TRANSLATOR

Ożywione książki na akwarelach Jonathana Wolstenholme’a

Mieszkający w Londynie ilustrator Jonathan Wolstenholme zasłynął akwarelami, na których ożywił stare książki, przydając im ludzkich ramion. Wiekowe woluminy palą więc fajkę, grają w karty, kłócą się, piszą i czytają. Prace Wolstenholme’a pełne są nostalgicznych detali z przeszłości, które nadają im klasycznego uroku. Akwarele podziwiali już odwiedzający wystawy sztuki w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Podziwiać możecie je również i wy, oglądając poniższą galerię.

Co jest bardziej EKO? E-booki czy książki tradycyjne?

Jednym z głównych argumentów przemawiających za czytaniem e-booków, poza wygodą i przystępną ceną, jest ich ekologiczny charakter. Są niematerialnym bytem, do ich produkcji nie zużywa się papieru, nie są tak szkodliwe dla środowiska. Czy na pewno? Virtualo, największy dystrybutor książek cyfrowych, postanowił zapytać o opinie przedstawicieli różnych branż i podmiotów, aby sprawdzić czy w odniesieniu do e-booków używanie terminu eko-czytanie nie jest nadużyciem.

W 2013 roku Virtualo sprzedało prawie pół miliona książek elektronicznych. Mimo iż obecnie rynek e-booków w Polsce stanowi 2-3 proc. całego rynku książki, to w przeciwieństwie do książek tradycyjnych, rozwija się nadal bardzo dynamicznie, dlatego warto zastanowić się czy rozpowszechnienie się książek elektronicznych przyczyni się do poprawy stanu naszego środowiska. Czy ograniczenie produkcji papieru i rezygnacja z wycinania milionów drzew sprawi, że zmaleje emisja zanieczyszczeń i dwutlenku węgla? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. W związku z tym firma Virtualo chcąc sprawdzić czy e-booki są postrzegane jako ekologiczne, poprosiła o wypowiedź przedstawicieli różnych branż i organizacji.

Biblioteki kupią zbiory bez przetargu. Zakupy do 207 tys. euro

Od środy 16 kwietnia zakupy materiałów bibliotecznych przez biblioteki do równowartości kwoty 207 tys. euro zwolnione będą z procedur przetargowych. Wchodząca w życie regulacja m.in. znacznie uprości i przyspieszy zakup nowości wydawniczych. Nowelizacja upraszcza także procedury stosowane przy innych zamówieniach dotyczących działalności kulturalnej, takiej jak: organizacja wystaw, koncertów, konkursów, festiwali, widowisk, spektakli teatralnych, przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej.

Utopia, ból i pasja w królestwie reportażu. Znamy finalistów Nagrody Kapuścińskiego dla najlepszego reportażu 2013 r.

Laureatka Pulitzera, wybitny amerykański reporter, szwedzka dziennikarka oraz dwóch Polaków - klasyk polskiego reportażu i jego młoda gwiazda. Jury Nagrody Kapuścińskiego wybrało finalistów. Amerykanka Katherine Boo przez ponad trzy lata odwiedzała dzielnicę biedoty Annawadi w Bombaju. Stworzyła przejmujący obraz życia wykluczonych. Jej rodak Mark Danner odtworzył przebieg zbrodni w salwadorskim El Mozote, gdzie 10 grudnia 1981 r. mordowano mężczyzn, kobiety i dzieci posądzanych o współpracę z lewicową partyzantką. Szwedka Elisabeth Asbrink zmierzyła się z mitem ojczyzny lat 30., kraju tolerancji, dla którego kilkuset "rasowo obcych" uchodźców okazało się zagrożeniem ładu. Wojciech Jagielski poprowadził nas meandrycznym szlakiem przez historię RPA ostatnich 90 lat. A Filip Springer sprawdził, jak koncepcje architektów wizjonerów funkcjonowały w rzeczywistości PRL.

