TRANSLATOR

Wiosenna odNowa w bibliotekach – zapraszamy na labib.pl!

Szukasz pomysłów na działania w bibliotece? Chcesz porozmawiać z bibliotekarzami z całej polski? Podzielić się informacjami o zrealizowanych przez Ciebie eventach, projektach czy podpowiedzieć sprawdzone metody pracy? Zapraszamy na portal labib.pl – specjalną platformę internetową stworzoną z myślą o bibliotekarzach i bibliofanach! 

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zapraszamy do wszystkich filii MBP

Dzisiaj o godzinie 12.00 w Filii nr 30 odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji książkowej pt. KTO TY JESTEŚ? Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Autorzy wystawy: Joanna Olech, Edgar Bąk
Kurator: Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia.

Michał Witkowski posądzony o propagowanie faszyzmu. Wydawnictwo Znak zawiesza premierę „Fynf und cfancyś”

Prokuratura Rejonowa Łódź–Polesie sprawdza czy podczas tygodnia mody Fashion Week w Łodzi pisarz Michał Witkowski dopuścił się propagowania faszyzmu. Za taki czyn autorowi „Lubiewa” grozi nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat.
Działania podjęto w związku ze złożonym zawiadomieniem oraz w oparciu o publikacje prasowe. „Z treści zawiadomienia, a także z licznych publikacji prasowych wynika, że podczas odbywającego się w Łodzi Fashion Week, znany bloger i pisarz pojawił się w nakryciu głowy, na którym widoczny był symbol budzący skojarzenia z formacją nazistowską SS. Może to wskazywać na podejrzenie zaistnienia przestępstwa ściganego z urzędu” – powiedział Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi, Krzysztof Kopania.

Anthony Doerr laureatem Nagrody Pulitzera 2015 dla fikcji literackiej

42-letni pisarz Anthony Doerr został laureatem Nagrody Pulitzera, jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich w USA. Świadectwo oraz czek na 10 tysięcy dolarów otrzymał za powieść „Światło, którego nie widać”. Polska premiera książki zapowiedziana jest na wrzesień 2015.

Akcja powieści Doerra rozgrywa się podczas II wojny światowej i traktuje o miłości niewidomej francuskiej dziewczynki i młodego niemieckiego żołnierza. Komitet nagrody nazwał ją „pomysłową i skomplikowaną powieścią inspirowaną okropnościami II wojny światowej i napisaną w krótkich, eleganckich rozdziałach, które odkrywają ludzką naturę i kontrowersyjną moc technologii”. W rywalizacji o nagrodę „Światło, którego nie widać” pokonało zbiór czterech nowel Richarda Forda „Let Me Be Frank With You”, tom opowiadań Joyce Carol Oates „Lovely, Dark, Deep” i powieść historyczną Laily Lalami „The Moor’s Account”. Książka Anthony’ego Doerra znalazła się również w gronie finalistów National Book Award.

Biblioteka Nowa – pierwsze spotkanie

Biblioteka Nowa to zainaugurowany 15 kwietnia 2015 roku cykl seminariów Instytutu Książki, które mają pomóc bibliotekarzom wypracować założenia i kierunki rozwoju polskich bibliotek publicznych na najbliższe lata, uwzględniające m.in. postępującą cyfryzację. Tym bardziej, że przyszłość bibliotek publicznych nie jest pewna – jak stwierdził podczas swojego wystąpienia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. W 2012 roku 35% czytających Polaków oświadczyło, że miejscem dostępu do książki jest biblioteka, a obecnie uważa tak już tylko 22% . „Ten ogromny spadek jest zastanawiający, powinniśmy pomyśleć, czego oczekują od nas teraz czytelnicy, w co powinniśmy inwestować″ – mówił Tomasz Makowski.

Trwa kolejny Połów

Biuro Literackie zaprasza poetów przed debiutem książkowym do udziału w 10. edycji Połowu. Realizowany od 2005 roku projekt skierowany jest do autorów, którzy nie wydali jeszcze swojej debiutanckiej książki. Jego celem jest zauważenie i wyróżnienie najciekawszych młodych twórców oraz ułatwienie im literackiego startu.

Aby spróbować swoich sił, należy przygotować zestaw 13 wierszy i przesłać go, korzystając ze specjalnej aplikacji na stronie portliteracki.pl. Trzeba się pospieszyć, ponieważ tym razem zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie do 21 czerwca 2015 roku.    

Najciekawsi twórcy dostaną swoją szansę prezentacji na trzech wakacyjnych Portach Literackich w Kołobrzegu (8 lipca w ramach Wolnej Plaży Poetów), Gdańsku (19 sierpnia podczas Wolnego Rynku Poetów) oraz Stroniu Śląskim (26 września na Wolnej Stacji Poetów). Dobre czytanie będzie przepustką do znalezienie się w tradycyjnym almanachu Biura Literackiego.

Wiosenna odsłona POP! Festiwalu

Wiosenna odsłona POP! Festivalu odbywa się w ten weekend w Kinie Iluzjon. Po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Literacka im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej powieści popowej. Ponadto będzie można obejrzeć m.in. adaptację powieści Terryego Pratchetta, pilotażowy odcinek piątego sezonu serialu „Gra o tron”, czy nową wersję kultowego filmu „Plan 9 z kosmosu”, który na Festiwalu będzie miał swoją europejską premierę. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem Johnem Johnsonem. 

Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza zostanie przyznana książce, która została wydana między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie jak: Szczęśliwa ziemia Łukasz Orbitowskiego, Sto dni bez słońca Wita Szostaka, Pochłaniacz Katarzyny Bondy, Zdarzenie. 1908 Jacka Świdzińskiego, Haiti Marcina Wrońskiego, Cienioryt Krzysztofa Piskorskiego, Sezon burz Andrzeja Sapkowskiego, Fugazi Music Clab Marcina Podolca, Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy Rafała Kosika oraz Zbrodniarz i dziewczyna Michała Witkowskiego. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali, 18 kwietnia.