TRANSLATOR

CopyCamp2015 przeszedł do historii

CopyCamp to międzynarodowa konferencja poświęcona prawu autorskiemu, tak nasycona treściami, że trudno byłoby relacjonować ją w całości. Wydarzenie było wyjątkową okazją do podzielenia się swoimi refleksjami oraz wzięcia udziału w wielowątkowej, rozbudowanej dyskusji na temat wpływu prawa autorskiego na zmiany społeczne zachodzące nie tylko w sektorze kultury. Kolejna odsłona konferencji była bowiem adresowana nie tylko do przedstawicieli instytucji kultury i mediów, ale także do kręgów naukowych, do prawników oraz organizacji pozarządowych zainteresowanych społecznymi bądź też ekonomicznymi aspektami prawa autorskiego. 

"Mózg i błazen. Rozmowa z Jerzym Vetulanim" Jerzy Vetulani, Marcin Rotkiewicz

Wywiad – rzeka z wybitnym profesorem. Jest mnóstwo tego typu literatury, ale na tej konkretnej pozycji warto się zatrzymać.

Znałam Jerzego Vetulaniego z kilku wywiadów prasowych, więc wiedziałam, że się nie rozczaruję. Podobają mi się jego poglądy i sposób, w jaki je uzasadnia. Jest człowiekiem pełnym dystansu do siebie i świata, pogodnym ale i ironicznym. Jak sam stwierdza: Po prostu zawsze byłem błaznem. Dla mnie posągowość często jest podejrzana, sztuczna i nadęta. 

Zapraszamy na performatywne czytanie "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa

Filia nr 2 MBP serdecznie zaprasza na performatywne czytanie "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa oraz na wspólne kolędowanie 17 grudnia o godz. 17.00. 

Scrooge i spółka

Fenomen Olgi Tokarczuk

"Pierwszej nocy miałam nieruchomy sen. Śniło mi się, że jestem czystym patrzeniem, czystym wzrokiem i nie mam ciała ani imienia. Tkwię wysoko nad doliną, w jakimś nieokreślonym punkcie, z którego  widzę wszystko lub prawie wszystko. Poruszam się w tym patrzeniu, ale  pozostaję w miejscu. To raczej widziany świat  poddaje mi się , kiedy na niego patrzę, przesuwa się i odsuwa  tak, że mogę zobaczyć wszystko naraz albo tylko  najdrobniejsze szczegóły.