Ppłk. Stanisław Magnuszewski. Prawda i pamięć

10 kwietnia o godz. 9.00 zapraszamy do Filii nr 2 MBP na wykład historyka Zbigniewa Kiełba o ppłk. Stanisławie Magnuszewskim.


Już dziś w F. 2 MBP kolejny koncert z cyklu „Jazz i piosenka”

F. 2 MBP (ul. Peowiaków 12) serdecznie zaprasza już dzisiaj o godz. 18.00 na kolejny koncert z cyklu JAZZ i PIOSENKA! Podczas koncertu usłyszymy najsłynniejsze standardy jazzowe w wykonaniu studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Na sali zabrzmią dźwięki perkusji, gitary, pianina i trąbki. Grane będą m. in. piosenki Cole’a Portera – jednego z największych kompozytorów amerykańskich, którego kompozycje zdobywały uznanie na Broadway’u, utwór stworzony przez Gene’a de Paul’a i Don’a Raye, który doczekał się dziesiątek nagrań, m. in. przez Milesa Daviesa, czy kompozycja z musicalu „Iceland” z muzyką Harry’ego Warrena i słowami Mack’a Gordona. Nie zabraknie również polskiego akcentu. Będą to m. in. utwory, do których teksty napisali Agnieszka Osiecka i Jan Wołek.

Pilch laureatem nagrody "Odry"

Jerzy Pilch został laureatem nagrody miesięcznika „Odra″ za „za wprowadzenie do literatury mikroświata polskiej społeczności luterskiej i przywrócenie diarystyce rangi sztuki, a szczególnie za wydane w minionym roku książki Wiele demonów i Drugi dziennik″.

Polscy autorzy w Stambule

Polska będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literackiego im. Tanpinara w Stambule. To największa impreza literacka w Turcji, organizowana przez Fundację Kalem w dniach od 5 do 8 maja. Udział w spotkaniach z czytelnikami wezmą powieściopisarze Andrzej Bart, Wojciech Kuczok i Zygmunt Miłoszewski, autorka i ilustratorka książek dla dzieci Joanna Olech oraz ilustrator Adam Pękalski, prowadzący zajęcia z grafiki na Uniwersytecie Ankarskim.

W trakcie festiwalowych dni Andrzej Bart i Zygmunt Miłoszewski – których książki w tym roku ukazują się w przekładzie na turecki – oraz Wojciech Kuczok wezmą udział w debatach z innymi pisarzami, zaś twórcy literatury dziecięcej, Joanna Olech i Adam Pękalski uczestniczyć będą w spotkaniach z publicznością szkolną, o charakterze warsztatowym.

Konkurs na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2014

Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2014 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek, w tym roku pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.
Czytanie nieodłącznie kojarzy się z biblioteką, Biblioteka stanowi centrum wymiany międzypokoleniowej, w którym doświadczenie współgra z nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Na bibliotecznych półkach odnaleźć można zarówno historyczne dzieje i świadectwa dawnych wieków, jak i współczesne teksty, a nawet opowieści futurystyczne. Starodawne druki mogą bez przeszkód współistnieć obok nowoczesnych technologii, audio czy ebooków. Czytelnik w każdym wieku odnajduje w bibliotece skarbnicę wiedzy, przyjemność obcowania z piękną literaturą, czy cenne świadectwa minionych pokoleń.

Rusza druga edycja projektu „Młode Menedżerki Kultury”

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” rusza z drugą edycją projektu „Młode Menedżerki Kultury”. Zaprasza do udziału kobiety - liderki w wieku 18-35 lat, które poszukują dla siebie nowych dróg rozwoju.

Rusza projekt "Mały Kolberg"

Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego realizuje projekt "Mały Kolberg". Celem projektu jest przygotowanie grupy animatorów i animatorek pracujących z dziećmi w wieku 3-10 lat do tworzenia lokalnych projektów, które pozwolą dzieciom poznać tradycję i zwyczaje swojego otoczenia, zachwycić się nimi i znaleźć w nich inspirację dla własnych pomysłów i działań. W projekcie mogą uczestniczyć bibliotekarki i bibliotekarze.