TRANSLATOR

Częstotliwość i preferencje czytelnicze. Wyniki badania IIBR.

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził badanie dotyczące książek, e-booków i czytania. Ponad połowa badanych deklaruje, że czytało książkę w ciągu ostatniego miesiąca a 42 proc. z nich czytało książkę w ciągu ostatniego tygodnia. Spośród wszystkich poddanych badaniu internautów 11 proc. twierdzi, że w ogóle nie czyta książek;  10 proc. badanych ostatni raz czytało książkę ponad rok temu.

Mrożek w odsłonach

Jeszcze tej jesieni czytelnicy będą mieli okazję poznać nieznane dotąd oblicze autora "Tanga". Sławomir Mrożek: milczek, dziwak, outsider. Sławny pisarz i dramaturg. Jak został zapamiętany?
"Mrożek w odsłonach" - zapowiada Wydawnictwo Literackie - to opowieści i ułamki wspomnień, z których wyłania się postać człowieka o niespożytym poczuciu humoru, zawsze ironicznego wobec swojej pozycji komentatora rzeczywistości. Mrożka, który nie znosił Krupniczej 22, nosił przykrótki płaszczyk, wstydził się dziewcząt, gotował makaron z mięsem dla Witolda Gombrowicza, z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim spędził sylwestra w Neapolu, z Beckettem pomilczał przy irlandzkiej whisky, dbał o wąsy i za pomocą kombinerek rozprawiał się z homarem.

Tam, gdzie mieszkają książki...

Ostatnio, przemierzając wieczorną porą starówkę Gdańska, a właściwie jej najpiękniejszą ulicę Mariacką, zwróciłam uwagę na delikatnie oświetlone pomieszczenie, nad którym wisiała tabliczka „Filia gdańska Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego”. A gdzie ciągnie osobę pracującą w bibliotece? Oczywiście, do biblioteki! Nie wiem, czy to jeszcze ciekawość czy może już choroba na punkcie książek i własnej pracy, w każdym bądź razie, nie omieszkałam się do niej zajrzeć, oczywiście tylko przez okienko, ponieważ była zamknięta. 

Jesienią nowa książka Szymborskiej!

Jesienią ukaże się nowy tom wierszy Wisławy Szymborskiej. „Czarna piosenka″, bo taki tytuł nosi zapowiadana publikacja, miała być debiutem poetki, ale nigdy dotąd się nie ukazała. W księgarniach pojawi się w październiku tego roku. Książkę opublikuje wydawnictwo Znak, jako pierwszy tom nowej kolekcji wydawniczej.