TRANSLATOR

Wspomnienie z IX Forum Młodych Bibliotekarzy

Warsztaty, wykłady, zwiedzanie miasta, spektakl teatralny. Te i inne atrakcje znalazły się w programie IX Forum Młodych Bibliotekarzy „Biblioteka – przystań bez granic”. Młodzi bibliotekarze spotkali się w dniach 18 i 19 września 2014 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Na spotkanie przyjechało ponad 100 osób z całej Polski. Emocje już opadły i z chęcią podzielimy się wrażeniami z wyjazdu. 

Nagroda im. Szymborskiej 2014

W 2014 roku po raz drugi zostanie wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Kapituła pod przewodnictwem Adama Pomorskiego spośród 169 książek w maju wybrała 5 nominowanych: „Echa” Wojciecha Bonowicza, „Języki obce” Jacka Dehnela, „W innych okolicznościach” Mariusza Grzebalskiego, „Zapisane” Julii Hartwig oraz „Pulsary” Michała Sobola.
Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody zostanie ogłoszone 25 października podczas uroczystej gali, która odbędzie się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę oraz 200 tysięcy złotych. Gala będzie transmitowana 25 października o godzinie 20:00 w TVN24 oraz w streamingu – na portalu tvn24.pl oraz lubimyczytać.pl.

Virtualo przedstawia pierwszy na polskim rynku raport na temat e-booków

Firma Virtualo przygotowała raport na temat rynku e-booków. Jest to bodaj pierwszy taki dokument w Polsce zbierający i podsumowujący wszystkie najważniejsze dane dotyczące e-książek oraz e-czytelnictwa. Raport zawiera dane z lat 2010-2014, dokładnie opisuje rozwój i zmiany na rynku e-booków, które spowodowały, że jest on jednym z najprężniej rozwijających się rynków e-książki w Europie.

Co się zmieniło w bibliotekach?

Polskie biblioteki w coraz większym stopniu stają się ośrodkami życia społecznego, a nie tylko magazynami książek - wynika z raportu "Co się zmieniło w bibliotekach?," sporządzonego przez GUS. W poniedziałek w Warszawie rozpocznie się V Kongres Bibliotek Publicznych.

Polacy przychodzą do bibliotek nie tylko po książki. Biblioteki organizują coraz więcej zajęć i wydarzeń, można w nich skorzystać z coraz większej liczby komputerów, rośnie liczba placówek oferujących e-learning - to wnioski z raportu "Co się zmieniło w bibliotekach?" - pierwszej w Polsce analizy danych Głównego Urzędu Statystycznego, w której położono nacisk przede wszystkim na wskaźniki obrazujące działania bibliotek niezwiązane z wypożyczaniem książek. Badanie obejmuje okres od 2009 do 2012 r.

Zielona Sowa pobiła rekord, kolorując największą książeczkę na świecie

Decyzją komisji nagrody Guinnessa Wydawnictwo Zielona Sowa oficjalnie pobiło dotychczasowy rekord i razem z 450 dziećmi pokolorowało największą książeczkę na świecie. Całe wydarzenie miało miejsce 24 maja podczas Warszawskich Targów Książki na płycie głównej Stadionu Narodowego.

Pavol Rankov z Nagrodą Angelusa 2014

Słowacki pisarz Pavol Rankov podwójnym triumfatorem tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jego powieść „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” w przekładzie Tomasza Grabińskiego została uznana przez jury za najlepszą spośród siedmiu zakwalifikowanych do finału książek. Laureat otrzymał czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.