisania na klawiaturze,
Fotografia - obowiązkowy kurs dla początkującego fotografa i pasjonata zdjęć.

Największa brytyjska sieć księgarń twierdzi, że Kindle umiera, a papierowe książki wracają do łask

Przedstawiciel Waterstones, największej brytyjskiej sieci księgarń, twierdzi, że cyfrowy boom na rynku wydawniczym zaczął wyraźnie spowalniać, za to odnotowano aż pięcioprocentowy wzrost sprzedaży papierowych książek.


Sieć obserwuje zmiany za sprawą trzyletniej współpracy z Amazonem, dzięki której w ofercie Waterstones pojawiły się czytniki Kindle. W ostatnim roku sprzedaż urządzeń jednak gwałtownie spadła. Znajduje to potwierdzenie w tendencji zauważalnej na całym świecie. Najlepsze wyniki w tym segmencie rynku Amazon odnotował w 2011 roku. Od tego czasu sprzedaż czytników Kindle spada. Sytuacja innych producentów bywa jeszcze gorsza – Barnes & Noble w ciągu roku stracił na Nooku około 70 milionów dolarów.

Zygmunt Miłoszewski laureatem Paszportów Polityki 2014 w kategorii literatura

Podczas uroczystej gali, która odbyła się wczoraj  wieczorem w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów Paszportów Polityki. Nagrodę w dziedzinie literatury otrzymał Zygmunt Miłoszewski za powieść „Gniew”.
W uzasadnieniu napisano, że Miłoszewski otrzymał Paszport Polityki za „stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych”.

Ogłoszono zwycięzcę plebiscytu Sportowa Książka 2014 Roku

Ogłoszono zwycięzcę tegorocznej edycji plebiscytu Sportowa Książka Roku. Najwięcej głosów czytelników i jednocześnie pierwsze miejsce zdobyła książka „Szamo” wydawnictwa Buchmann. Wyprzedziła ona drugi tytuł na podium – „Myślę, więc gram” wydawnictwa Sine Qua Non – o zaledwie 10 głosów.
„Szamo” to zbiór anegdot na temat środowiska piłkarskiego, jakie zebrał podczas swej kariery bramkarz i wielokrotny reprezentant Polski Grzegorz Szamotulski. „Dzieliłem szatnię z wirtuozami, z antytalentami, z leniami, ze śmierdzielami, z idolami, ze złodziejami, z pięknisiami, z fajnymi kolesiami, no i z pedałami też. Strzelali mi bramki wszyscy jak leci – od Flisa z Arki Gdynia po Ronaldo z reprezentacji Brazylii. Czasami jednak udało się coś obronić, chociaż z perspektywy czasu przyznaję: w planach miałem troszkę większą liczbę skutecznych interwencji. Tak czy siak, swoje przeżyłem” – tak Szamotulski zachęcał do sięgnięcia po książkę, w której spisywaniu pomagał mu Krzysztof Stanowski.

Które książki najlepiej sprzedawały się w Empiku? Oto pretendenci do Bestsellerów Empiku 2014 w dziedzinie literatury

Empik ogłosił listę pretendentów do tytułu Bestsellera – najpopularniejszego wydawnictwa książkowego, muzycznego, filmowego, multimedialnego, artystycznego i prasowego minionego roku. Laureatów kolejnej edycji największego w Polsce plebiscytu kulturalnego poznamy 3 lutego podczas uroczystej gali, która odbędzie się w ATM Studio w Warszawie.